Így kezelhetők a likviditási nehézségek (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A hitelezésről, a faktorálásról, a csődeljárásról és a lehetséges adókönnyítésekről tájékozódhat teljes körűen az Adó kódex legfrissebb számában, amelyet itt rendelhet meg.


A hitelszerződés és a kölcsönszerződés a szerződéstípusok (a továbbiakban együtt: hitel- és kölcsönszerződés) között a tágabb értelemben vett finanszírozási szerződések közé tartoznak. A finanszírozás legtipikusabb gazdasági célja a finanszírozást igénybe vevőnél fennálló vagy jövőben keletkező likviditási probléma kezelése. A likviditási problémával rendelkező vállalkozás nem, vagy csak korlátozottan képes az őt terhelő fizetési kötelezettségek esedékességkori teljesítésére. Ennek a problémának a megoldása érdekében történik meg a hitelszerződés, valamint annak alapján, vagy önmagában a kölcsönszerződés megkötése.

A lejárat előtti és a lejárt követelések faktorálása/forfait ügylet/követelés-adásvétel/ invoice discounting ügyletcsoport egy kevéssé szabályozott, de annál inkább a gyakorlatban használt finanszírozási forma. A faktoring egy olyan komplett finanszírozási „csomag”, amely egyrészt működőtőke-menedzsmentet takar (azaz olyan külső forrásbevonást, amely mentesíti a vállalkozást attól, hogy tőkéjét vevői halasztott fizetése miatt lekösse), másrészt vevői nemfizetés elleni védelmet nyújt, illetve követelésbeszedést (soft collection és hard collection) és követelés-nyilvántartást is tartalmaz. Becslések szerint 50-nél is több pénzügyi vállalkozás foglalkozik Magyarországon az élő vagy a lejárt követelések faktorálásával, önálló pénzügyi szövetséget (Magyar Faktoring Szövetség) is alkotnak a piac meghatározó szereplői. A faktoring, mint finanszírozási forma nemzetközi viszonylatban is meghatározó jelentőséggel bír.

A csődeljárást és a felszámolási eljárást a köznyelvben gyakran szinonimaként használják, pedig a csődeljárás nem a szó hétköznapi értelmében vett csődöt jelenti. Bár mindkét eljárás szabályait ugyanaz a jogszabály, a Csődtv. tartalmazza, azonban jogi szempontból lényeges különbség van a két fogalom között. A csődeljárás célja a fizetőképesség helyreállítása, továbbá a hitelezőkkel történő egyezség megkötése a tartozások átütemezéséről, vagy amennyiben az egyezség feltételei ezt lehetővé teszik, a tartozások egy részének az elengedéséről. Ennek elősegítése érdekében az adós vállalkozás fizetési haladékot (moratórium) kap a hitelezőktől. A sikeres csődeljárás eredményeként a cég tovább folytathatja a tevékenységét.

Amennyiben a vállalkozás likviditási problémákkal küzd, a közterhek teljesítése is nehézségekbe ütközik. Az állam elismeri azt a méltányolható helyzetet, hogy a vállalkozások felelős gazdálkodás és reális kockázatvállalás esetén is juthatnak olyan helyzetbe, amikor a közterhek megfizetése nehézzé válik számukra. Az Art. 1. § (6) bekezdése szerint az adóhatóság köteles méltányosan eljárni, és ha egyéb törvények, illetve az Art.-ban meghatározott feltételek fennállnak, az adótartozást mérsékli, illetve fizetési könnyítést engedélyez. Az alapelvi rendelkezésből is látható ugyanakkor, hogy az adómérséklés, illetve a fizetési könnyítés nem feltétel nélküli.

A hitelezésről, a faktorálásról, a csődeljárásról és a lehetséges adókönnyítésekről bővebben az Adó kódex 2017/10-es számában olvashat, amely itt rendelhet meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 10.

Tiltakozik az Adótanácsadó Egyesülete

Az Adótanácsadók Egyesülete határozottan tiltakozik az Ügyfélkapu+ 2025. január 16-tól történő kötelező bevezetése ellen. Legalább fél év halasztás szükséges, mert a könyvelők, adótanácsadók, valamint mikró- és kisvállalkozás ügyfeleik az előző év zárlati munkájuk csúcs időszakában erre nem lesznek kellően felkészülve. Mint szakmánk elkötelezett képviselői javaslatunkat megküldtük a kormányzati szerveknek.

2024. október 10.

IAFAK, avagy általános forgalmi adó visszatérítése belföldön nem letelepedett adóalanyok részére

Az Adó szaklap friss számában megjelent írásban azt mutatja be, hogy az IAFAK jelű, „Kérelem és kiigazítási nyilatkozat a belföldön nem letelepedett adóalanyokat és a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett nem adóalany jogi személyeket, valamint az egyablakos rendszerekbe regisztrált adóalanyokat megillető általánosforgalmiadó-visszatérítéshez megnevezésű kötegelt nyomtatvány (a továbbiakban: IAFAK nyomtatvány) kitöltése és benyújtása útján milyen módon valósulhat meg a magyar áfaalanyok által teljesített, áfatörvény hatálya alá tartozó ügyletek kapcsán áthárított, illetve Magyarországon felszámított általános forgalmi adónak a belföldön nem letelepedett adóalanyok részére történő visszatérítése.

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.