Így változik a munkába járás támogatása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Augusztus 1-től a kisgyermekes szülők szempontjából kedvezően változott a munkába járás támogatásáról szóló kormányrendelet. Új elemként bekerült a rendeletbe, hogy a más településre dolgozni járó munkavállalók akkor is kapnak térítést, ha óvodai vagy bölcsődei ellátást igénybe vevő gyermekük van.


A már korábban is érvényes szabályok alapján a munkáltató akkor köteles téríteni a közigazgatási határon kívülről történő napi munkába járás költségeit, ha az vonattal, busszal, HÉV-vel, hajóval, tehát valamilyen közösségi, közforgalmú járművel történik.

Emellett akkor is kötelező (9 Ft/km összegben) térítést fizetni, ha a munkavállaló nem tud közösségi közlekedést igénybe venni, mert a lakóhelye és a munkahely között nincs ilyen, vagy a munkarendje miatt csak hosszú várakozással tudná azt igénybe venni. A 9 Ft/km térítés akkor is jár, ha a munkavállaló mozgáskorlátozott, fogyatékos, és emiatt nem tudja a közösségi közlekedést igénybe venni.

A fenti szabályok augusztus 1-től kiegészültek egy új ponttal: a más településről bejáró munkavállalóknak akkor is jár a 9 Ft/km-es térítés, ha óvodai vagy bölcsődei ellátást igénybe vevő gyermekük van. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ha egy kisgyermekes, a közigazgatási határon kívülről bejáró munkavállaló nem vonattal vagy busszal jár, tehát a bérletét nem téríti a munkáltató, akkor a lakóhelye és a munkahely közötti oda-vissza távolságra a munkában töltött napokra jár neki a 9 Ft/km térítés. Ez mindkét szülőnek járhat párhuzamosan, viszont csak akkor, ha a gyerek óvodába/bölcsődébe jár – ha pl. anyuka otthon van az egyébként bölcsődés korú gyermekével, akkor apukának nem jár a költségtérítés.

Számvitel A-tól Z-ig 2015

• hatályos számviteli törvény és a kapcsolódó jogszabályok
• még több és részletesebb magyarázat és példa
• jogszabályi hivatkozások
• két új témakör: – a bizalmi vagyonkezelés, mikrogazdálkodói számvitel

Rendelje meg most!

A munkáltatónak már korábban is volt olyan lehetősége, hogy fogyatékos személyek esetében a közigazgatási határon belüli munkába járásra is téríti a 9 Ft/km összeget, de ezt a kedvezményt kiterjesztették augusztustól a kisgyermekes szülők körére is , tehát ha a szülők adott közigazgatási határon belül járnak dolgozni – és természetesen ha kisgyermekük óvodába, vagy bölcsödébe jár – a munkáltató dönthet úgy, hogy adómentesen nekik is kifizeti a 9 Ft/km költségtérítést.

Munkáltatói oldalról a szabályok betartásához tanácsoljuk, hogy a szülőktől kérjenek be:

  • egy igazolást a bölcsödétől, illetve óvodától, amin az intézmény igazolja, hogy a gyermek odajár;
  • nyilatkozat a szülőtől, hogy amennyiben (már) nem jár a gyermek az intézménybe, akkor azt köteles a munkáltató felé azonnal jelezni.

A munkáltató a térítésre jogosult munkavállaló lakcímkártyáján szereplő cím és a munkavégzés helye közötti távolságot ellenőrzi (kilométerben) és felszorozza azt havonta a jelenléti íven szereplő munkában töltött napok számával, valamint természetesen 2-vel, mivel oda és vissza is utazik a munkavállaló.

A cikk szerzője Mondi Zsombor, az ABT Treuhand csoport szenior bérszámfejtője.

További blogbejegyzések:


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.