Júliustól újabb esetekben mentesülhetünk a számlakibocsátás alól (II. rész)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A rengeteg jogszabályi változás között sokak számára elsikkadhat, hogy a jogalkotó 2021. július 1-jétől újabb esetekben biztosít könnyítést az adóalanyok számára a bizonylatolás terén.  Sorozatunk második részében a közösségen belüli távértékesítés bizonylatolásáról szólunk.

Közösségen belüli távértékesítés bizonylatolása

2021. június 30-áig az Áfa tv. 165. § (2) bekezdése értelmében a Közösségen belüli távértékesítés esetén is kötelező volt számlát kibocsátani, függetlenül attól, hogy az ellenérték megfizetésére a teljesítésig sor került-e.

2021. július 1-jétől viszont bizonyos esetekben ez a tilalom is megszűnt. Ennek hátterében az áll, hogy júliustól a távértékesítésre új szabályok vonatkoznak, amelyek a teljesítési hely és az ahhoz kapcsolódó értékhatár mellett az adókötelezettség teljesítésének módjára is kiterjednek.

A távértékesítés új előírásai

Míg 2021. június 30-ig a távértékesítés az Áfa tv. alkalmazásában a Közösségen belüli csomagküldő kereskedelem esetköreire korlátozódott, júliustól a jogszabály megkülönbözteti a termék Közösségen belüli távértékesítését és a harmadik államból importált termék távértékesítését.

Közösségen belüli távértékesítésről az új szabályok szerint is kizárólag akkor beszélhetünk, ha a vevő nem adóalany személy, szervezet, vagy olyan adóalany vagy nem adóalany jogi személy, akinek (amelynek) beszerzése, mint termék Közösségen belüli beszerzése után a 20. § (1) bekezdés a) és d) pontja értelmében nem kell adót fizetnie.

számlakibocsátás

A korábbi, tagállamonként eltérő értékhatárok helyébe egységes 10 ezer eurós uniós szintű értékhatár lép, amelybe a távértékesítések mellett a távolról nyújtható szolgáltatások is beleszámítanak. A célország szerinti adózás ezen értékhatár túllépése esetén kötelező, de az értékhatár alatt is választható.

MOSS, OSS, IOSS

Az adminisztráció terén is változást hoz az e-kereskedelemmel kapcsolatos új uniós szabályozás: míg 2021. június 30-ig kizárólag a távolról is nyújtható szolgáltatások után fizetendő áfával számolhattak el az adóalanyok az ún. egyablakos rendszer keretében, júliustól az egyéb, nem adóalany részére nyújtott, a fogyasztás tagállamában adózó szolgáltatások és a távértékesítések vonatkozásában is alkalmazhatják ezt a megoldást. Az eddigi egyetlen egyablakos rendszert (MOSS: Mini One Stop Shop, “mini egyablakos ügyintézés”) pedig az OSS/IOSS rendszer (OSS: One Stop Shop “egyablakos ügyintézés”; IOSS: Import One Stop Shop “import egyablakos ügyintézés”) váltja fel.

Az OSS rendszeren belül az ún. uniós séma szolgál az EU-s adóalanyok által teljesített Közösségen belüli távértékesítések és a Közösség más tagállamába nem adóalany megrendelőnek nyújtott szolgáltatások áfájának elszámolására. E séma alkalmazható ezenkívül a Közösségben nem letelepedett harmadik országos adózó távértékesítéseire, valamint az elektronikus platformok által „teljesített” fikciós termékértékesítésekre is.

Az OSS rendszeren belül az ún. nem uniós séma a Közösségben nem letelepedett, harmadik országos adózók által Közösségen belüli, nem adóalanyoknak nyújtott szolgáltatásokkal kapcsolatos adókötelezettségek teljesítésére szolgál.

számlakibocsátás

Az IOSS rendszerben pedig a harmadik államból importált, 150 eurót meg nem haladó belső értékű, nem jövedékiadó-köteles termékek távértékesítését (import távértékesítés) terhelő hozzáadottérték-adó vallható be és fizethető meg.

Az új egyablakos rendszerekről további információk találhatóak a NAV oldalán 2021. június 2-án közzétett tájékoztatóban.

A Közösségen belüli távértékesítés bizonylatolása

Az uniós egyablakos rendszert alkalmazó adóalanyoknak azon tagállam előírásai szerint kell a bizonylatolást teljesíteniük, amely tagállamban az egyablakos rendszerbe regisztráltak. [Az erre vonatkozó uniós szabályt 2019 óta az Áfa tv. 158/A. § (4) bekezdése is tartalmazza.]

Az Áfa tv. 165. § (6) bekezdése az egyablakos rendszer alkalmazásának egyszerűsítése érdekében 2021. július 1-jétől úgy rendelkezik, hogy amennyiben az adóalanyt Magyarországon vették nyilvántartásba az egyablakos rendszerben, akkor mentesülhet a számla kibocsátása alól a teljesítésig megfizetett ellenértékre vonatkozó mentesítési szabály alkalmazásával. Ez természetesen azt is jelenti, hogy ilyen esetben nyugtát kell kibocsátani. Ha viszont a vevő számlát kér, az értékesítő köteles ennek eleget tenni, mivel ez esetben a mentesülés egyik feltétele nem teljesül.

Lényeges, hogy júliustól sem lehet a Közösségen belüli távértékesítést számla helyett nyugtával bizonylatolni, ha az adófizetési kötelezettség teljesítésére nem az egyablakos rendszer alkalmazásával kerül sor. Amennyiben az adóalany nem regisztrál az OSS-ba, a teljesítés helyének (a fogyasztás tagállamának) számlázási szabályait kell alkalmazni. Ha pedig ez Magyarország, akkor a számla kibocsátása kötelező még akkor is, ha a vevő az ellenértéket maradéktalanul rendezte a teljesítés időpontjáig, mivel az Áfa tv. 165. § (6) bekezdése értelmében az (1) bekezdés b) pontja szerinti mentesítő szabály Közösségen belüli távértékesítés esetén nem alkalmazható, e tilalom alól csak az egyablakos rendszerben történő adózás jelent kivételt.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.