Hétvégi hazautazás tömegközlekedéssel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló, tavaly elfogadott kormányrendelet szerint a munkáltató a heti egyszeri hazautazást is köteles a dolgozójának megtéríteni. Az Adó szaklap 2011/12 számában a megjelent szakértői vélemény szerint ellenben a megtérítési kötelezettség alapvetően a tömegközlekedéssel kapcsolatos utazási költségekre vonatkozik.

Egy gazdasági társaság dolgozója Kunmadarason lakik, hét közben azonban Gyálon tartózkodik, onnan jár a munkahelyére dolgozni. A hétvégi hazautazásokra tekintettel a tartózkodási hely és a lakóhely (Gyál-Kunmadaras) közötti távolságra 9 Ft/km utazási költségtérítést fizetnek a részére. A vonatkozó jogszabály rögzíti, hogy a munkavállaló a munkába járás címén járó utazási költségtérítés igénybevételével egyidejűleg nyilatkozik a lakóhelyéről és a tartózkodási helyéről, valamint arról, hogy a napi munkába járás a lakóhelyéről vagy a tartózkodási helyéről történik-e. A munkavállaló a fenti nyilatkozatot kitöltötte, aláírta és a munkaadó rendelkezésére bocsátotta. Az Adó szaklap szakértőjéhez érkezett kérdés elsősorban arra irányult, hogy az említett nyilatkozaton kívül kell-e további okiratokkal dokumentálni, a gépkocsival történő – kormányrendelet szerinti – hétvégi hazautazást, illetve, hogy milyen bizonylatokat, nyilatkozatot, kérhet még a munkaadó akkor, ha a hétvégi hazautazás gépkocsival történik? Kérdésként merült fel továbbá, hogy a munkaadó a hétvégi hazautazásra tekintettel a 9Ft/km költségtérítés kifizetését jogosult-e bármilyen címen megtagadni?

A munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítésről szóló 39/2010. (II. 26.) kormányrendelet értelmében a munkáltatónak költségtérítést kell fizetnie valamennyi munkavállalójának, akinek a lakóhelye és a munkahelye nem azonos helységben van. A költségtérítés a hazautazás címén is megilleti a munkavállalót, amely a rendelet szerint a tartózkodási helytől – a munkavégzés rendjétől függően – legfeljebb hetente egyszer a lakóhelyre történő oda- és visszautazás.

Hazautazás esetében tehát akkor illeti meg a munkavállalót az utazási költségtérítés, ha a hétvégeken haza, azaz az állandó lakóhelyére utazik. Mindez természetesen csak akkor lehetséges, ha a munkavállaló hét közben ideiglenesen másutt tartózkodik. Jelen esetben Gyál a tartózkodási hely, így napi munkába járás címén is jár a költségtérítés, tekintettel arra, hogy állandó lakóhelye Kunmadaras, ezen felül megilleti a dolgozót a hetente egyszeri hazautazás címén járó utazási költségtérítés is.

A 9 forintos kilométerenkénti, adómentes autó-költségtérítés a fenti rendelet 4. §-a alapján ellenben csak akkor jár, ha a munkavállaló lakó- és munkavégzés helye között nincs közösségi közlekedés, vagy olyan a munkarendje, hogy csak hosszú várakozással lehetne igénybe venni a közösségi közlekedést. Hosszúnak számít az a várakozás, amely meghaladja az utazási időt.

Az autóval járók vonatkozásában tehát a fenti költségelszámolást csak azok vehetik igénybe, illetve csak azoknak jár, akik tömegközlekedéssel nem, vagy csak számottevő várakozás árán tudnának eljutni a munkahelyükre, illetve onnan a lakóhelyükre. Amennyiben a munkáltató részére a fenti körülmények nem igazolhatók (lakcímkártyával, menetrend bemutatásával, külön nyilatkozattal) akkor a 9 forintos költségtérítés nem jár, ellenben a rendelet 3. §-a szerinti költségtérítés nem tagadható meg. A munkáltató tehát a bérlettel vagy menetjeggyel való elszámolás ellenében azok árának legalább 86 százalékát, 2011-ben legfeljebb havonta 31.470 forintot köteles a hazautazással kapcsolatos költségtérítésként megfizetni.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.