Kétszáz jogszabály született az első negyedévben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Márciusban felgyorsult a magyar jogalkotás, egy hónap alatt annyi jogszabályt hirdettek ki, mint az előző kettőben összesen – derül ki a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja Jogtárából. Március végéig 204 központi jogszabály jelent meg – ez meghaladja a 2011-es szintet -, ezek nagyjából egyharmada kormányrendelet volt. A jogszabályok több mint fele legkésőbb a kihirdetés másnapján hatályba lépett.


Január-februárban összesen 103, majd csak márciusban 101 központi jogszabályt hirdettek ki hazánkban – derül ki Magyarország legnagyobb jogi kiadója, a CompLex Kiadó, a holland Wolters Kluwer csoport tagja Jogtárának adataiból. Az év első három hónapjában megjelent törvények, kormány- és miniszteri rendeletek száma így 204 volt, ami több az egy évvel korábbinál: 2011-ben 185 jogszabály volt ez a szám az első negyedévben.Nemcsak az új jogszabályok száma nőtt meg márciusban, hanem fokozódott az a jogbiztonságot fenyegető probléma is, hogy nincs kellő idő felkészülni a megjelent törvényekre és rendeletekre azok hatályba lépése előtt. Az első két hónapban összesen 51 olyan jogszabály volt, amely vagy a kihirdetés napján – azaz néhány percen vagy órán belül -, vagy legkésőbb másnap hatályba lépett. Márciusban ennél is több, 58 olyan jogszabály született, amely legkésőbb a kihirdetés másnapján hatályos volt, vagyis a márciusi törvények és rendeletek több mint felét nem volt idő alaposan megismerni.

Az idén elfogadott 18 törvényből 12 már a kihirdetése másnapján hatályos volt, további kettő egy héten belül hatályba lépett. A kormányrendeleteknél is hasonló az arány: a 61-ből 8 már a megjelenés napján, további 29 másnap hatályba lépett (és további 13 hatályosult a kihirdetését követő 7 napon belül). Márciusban 5, az első negyedévben összesen 15 olyan jogszabályt hirdettek ki, amely ezt követően több mint 15 nappal később lép vagy lépett hatályba. A jogbiztonság és a kiszámíthatóság szempontjából pozitív változás, hogy a január-februári 15 után márciusban már csak 1 olyan jogszabály született – az otthonteremtési kamattámogatásról szóló 341/2011. (XII. 29.) kormányrendelet módosítása-, amely már a kihirdetés napján hatályba is lépett.

Az első negyedévben, ahogyan tavaly is, a legtöbb új jogszabályt a kormányrendeletek jelentették: csak márciusban 36-ot, az első negyedévben 61-et hirdettek ki, így az új jogszabályok 30 százaléka ebbe a csoportba tartozik (ez az arány lényegében megegyezik a tavalyival). A vidékfejlesztési miniszter a második legaktívabb jogalkotó 31 rendelettel, de az első negyedévben megjelent 18 törvénynél több rendeletet adott ki a közigazgatási és igazságügyi, valamint a humánerőforrás-miniszter is (19-et és 20-at).

Idén sokkal kevesebb törvényt alkotott a parlament, mint tavaly: akkor március végéig 36 – ezen belül márciusban 35 – törvény jelent meg, vagyis épp kétszer annyi, mint idén. A kormányrendeletek száma tízzel haladja meg az egy évvel korábbit, a legtöbb miniszter is kicsivel több rendeletet adott ki, mint tavaly (de például a külügyminiszter március végéig nem alkotott jogszabályt, míg tavaly három rendeletet adott ki az első negyedévben). Érdekes, hogy a médiahatóság idén 10 rendeletet tett közzé a tavalyi 1 után, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete viszont csak egyet a tavalyi hattal szemben.

A Jogszabályokban itt kereshet.

(Az ado.hu kiadója a CompLex Kiadó – a szerk.)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.