Kellemetlen változás az áfatörvényben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az áfatörvény friss módosítására nagyon oda kell figyelni! 2016-tól váratlan meglepetésként – nem szerepelt a törvénytervezetben – rövidül az az időszak, amelyen belül az adóalany a levonási jog keletkezésétől számítva érvényesítheti adólevonási jogát.


Jelenleg a 153/A.§. (1) bekezdése szerint a belföldön nyilvántartásba vett adóalany az adó-megállapítási időszakban megállapított fizetendő adó együttes összegét csökkentheti az ugyanezen vagy az Art. szerinti elévülési időn belüli korábbi adó-megállapítási időszakban (időszakokban) keletkezett levonható előzetesen felszámított adó összegével.

Ez azt jelenti, hogy a 2015. december 31-éig hatályos szabályozás értelmében az adóalanynak az adólevonási jog érvényesítésére annak keletkezésétől az Art. által meghatározott elévülési időn belül bármelyik adó-megállapítási időszakban lehetősége van. Ez azért volt kedvező szabály, mert ha megfelelően „gazdálkodtunk” a levonható áfával, akkor azt olyan elszámolási időszakban számoltuk el, amikor a felszámított fizetendő áfa fedezetet nyújtott rá. Így nem kellett kiutalás miatti ellenőrzéssel bajlódni, és a pénzügyi rendezés is egyenletesebb volt.

Az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény 164.§-ában főszabályként szerepel, hogy az adó megállapításához való jog annak a naptári évnek az utolsó napjától számított 5 év elteltével évül el, amelyben az adóról bevallást, bejelentést kellett volna tenni, illetve bevallás, bejelentés hiányában az adót meg kellett volna fizetni.

Példák az áfatörvény alkalmazásához

Jelen kiadványunk olyan gyakorlati példatár, amely az általános forgalmi adózás területén leggyakrabban felmerülő jogeseteket és azok megoldását tartalmazza.

Megrendelés >>

2016-tól váratlan meglepetésként – nem szerepelt a törvénytervezetben – rövidül az az időszak, amelyen belül az adóalany a levonási jog keletkezésétől számítva érvényesítheti adólevonási jogát. Az új rendelkezés, vagyis az újrafogalmazott 153/A.§. az elévülési időnél rövidebb időkorlátot határoz meg az adólevonásra. Az új főszabály értelmében az adólevonási jog a keletkezése évében és az azt követő naptári évben érvényesíthető, az adóalany döntése szerinti bármelyik adó-megállapítási időszakban. Tehát attól függően, hogy az áfa-levonási jog mikor keletkezett, attól számítva legfeljebb 2 év áll az adóalany rendelkezésére.

Ezt az új szabályt azon ügyletek esetén kell először alkalmazni, amikor a levonási jog 2016. január 1. napján vagy azt követően keletkezik.

Az adózás rendjéről szóló törvény szerint el nem évült, de még nem érvényesített levonható előzetesen felszámított adó összegét a belföldön nyilvántartásba vett adóalany abban az adó-megállapítási időszakban jogosult figyelembe venni az előzetesen felszámított adó összegét növelő tételként, amelyben az adólevonási jog keletkezett.

Tehát a szabad választásra biztosított két éves időkorláton túl is van mód a még el nem évült előzetesen felszámított adó tekintetében a levonási jog érvényesítésére. A 2016-tól érvénybe lépő új szabályok úgy rendelkeznek, hogy ekkor az adóalany abban az adó-megállapítási időszakban élhet az adólevonási jogával, melyben az adólevonási jog keletkezett. Az általános forgalmi adó ennek a bevallásnak az önellenőrzése révén helyezhető levonásba.

Változatlan marad 2016-tól is az a magyarázat, hogy választásnak minősül az adóalany azon döntése, hogy melyik adó-megállapítási időszakban veszi figyelembe a levonható előzetesen felszámított általános forgalmi adót (a szabályozott időkorláton belül). Ebből következik, hogy az adózás rendjéről szóló törvény 49.§-ának (1) bekezdése értelmében nincs helye önellenőrzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási lehetőségével jogszerűen élt. Ezt önellenőrzéssel tehát nem lehet megváltoztatni.

A módosuló szabályok a főszabálytól eltérően rendelkeznek a fordított adózás alá eső ügyletek és az önadózással megfizetett import áfa esetében. Ezek vonatkozásában az általános forgalmi adóról szóló törvény 153/A. § (1) bekezdés a) pontja úgy rendelkezik, hogy a fordított adózással vagy az import áfa önadózással megfizetett adója tekintetében a levonási jog kizárólag abban az adó-megállapítási időszakban vehető figyelembe, amikor a levonási jog keletkezett, vagyis a fizetendő áfát meg kell állapítani.

Mindezekkel tovább bonyolódik az amúgy sem egyszerű általános forgalmi adó rendszerének alkalmazása.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 10.

Tiltakozik az Adótanácsadó Egyesülete

Az Adótanácsadók Egyesülete határozottan tiltakozik az Ügyfélkapu+ 2025. január 16-tól történő kötelező bevezetése ellen. Legalább fél év halasztás szükséges, mert a könyvelők, adótanácsadók, valamint mikró- és kisvállalkozás ügyfeleik az előző év zárlati munkájuk csúcs időszakában erre nem lesznek kellően felkészülve. Mint szakmánk elkötelezett képviselői javaslatunkat megküldtük a kormányzati szerveknek.

2024. október 10.

IAFAK, avagy általános forgalmi adó visszatérítése belföldön nem letelepedett adóalanyok részére

Az Adó szaklap friss számában megjelent írásban azt mutatja be, hogy az IAFAK jelű, „Kérelem és kiigazítási nyilatkozat a belföldön nem letelepedett adóalanyokat és a Közösség más tagállamában nyilvántartásba vett nem adóalany jogi személyeket, valamint az egyablakos rendszerekbe regisztrált adóalanyokat megillető általánosforgalmiadó-visszatérítéshez megnevezésű kötegelt nyomtatvány (a továbbiakban: IAFAK nyomtatvány) kitöltése és benyújtása útján milyen módon valósulhat meg a magyar áfaalanyok által teljesített, áfatörvény hatálya alá tartozó ügyletek kapcsán áthárított, illetve Magyarországon felszámított általános forgalmi adónak a belföldön nem letelepedett adóalanyok részére történő visszatérítése.

2024. október 9.

Suppan Gergely: stabil növekedés indulhat a kiskereskedelmi szektorban

Az utóbbi hónap adata biztató abból a szempontból, hogy elindulhat egy stabil növekedés a kiskereskedelmi szektorban – mondta Suppan Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) vezető közgazdásza kedden az M1 aktuális csatornán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi adatait értékelve.