Hullanak a hazai cégek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aggasztóan fogyatkoznak a cégek. A céginformációkat szolgáltató Opten Kft. adatai szerint májusban a magyar gazdaságban egyetlen hónap alatt 1330 társasággal szemben indítottak felszámolási eljárást a hitelezők.

A múlt év azonos időszakához képest a növekedés üteme meghaladja az 50 százalékot. Megsokszorozódott tehát a felszámoló vállalkozások dolga, ezért sokan úgy látják, ők a válság nyertesei.

Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója azonban cáfolta ezt a vélekedést. Mint mondta: nem feltétlenül a felszámolók járnak jól a megugrott bedőlések miatt. Ha a cégnek van elegendő vagyona, abból természetesen ki lehet fizetni a felszámolók díját, majd szépen egymás után a sorban álló tételeket. Ha azonban nincs vagyon, akkor csak az elvégzett munka marad.

Szerinte a túlkönnyített cégalapítás az egyik biztos háttere a vagyontalanításnak, hiszen a kft.-k minimálisan kötelező alaptőkéjének leszállítása és az egyórás cégbejegyzés nagyban megkönnyíti azoknak a helyzetét, akik tudatosan kívánják kimenteni a vagyonukat. Magyarországon már több, erre specializálódott – magát válságmenedzsernek nevező – személy is van, aki a jogi és gazdasági helyzettel visszaélve úgymond „legálisan” tünteti el a vagyont a cégekből.

Bár a gazdaság szempontjából semmi jót nem vetít előre, hogy a felszámolás alá kerülő társaságok mérete folyamatosan nő, valószínűsíthető, hogy ezekben még megtalálható a hitelezői igények kielégítésére alkalmas vagyon egy viszonylag magas százaléka. Az viszont biztosra vehető, hogy egy csaknem hárommilliárdos húsfeldolgozó, egy kétmilliárdos építőipari vállalat rengeteg pórul járt alvállalkozót hagy maga után, amelyek egy részénél felszámolásba torkollik a fizetésképtelenség.

A statisztikák szerint egy felszámolt cég ellen beadott összes hitelezői igénynek átlagosan a 98 százalékát nem tudják a vállalkozás vagyonából kifizetni. A sikeresség átlagban csupán egy-két százalék körül mozog.

Csorbai Hajnalka szavait támasztják alá a felszámolói tapasztalatok: bár a korábbi időszakhoz képest némiképp több vagyonos cég megy tönkre, a felszámolás sorsára jutott vállalkozások csaknem 90 százaléka vagyontalan – válaszolta a Világgazdaság érdeklődésére Filip György, a Felszámolók Országos Egyesületének alelnöke. Hozzátette: e pillanatban húszezer felszámolás van folyamatban. Ennek mintegy harmada foglalkoztatja a jelenlegi 113-ból a 10-12 legnagyobb felszámolót. Úgy 60-70 vállalkozás 400–1000 ügyet visz egyszerre, 30-40 felszámoló cégre pedig 100 ügynél kevesebb jut.

A cikk teljes terjedelemben elolvasható a Világgazdaság Online honlapon.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.