Júliustól Horvátországra is alkalmazható az árutovábbítási eljárás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012. július 1-jétől Horvátország csatlakozott az egységes árutovábbítási eljárásról szóló (TE), illetőleg az áruforgalom alakiságainak egyszerűsítéséről szóló (SAD) egyezményekhez. A Tranzitegyezményhez csatlakozás miatt módosultak az árutovábbítási eljárásokkal kapcsolatos szabályok. A változások elsősorban a garanciavállalási engedélyeket és garanciaokmányokat érintik.


A NAV tájékoztatása szerint a Tranzitegyezmény módosításáról szóló határozatot 2012. június 25-én elfogadták, de az Európai Unió Hivatalos Lapjában még nem hirdették ki. A jogi helyzet tisztázása érdekében a NAV megkereste az Európai Bizottságot. A Bizottság tájékoztatása szerint Horvátország 2012. július 1-jei hatállyal a Tranzitegyezmény szerződő felévé vált.

Az árutovábbítási eljárás lehetővé teszi, hogy egy harmadik országból származó áru eljusson a közösség egyik pontjától a másikig, anélkül, hogy vámokat kellene alkalmazni. Az áru fölött vámfelügyeletet kell gyakorolni és vámeljárás alá kell vonni. Belépéskor pedig megfelelő mértékű garanciát (biztosítékot) kell nyújtani, csak ezt követően kezdhető meg az áru szállítása. Az árutovábbítási eljárásban a vámtartozásért mindig a főkötelezett a felelős, őt keresi meg először a vámhatóság, ha bármi történik az áruval. A másodlagos felelős a kezes, aki kiadta a garanciát.

Horvátország csatlakozása jelentősen érinti a leggyakrabban alkalmazott TC31/32/33 biztosítékok engedélyezésének, nyilvántartásának és használatának folyamatát. A NAV hangsúlyozza, hogy a Horvátországra is érvényes új tanúsítványokat kizárólag az ügyfél erre irányuló kérelme alapján állítják ki.

A korábban kiadott TC31/33 tanúsítványok – amennyiben az engedélyes nem nyújt be kérelmet a vámhatósághoz – egy évig tartó átmeneti időszakban még elfogadhatóak, azonban ezek a tanúsítványok kizárólag a Horvátországot nem érintő árutovábbításoknál alkalmazhatóak biztosítékként.

TC31- Kezességi tanúsítvány és TC33 – Biztosítéknyújtás alóli mentesség

Amennyiben az engedélyes kéri tanúsítványának kiterjesztését Horvátországra, a kérelem mellékleteként be kell nyújtani az engedélyező vámszervhez egy Horvátországra is kiterjesztett és meghagyott címekkel kiegészített új kezességvállalási okmányt (kivéve TC33), amely megfelel a Tranzitegyezmény C4. mellékletében meghatározott mintának.

A kezességvállalási okmányok alapján a vámszervek a kérelmező nevére kiállítják és érvényesítik a nyomdai úton előállított új TC31/TC33 Kezességi Tanúsítványokat.

TC32 Egyedi garanciajegy

A TC32 garanciajegy forgalmazásra jogosult gazdálkodók már korábban nyilatkoztak arról, hogy tevékenységüket 2012. július 1-jét követően is tovább kívánják folytatni.
Amennyiben tehát az új, Horvátországra is érvényes kezességvállalási okmányt benyújtották az engedélyesek a Kiemelt Ügyek és Adózók Vám- és Pénzügyőri Igazgatóságához (KAVIG), a KAVIG kiadja az új, Horvátországra is érvényes (HR meghagyott címmel rendelkező) TC32 GRN számokat.

A kérelem alapján a KAVIG elvégzi a „régi” GRN számok törlését, de ilyenkor még 16 nap áll rendelkezésre a GRN számok érvénytelenítéséig, ezáltal ebben az átmeneti időszakban még a korábban legyártott és értékesített garanciajegyek felhasználhatók az árutovábbítási eljárásban – hívja fel a figyelmet a NAV.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 27.

Céges ajándékutalvány adókötelezettsége: nem mindegy kinek, mit és milyen összegben

Az ünnepek közeledtével nemcsak magánszemélyek, hanem cégek is egyre gyakrabban kedveskednek különféle juttatásokkal. Ezek a gesztusok kiválóan alkalmasak a munkavállalók ösztönzésére, vagy az üzleti kapcsolatok erősítésére. Ugyanakkor az ezzel járó adózási kötelezettségek jelentősen eltérhetnek attól függően, hogy a vállalat milyen értékben, formában és kinek ajándékoz. A Grant Thornton Hungary szakértői támogatást nyújtanak az adózási szabályok útvesztőjében való eligazodáshoz.

2024. november 27.

GLOBE-adatlap tervezet

A globális minimumadóval érintetteknek be kell jelenteniük kiegészítő adóalanyiságukat, a vállalatcsoport tagjairól pedig adatot kell szolgáltatniuk. – tudható meg a NAV-Figyelőből.