Kata, eva vagy átalányadó? Példákkal segít a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2013. január 1-jétől az egyéni vállalkozók által választható adózási módok is kibővültek a kisvállalkozások tételes adójával. A NAV számítási példákkal segíti az egyéni vállalkozókat, hogy el tudják dönteni, a kata, az eva vagy az átalányadózás a kedvezőbb adózási mód számukra 2013-ban.


2013. január 1-jétől az egyéni vállalkozó által választható adózási módok is kibővültek a kisvállalkozások tételes adójával. A NAV példákon keresztül vezeti le, hogy azonos nagyságú bevétel és kiadás mellett az egyes adózási módok alkalmazáaával milyen összegű nettó jövedelme marad egyéni vállalkozónak. A számítási példák innen tölthetők le.

Az evásoknak hamarosan dönteni kell, a NAV honlapján részletes információkat találunk arról is, hogy hogyan lehet bejelentkezni az új adónem, a KATA hatálya alá.

(forrás: NAV)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)