Júliustól Horvátországra is alkalmazható az árutovábbítási eljárás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012. július 1-jétől Horvátország csatlakozott az egységes árutovábbítási eljárásról szóló (TE), illetőleg az áruforgalom alakiságainak egyszerűsítéséről szóló (SAD) egyezményekhez. A Tranzitegyezményhez csatlakozás miatt módosultak az árutovábbítási eljárásokkal kapcsolatos szabályok. A változások elsősorban a garanciavállalási engedélyeket és garanciaokmányokat érintik.


A NAV tájékoztatása szerint a Tranzitegyezmény módosításáról szóló határozatot 2012. június 25-én elfogadták, de az Európai Unió Hivatalos Lapjában még nem hirdették ki. A jogi helyzet tisztázása érdekében a NAV megkereste az Európai Bizottságot. A Bizottság tájékoztatása szerint Horvátország 2012. július 1-jei hatállyal a Tranzitegyezmény szerződő felévé vált.

Az árutovábbítási eljárás lehetővé teszi, hogy egy harmadik országból származó áru eljusson a közösség egyik pontjától a másikig, anélkül, hogy vámokat kellene alkalmazni. Az áru fölött vámfelügyeletet kell gyakorolni és vámeljárás alá kell vonni. Belépéskor pedig megfelelő mértékű garanciát (biztosítékot) kell nyújtani, csak ezt követően kezdhető meg az áru szállítása. Az árutovábbítási eljárásban a vámtartozásért mindig a főkötelezett a felelős, őt keresi meg először a vámhatóság, ha bármi történik az áruval. A másodlagos felelős a kezes, aki kiadta a garanciát.

Horvátország csatlakozása jelentősen érinti a leggyakrabban alkalmazott TC31/32/33 biztosítékok engedélyezésének, nyilvántartásának és használatának folyamatát. A NAV hangsúlyozza, hogy a Horvátországra is érvényes új tanúsítványokat kizárólag az ügyfél erre irányuló kérelme alapján állítják ki.

A korábban kiadott TC31/33 tanúsítványok – amennyiben az engedélyes nem nyújt be kérelmet a vámhatósághoz – egy évig tartó átmeneti időszakban még elfogadhatóak, azonban ezek a tanúsítványok kizárólag a Horvátországot nem érintő árutovábbításoknál alkalmazhatóak biztosítékként.

TC31- Kezességi tanúsítvány és TC33 – Biztosítéknyújtás alóli mentesség

Amennyiben az engedélyes kéri tanúsítványának kiterjesztését Horvátországra, a kérelem mellékleteként be kell nyújtani az engedélyező vámszervhez egy Horvátországra is kiterjesztett és meghagyott címekkel kiegészített új kezességvállalási okmányt (kivéve TC33), amely megfelel a Tranzitegyezmény C4. mellékletében meghatározott mintának.

A kezességvállalási okmányok alapján a vámszervek a kérelmező nevére kiállítják és érvényesítik a nyomdai úton előállított új TC31/TC33 Kezességi Tanúsítványokat.

TC32 Egyedi garanciajegy

A TC32 garanciajegy forgalmazásra jogosult gazdálkodók már korábban nyilatkoztak arról, hogy tevékenységüket 2012. július 1-jét követően is tovább kívánják folytatni.
Amennyiben tehát az új, Horvátországra is érvényes kezességvállalási okmányt benyújtották az engedélyesek a Kiemelt Ügyek és Adózók Vám- és Pénzügyőri Igazgatóságához (KAVIG), a KAVIG kiadja az új, Horvátországra is érvényes (HR meghagyott címmel rendelkező) TC32 GRN számokat.

A kérelem alapján a KAVIG elvégzi a „régi” GRN számok törlését, de ilyenkor még 16 nap áll rendelkezésre a GRN számok érvénytelenítéséig, ezáltal ebben az átmeneti időszakban még a korábban legyártott és értékesített garanciajegyek felhasználhatók az árutovábbítási eljárásban – hívja fel a figyelmet a NAV.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.