Jó hírre ébredtünk: már látszik a recesszió vége


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar gazdaságban 2010-ben véget ér a recesszió, a külső egyensúly jól alakul, s kormányzati akarat esetén elérhető a költségvetési deficitcél – véli a GKI Gazdaságkutató Zrt. legújabb előrejelzése.

A jelek szerint a Magyarország iránti nemzetközi bizalom javul. Nincs szükség az IMF-hitelkeret teljes lehívására, s a görög válság sem hatott negatívan a megítélésre.

A recesszió azonban már hét negyedéve tart, s az EU-hoz képest két negyedévvel később, csak 2010 első negyedévében ér véget. Éves átlagban azonban még 2010 egészében is csak stagnálás várható. A fogyasztás tovább csökken és a beruházások is csak szerényen emelkednek, főleg az unió által támogatott infrastrukturális fejlesztéseknek köszönhetően.

A prognózis szerint az idei első negyedévben az ipar és az építőipar teljesítménye már várhatóan kissé meghaladja az egy évvel korábbit. A munkanélküliség azonban még emelkedik, több, tartalékait tavaly felélő cég ugyanis további leépítésre kényszerül.

A munkanélküliségben csak a második negyedévtől várható némi javulás.

A kutatók szerint a jelenlegi és a következő kormány 2010-ben szigorú fiskális és jövedelempolitikát kényszerül folytatni, ez lazuló monetáris politikára ad esélyt. A 2010-es 3,8 százalékos áht-hiánycél kormányzati akarat és fegyelmezett költségvetési politika, esetleg kisebb korrekció révén elérhető. A nemzetközi szervezetek feltehetőleg csak akkor tolerálnának 5 százalék körüli idei deficitet, ha az egyszeri konszolidációs kiadások következménye, s garanciákat látnának ezek újratermelődésének megakadályozására.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 7.

Niveus: nem nagy siker eddig az eÁFA

Az eÁFA rendszert 2024 elején vezették be, de az elmúlt hónapok tapasztalati alapján eddig nem igazán használták a vállalkozások. A Niveus Consulting Group ügyfélkörében végzett nem reprezentatív felmérés alapján az derült ki, hogy az eÁFA rendszer sok esetben hibákkal küszködik és sok javítás vár még rá annak érdekében, hogy elterjedjen – olvasható a cég közleményében.