Informatika az adóellenőrzésben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nemzetgazdasági Minisztérium az elmúlt években számos intézkedést hozott az adóhatóság eszköztárának széleskörű bővítése érdekében. Az informatikai eszközöknek kulcsszerepük van az ellenőrzésre való kiválasztásban, de a vállalkozásoknál fellelhető könyvelési anyagok terjedelmére és a ma használatos, változatos könyvelési programokra tekintettel, maga az ellenőrzés is IT eszközökkel végezhető el a leghatékonyabban. Az adatok elemzését követően ugyanis a legtöbb esetben könnyen kitűnnek a visszaélési sémák, a legális üzletmenettől látványosan eltérő tételmozgások, bevétel-eltitkolások.


2014 óta ismerjük azt az általános szabályt az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 95.§-ában, hogy az adóellenőrzést az adóhatóság az iratok, bizonylatok, könyvek, nyilvántartások – ideértve az elektronikusan tárolt adatokat is, – az adózó által a könyvei, nyilvántartásai vezetéséhez, valamint a bizonylatok feldolgozásához alkalmazott szoftverek, informatikai rendszerek, számítások és egyéb tények, adatok, körülmények megvizsgálásával folytatja le.

Az adózás rendjéről szóló törvény 119.§-a szerint, az adóhatóság nyilvántartásában és az adózó nyilvántartásában, bevallásában szereplő adatok, tények, körülmények valóságtartalmának, illetőleg ezek hitelességének megállapítása érdekében a bevallási időszak lezárását megelőzően is adatokat gyűjthet, vagy helyszíni ellenőrzést végezhet. Adatgyűjtésre és helyszíni ellenőrzésre sor kerülhet a becslési adatbázis létrehozása, bővítése, illetve frissítése érdekében is. Az adóhatóság ilyenkor az adózó által a könyvei, nyilvántartásai vezetéséhez, valamint a bizonylatok feldolgozásához alkalmazott szoftvereket, informatikai rendszereket, számításokat is vizsgálja.

A vállalkozások különböző informatikai eszközöket használnak a működésük során. Számítógépet, laptopot, táblagépet, okos telefont, stb. A tevékenységek adatai különböző programokban találhatók meg. Például: készletnyilvántartás, vevőnyilvántartás, szállítói nyilvántartás, könyvelés, áfa-analitika, segédszoftverekben tárolt analitika, Excel táblázatok, saját fejlesztésű szoftverek, stb. Ezekből mind adatok nyerhetők, melyekből a kapott információk alapján megállapítható, hogy a vállalkozás valós tevékenységét tükrözik-e, vagy sem, és a különböző nyilvántartások, bizonylatok összhangban állnak-e egymással.

Az eltitkolt bevételre is rámutathat az adatok elemzése.

Mindezek felismerése vezetett ahhoz, hogy 2014-től az adózás rendjéről szóló törvény felhatalmazza az adóhatóságot arra, hogy az informatikusai információtechnológiai adatmentéssel a vállalkozás ellenőrzését.

Ha részletesen szeretné megismerni a helyi adók változásait,
akkor ezt most szakértő előadókkal konzultálva teheti meg képzésünkön. Részletekért kattintson >>>

Az adóhatóság az ellenőrzés illetve az adatgyűjtésre irányuló ellenőrzés keretében is jogosult megismerni az adózó könyvelése, nyilvántartásai vezetéséhez, valamint a bizonylatok feldolgozásához alkalmazott szoftvereit, informatikai rendszerét és azok adatait. 

A törvény értelmében az adózó az iratokat és az adózással összefüggő, elektronikus adathordozón tárolt adatokat felhívásra az adóhatóság által közzétett formátumban rendelkezésre bocsátja, illetve az ellenőrzéshez szükséges tények, körülmények, egyéb feltételek megismerését biztosítja. Az ellenőrzés során az adózó és alkalmazottja az adóhatóság részére az ellenőrzéshez szükséges felvilágosítást megadja.

Egyre gyakrabban fordul elő, hogy az ellenőrzés kezdetén az adóhatóság IT munkatársa letölti és elmenti a vállalkozás minden elektronikus eszközének adatait, programjait, esetenként több évre vonatkozóan is. Mivel a különböző nyilvántartások összefüggnek, az adóellenőrzés számára nagyon fontosak. A revízió meg kívánja állapítani a tényleges bevételt, majd egyeztetni a vállalkozás bevallásaival.

Becsülni lehet a bevételt a készletnyilvántartásból, az anyagbeszerzésből, a csomagolóanyag nyilvántartásából, de volt olyan varroda is, amely a Google Naptárba bejegyzett vevők adatai alapján bukott meg.

Az ellenőrök nyilatkozatot vesznek fel a vevőkkel és az alkalmazottakkal is a forgalmi adatok hitelessé tétele érdekében a tényleges bevétel és a bevallott bevétel közötti differencia meghatározása céljából. Ugyanakkor, ha például jelentősen több csomagolóanyag fogyott a bevallott bevételnél, a számítások megalapozhatják a becslés hitelességét.

Sokan nem gondolnak arra sem, hogy a vállalkozás bankszámlájára beérkezett bevételt nem lehet eltitkolni.

Ha megvan az eltitkolt bevétel összege, akkor meg kell vizsgálni, hogy ki kezeli a vállalkozás pénzkészletét, vagyis kihez jutott az eltitkolt bevétel, (haszonhúzó személye) azaz kinek a jövedelmét képezheti. Az ellenőrzéshez felhasználják a pénzkezelési szabályzatot, a bankszámla adatait, és az ügyvezető, a tulajdonosok és a dolgozók nyilatkozatait.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

Hiába akarják a lebukott vállalkozást felszámolni, megszüntetni, mert az eltitkolt bevétel után a haszonhúzó személynek kell személyi jövedelemadót fizetni, melyet egy külön eljárásban állapítanak meg.  


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.