Így üldözi a bűnt a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bűncselekmények többsége költségvetési csalás, a legnagyobb kárt viszont az iparvédelmi jogok megsértése okozza – derül ki a NAV bűnügyi szakterületének eredményeit ismertető tájékoztatóból.


A NAV Bűnügyi Főigazgatósága (BFIG) és az irányítása alatt álló nyomozó szervek 2016-ban 6247 ismertté vált bűncselekmény gyanúja miatt indítottak büntetőeljárást. A bűncselekmények 42,07 százaléka költségvetési csalás, de említésre méltó a csődbűncselekmény (10,02 %), a számvitel rendjének megsértése (6,98 %), az iparjogvédelmi jogok megsértése (5,28 %), és az orgazdaság (4,64 %) aránya is – olvasható a NAV honlapján.

A fenti bűncselekményekhez kapcsolódó elkövetési érték, azaz az okozott kár 109,48 milliárd forint.

Az egyes bűncselekmények kapcsán regisztrált elkövetési értékek:

  • költségvetési csalás: 98,06 milliárd forint,
  • iparvédelmi jogok megsértése: 885,96 millió forint,
  • szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése: 2,12 milliárd forint,
  • orgazdaság: 2,6 milliárd forint.

2016-ban 696 bűncselekmény kapcsán csaknem 187 millió szál dohányterméket foglaltak le a NAV munkatársai több, mint 6,78 milliárd forint értékben. Magyarországon megjelentek olyan bűnözői csoportok, akik jelentős pénzt fektetnek be cigarettagyárak kiépítésébe. A NAV pénzügyi nyomozói 2016-ban két bűnszervezetet számoltak fel olyan ütemben, hogy egyetlen szál illegális dohánytermék sem kerülhetett forgalomba. Új tapasztalat, hogy a szállítás a zöld határról átterelődött a nagyobb mennyiséget biztosítani képes kamionos forgalomra.

 

A folyamatban lévő büntetőeljárások kapcsán a vagyonbiztosítás összege (lefoglalás, önkéntes megtérítés együttesen) 33,49 milliárd forint. A nyomozati szakterület költségvetést károsító bűncselekmények kapcsán teljesített vagyonbiztosítása 35,77 %. 2.780 költségvetést károsító bűncselekményt derítettek fel a nyomozók 97,27 milliárd forint elkövetési értékben, az e körben teljesített vagyonbiztosítás 34,79 milliárd forint. Az új számítási mód szerinti vagyonbiztosítás nem tartalmazza a lefoglalt jövedéki termékek értékét, amely 6,78 milliárd forint volt.

2016-ban 31 bűnszervezetet, 23 bűnszövetséget sikerült felderíteni. Az 54 szervezetten elkövetett ügyhöz mintegy 39 milliárd Ft elkövetési érték társult, ami csaknem másfélszerese a 2015-ös eredménynek.

A Pénzmosás Elleni Információs Iroda 2016-ban a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása tárgyában 8786 szolgáltatók által – a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása megelőzéséről és megakadályozásáról szóló 2007. évi CXXXVI. törvény (Pmt.) 23. § alapján – beküldött bejelentést fogadott.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

Hullócsillagok – adócsaló médiavállalat omlott össze

Rövid életű, egyben hamis csillagként ragyogott a médiaiparban az a bűnszervezet, amely megközelítőleg kétmilliárd forintnyi áfa befizetését csalta el. Az elkövetők a bűncselekmény elkövetéséből származó hasznot készpénzben, ingatlanban, illetve drága gépkocsikban halmozták fel. A pénzügyi nyomozók nagyszabású akciója során 52 helyszínen csaptak le egyszerre a Nyugat-dunántúli Bűnügyi Igazgatóság nyomozói, a Bevetési Igazgatóság járőrei, valamint a MERKUR bevetési egység.