Ipari Termékosztályozás (ITO) bevezetése
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Április 21-én lépett hatályba az Ipari Termékosztályozás (ITO) bevezetéséről szóló KSH közlemény. Az új besorolási rendszer Belföldi Termékosztályozás (BTO) és Szolgáltatások Jegyzéke (SZJ) ipari fejezetét váltja fel.
A 6/2010. (IV. 21.) KSH közlemény vezette be az Ipari Termékosztályozás (ITO) rendszerét. Az ITO szerinti besorolásokat, osztályozást kötelezően kizárólag a statisztikai adatszolgáltatásoknál és statisztikai tevékenység során kell alkalmazni. Az ITO egyébként a hazai ipari termelés egészének lefedettségét biztosító nómenklatúra, mely a korábbi Belföldi Termékosztályozás (BTO) és Szolgáltatások Jegyzéke (SZJ) ipari fejezetét váltja fel, és integrálja az úgynevezett Nace Rev. 2., a CPA és a PRODCOM rendszereket.
A hazai termékstatisztika publikálási gyakorlatának fenntartása érdekében magyar sajátosságok találhatók a nómenklatúrában, melyeket HU jelöléssel láttak el. Ebben az esetben van egy EUROSTAT által kért és meghatározott mértékegység és egy, a hazai igényeket kielégítő további mértékegység is. Az energia ágazatban 9 számjegyű magyar tételek kialakítására is sor került az ár- és volumenindex számítás céljaira.
A Hivatalos Értesítő 2010/27. (IV. 21.) számában megjelent közlemény a kihirdetése napján (2010. április 21) lépett hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát vesztette a a Belföldi Termékosztályozás (BTO) bevezetéséről és alkalmazásáról szóló 9006/1995. (SK 4.) KSH közlemény, illetve annak módosításai.
A KSH közlemény szövege a Complex Jogtár Online szolgáltatás segítségével elérhető. A melléklet szövegét, amely a konkrét ITO besorolásokat tartalmazza, ellenben csak később közlik.
A KSH portálján azonban már elérhető a besorolás a bal oldali menüsorban az Osztályozások menüpont alatt. Itt a hazai Ipari Termékosztályozás (ITO’09) fordítókulcsa is megtalálható. Az ITO’09 egyébként hierarchikus felépítésű, magában foglalja a TEÁOR’08-at (4 számjegyen), valamint a 6 számjegyű Termékek és Szolgáltatások Osztályozási Rendszerét (TESZOR).