Kiadáscsökkentést tervez a FIDESZ


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adóátrendezést és a kiadások csökkentését tervezi az ellenzéki párt.

Az 1997-2001 közötti gazdasági „”aranykort”” tartja elérendő célnak a Matolcsy György és Cséfalvai Zoltán – fideszes gazdaságpolitikusok – által szerkesztett Jövőkép című kiadvány, amely bevallottan a Fidesz választási programjának alapja. Az „”aranykor”” idején egyszerre valósult meg a gazdasági növekedés és az egyensúlyi mutatók javulása – amit akkor a világgazdasági konjunktúra és nem utolsósorban a tanulmány által is bírált Bokros Lajos nevéhez fűződő kiigazítás tett lehetővé, bár a szerzők inkább a lakossági fogyasztásnak tulajdonítják a gyors növekedést.

A tanulmány élesen bírálja a 2002 után megkezdett szocialista osztogatás politikáját – amikor visszaesett a növekedés és a külső-belső hiány is megugrott. A tanulmány végleg szakít az újraelosztás növelésével hajtott gazdaságpolitikával, mivel az megfojtja a gazdaságot, ezért a Fidesz hátországa is az állami kiadások csökkentése és az adóterhelés mérséklése mellett teszi le a voksot.

Az alacsony foglalkoztatási ráta okát a tanulmány a magas szociális transzferekben látja, amelyek elvonják a cégek munkahelyteremtő erőforrásait. Ezért az újraelosztás csökkentésén túl olyan vállalkozóbarát környezet kialakítását ígéri, amely lehetővé teszi új munkahelyek teremtését. A szerzők a szürkegazdaságra nem mint adócsaló potyautasokra, hanem a növekedés „”tartalék seregére”” tekintenek.

A jelentős eladósodottság miatt a drasztikus adócsökkentést elutasítja a tanulmány, ezért első lépésben a jövedelemadók és tb-járulékok csökkentését, a vagyoni, illetve forgalmi adók emelését javasolják – egy későbbi ütemben kerülhet sor a vállalkozói adók jelentősebb mérséklésére. A Fidesz stratégái szerint meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy az adófizetők közvetlenül befolyásolhassák az általuk befizetett adók felhasználását – ezért az adócsökkentés csak egy új társadalmi szerződés mentén épülhet. Ezen új társadalmi szerződés része lehet az állam újrafogalmazása, ez a kicsi, de erős államot tartja kívánatosnak, amely megtartja a szabályozó szerepet, de akár tulajdont is szerez – így már Orbán Viktor fogalmazott. Az új államfelfogásban a kistérségek, megyék és a régiók szerepe megerősödne a decentralizáció jegyében, úgy, hogy a jogok mellé a helyi szerveződések adóbevételeket is kapnának.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (3. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa-rendszerében.

2024. december 6.

A civil szervezetekre vonatkozó szabályok a társasági adóban

A civil szervezetek gazdaságban betöltött egyedi szerepére tekintettel, ezen szervezetek társaságiadóalap-megállapítási és -fizetési kötelezettségeit a jogalkotó az általános, valamennyi gazdálkodóra vonatkozó szabályokat szem előtt tartva, de az egyedi sajátosságokat figyelembe véve határozza meg. Írásunkban a civil szervezetekre vonatkozó rendelkezéseket és azok gyakorlati alkalmazását ismertetjük, figyelmet fordítva a közhasznú minősítéssel rendelkező szervezetekre vonatkozó speciális szabályokra is.