Jogszabályfigyelő


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Polgári jogi igény érvényesíthetősége közbeszerzés kapcsáés és ellenőrzési kör munkabaleset esetén.


Polgári jogi igény érvényesíthetősége közbeszerzés kapcsán

A Közbeszerzési Döntőbizottság hatáskörébe tartozik a közbeszerzéssel kapcsolatos jogorvoslatok elbírálása. A döntőbizottsági határozatával szemben bírósági felülvizsgálat kezdeményezhető (közigazgatási per keretében). Ebből következően, ha a közbeszerzéssel kapcsolatos szabálytalanságok miatt a fentiek szerint nem került sor eljárás lefolytatására, a bíróságnak nincs jogi lehetősége arra, hogy ezt a felek között létrejött polgári jogi jogviszony kereteiben rendezze – derül ki a Kúria honlapján közzétett tájékoztatóból.

A Kúria hangsúlyozza, hogy amennyiben a közbeszerzési eljárásban a jogsértés tényét nem állapították meg, úgy semmisségre hivatkozással a semmisség polgári jogi jogkövetkezményeinek a levonására sincs jogi lehetőség (kereset, viszontkereset, kifogás útján sem).

Joganyag: Kúriai tájékoztató a Pfv.V.21.170/2015/7. ügy alapján

Módosította: –

Megjelent: a Kúria honlapján (www.kuria-birosag.hu.)

Hatályos: –

Megjegyzés: iránymutatás a jogalkalmazók számára

Változásfigyeltetés

Ne maradjon le!

Használja Változásfigyeltetés szolgáltatásunkat az Önt érdeklő jogszabályok, jogterületek és tárgyszavak figyeltetésére!

Megrendelés >>

Ellenőrzési kör munkabaleset esetén – a károkozó körülmény előreláthatósága

Az asztalos munkakörben foglalkoztatott munkavállaló munkavégzése közben letört egy szeg feje, amely a védőszemüveg kerete alatt áthaladva behatolt a jobb szemébe. A baleset következtében a dolgozó a sérült szemére megvakult. A munkafolyamathoz használt munkaeszközt a fővállalkozó kölcsönözte, az újszerű állapotú volt, sérülés nyomát nem lehetett rajta látni. Egyértelműen megállapítást nyert, hogy a látás levesztése az üzemi baleset következménye.

A dolgozó az üzemi balesettel összefüggésben elmaradt jövedelem címén kártérítés és nem vagyoni kártérítés iránti igényt érvényesített. A kereset alapján az első- és másodfokon eljáró bíróságok kártérítés megfizetésére kötelezték az alperest. A jogerős ítélettel szemben a munkáltató terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, amelyet a Kúria megalapozottnak talált.

Az üggyel kapcsolatban kiadott tájékoztató szerint nem vitás az ügyben a baleset munkabaleseti jellege, amellyel okozott kárért a munkáltatót terheli kárfelelősség a munkajogi szabályok alapján. A munkáltató azonban a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiakban: Mt.) 166. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt kimentési okra hivatkozott (mely szerint mentesül a munkáltató kárfelelősség alól, ha a kárt ellenőrzési körön kívül eső olyan körülmény okozta, amellyel nem kellett a munkáltatónak számolnia, és nem volt elvárható, hogy a károkozó körülmény bekövetkezését elkerülje, vagy a kárt elhárítsa.

A Kúria –az eljáró bíróságokkal egyezően – rámutatott arra, hogy, ha a károkozó körülmény a munkáltató ellenőrzési körén belül esik, akkor az előreláthatóságot, elkerülhetőséget, elháríthatóságot már nem kell vizsgálni. Ebből következően elsősorban azt kell vizsgálni, hogy a károkozás a munkáltató ellenőrzési körén kívül esik-e.

Az ellenőrzési kör alatt minden olyan objektív tényt és körülményt érteni kell, amelynek alakítására bármilyen lehetősége volt a munkáltatónak. Az ellenőrzési és a működési kör között átfedés is lehet, azonban a működési körbe azok a körülmények is bele tartozhatnak, amelyekre a munkáltatónak még közvetett ráhatása sincs – olvasható a Kúria tájékoztatójában.

A konkrét esetben a bíróságok leszűkítették az ellenőrzési kör vizsgálatát, amely nem terjedt ki a balesethez vezető munkafolyamatra. A munkamódszer és így a megfelelő munkaeszköz, anyag, munkavállalói létszám megválasztása és a szakismeret biztosítása a munkáltató kötelezettsége, így arra befolyása van. Ezek feltárása szükséges az ellenőrzési kör megállapításához a Kúria álláspontja szerint. Erre tekintettel új eljárásra kötelezte az elsőfokú bíróságot.

Elvi éllel rögzítette a legfelsőbb bírósági fórum a tájékoztató szerint, hogy a megismételt eljárásban az alperes által indítványozott bizonyítás lefolytatásának eredményeként állást kell foglalni arról, hogy a kárt ellenőrzési körön kívül eső körülmény okozta-e, illetve, hogy e körülménnyel a munkáltatónak kellett-e számolnia, és elvárható volt-e, hogy e körülmény bekövetkezését elkerülje, vagy a kárt elhárítsa. Az Mt. 166. § (2) bekezdés a) pontjában foglalt előrelátás és elvárhatóság hiánya ugyanis nem a kárra, hanem a károkozó körülményre vonatkozik a Kúria értelmezése szerint.

Joganyag: tájékoztató a Kúria által tárgyaláson kívül elbírált Mfv.I.10.419/2015. számú ügyről

Módosította: –

Megjelent: a Kúria honlapján (www.kuria-birosag.hu.)

Hatályos: –

Megjegyzés: iránymutatás a jogalkalmazók számára


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.