Így függ össze az eva és az áfa (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyszerűsített vállalkozói adó és az általános forgalmi adó összefüggéseiről, valamint a kkv-k áfaszabályait egyszerűsítő uniós javaslatról olvashat az Áfa-kalauz 2018/3-as számában, amelyet itt rendelhet meg.


Bár az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló törvény hatálya alá tartozó adózóknak elsődlegesen az Eva tv.-ben foglalt szabályozást alapul véve kell adózniuk, tevékenységük ellátása során egyéb jogszabályok, így az Áfa tv. előírásaira is figyelemmel kell lenniük. Az Áfa-kalauz friss számának Az egyszerűsített vállalkozói adó és az általános forgalmi adó összefüggései című cikkében a szerző azon kivételes tényállásokat ismerteti, melyek megvalósulása esetében az egyszerűsített vállalkozói adónem az általános forgalmi adózásbeli kötelezettségeket nem váltja ki.

A Nonprofit szervezetek és tagjaik közötti ügyletek adómentessége az áfában című cikkben példákon keresztül mutatja be a szerző, hogy a nonprofit jellegű tevékenységeket végző, illetve nyereség megszerzésére nem törekvő személyek, szervezetek a tagjaikkal létesített jogviszonyaik keretében, általános forgalmi adó alanyi minőségben teljesített termékértékesítéseik és szolgáltatásnyújtásaik kapcsán milyen feltételek mellett mentesülhetnek az áfafizetési kötelezettség alól.

Az Európai Unió Bizottsága mellett működő Áfa Szakértői Csoport tagjaként Jancsa-Pék Judit arról ír a szaklap friss számában, hogy az EU, a tagállamok és az érintettek képviselői miként kívánják a kkv-szektor szabályozását élhetőbbé tenni, és uniós szinten mindjobban harmonizálni. E törekvések erősen tükröződnek az Európai Bizottság 2018 januári javaslataiban, amelyek a kkv-kat érintő áfaszabályok enyhítésére vonatkoznak.

Az Áfa-kalauz 2018/3-as számában a fentieken túl olvashat a lengyel áfaszabályokról is. A szaklap legfrissebb számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.