Ilyen lesz majd nyugdíjasnak lenni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Virtuális egyéni számlák jönnek, de még nem dőlt el, hogy az egyenleget mi magunk nézegethetjük vagy kiküldik nekünk. A jövő januárban induló rendszer kezdetben alig közöl információt, a 2012 előtti adatbázis feldolgozása évekig húzódik majd. Megszűnhet a magasabb jövedelműeket rosszul érintő degresszió, és egy alapnyugdíj bevezetése is felmerült.

A kormányzat első és legfontosabb célja az egyéni nyugdíjszámlák kialakítása. Ezzel az a kabinet célja, hogy a járulékfizetők elhiggyék: nem feneketlen kútba dobálják a befizetéseiket. A tervek azonban csak egy úgynevezett virtuális nyilvántartásról szólnak. A számlák mögött tehát nem lesz valós pénz, mert a befizetéseket az állami rendszer a folyó nyugdíjkifizetésekre költi el.

A nyugdíjfolyósító adatbázisában az 1988-at megelőző időszakból csak a szolgálati idő ismert (pontosabban a munkáltatók és a munkakörök), a bérek és a befizetett nyugdíjjárulékokat csak ekkortól kezdték vezetni. Most ezt a huszonhárom évnyi adatbázist kell mindenki számára láthatóvá tenni.

Az index.hu úgy tudja, a virtuális számlánkból három információt kapunk majd. Látható lesz a az összes nyilvántartott szolgálati idő, az összes befizetett járulék, illetve, hogy az adott évben (vagy az azt megelőzőben) a munkaadó pontosan mennyi járulékot fizetett be utánunk az ONYF-hez.

A nyugdíjbiztosító szakértői a számla megmutatásával kapcsolatban két alternatívát mérlegelnek: az egyik az e-ügyintézést lehetővé tevő úgynevezett Kelen-rendszer megnyitása lenne, ezzel mindenki az ügyfélkapun keresztül böngészhetné a rá vonatkozó adatokat, sőt, jelezhetné, ha bármi hibát talál, például kevesli a munkaadó befizetését. A másik megoldás szerint helyettünk a nyugdíjbiztosító böngészgetné az adatainkat és a számlaegyenlegről bizonyos időközönként hivatalból tájékoztatna mindenkit.

A tervek között szerepel, hogy a virtuális számla mellé csatolva mindenki kapna egy elvi kalkulációt arról, ha éppen most menne el nyugdíjba, mekkora járandóságra számíthatna. Úgy tudjuk, ez a kalkuláció azt is megmutatná, hogy mennyi járna 10-20 százalékkal több, illetve kevesebb befizetés alapján. Az elképzelés elsődleges célja a minimálbéresek (köztük az adóelkerülők) ráébresztése arra, hogy hosszabb távon rosszul járnak a járulékfizetés elkerülésével.

További részletek az index.hu cikkében.

Forrás: index.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 8.

Nyugdíjbiztosítás: nem jár automatikusan az adójóváírás!

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 145,5 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként csaknem 300 ezer forintnyi befizetést jelent, vagyis a tárgyévi befizetés után járó 20 százalékos adójóváírás a biztosítottakat átlagosan 60 ezer forintnyi adóvisszatérítéshez juttatja. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 21-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).

2024. május 8.

Áfateher a marketingakciókban, promóciókban

Tapasztalataink szerint sok a bizonytalanság a különböző marketingakciók, árengedményi konstrukciók áfa-kezelése tekintetében. Kis túlzással azt állíthatjuk, hogy ahány adóalany, annyiféle áfakezelés. Nagyon sok konstrukció, eljárás létezik (kuponok, pontgyűjtő akciók, utalványok, árengedmények, ingyenesen juttatok termékek, szolgáltatások, szóróanyagok stb.), ám ezek a megoldások jelentős adókockázatot rejthetnek magukban.

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.