Kiadáscsökkentést tervez a FIDESZ


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Adóátrendezést és a kiadások csökkentését tervezi az ellenzéki párt.

Az 1997-2001 közötti gazdasági „”aranykort”” tartja elérendő célnak a Matolcsy György és Cséfalvai Zoltán – fideszes gazdaságpolitikusok – által szerkesztett Jövőkép című kiadvány, amely bevallottan a Fidesz választási programjának alapja. Az „”aranykor”” idején egyszerre valósult meg a gazdasági növekedés és az egyensúlyi mutatók javulása – amit akkor a világgazdasági konjunktúra és nem utolsósorban a tanulmány által is bírált Bokros Lajos nevéhez fűződő kiigazítás tett lehetővé, bár a szerzők inkább a lakossági fogyasztásnak tulajdonítják a gyors növekedést.

A tanulmány élesen bírálja a 2002 után megkezdett szocialista osztogatás politikáját – amikor visszaesett a növekedés és a külső-belső hiány is megugrott. A tanulmány végleg szakít az újraelosztás növelésével hajtott gazdaságpolitikával, mivel az megfojtja a gazdaságot, ezért a Fidesz hátországa is az állami kiadások csökkentése és az adóterhelés mérséklése mellett teszi le a voksot.

Az alacsony foglalkoztatási ráta okát a tanulmány a magas szociális transzferekben látja, amelyek elvonják a cégek munkahelyteremtő erőforrásait. Ezért az újraelosztás csökkentésén túl olyan vállalkozóbarát környezet kialakítását ígéri, amely lehetővé teszi új munkahelyek teremtését. A szerzők a szürkegazdaságra nem mint adócsaló potyautasokra, hanem a növekedés „”tartalék seregére”” tekintenek.

A jelentős eladósodottság miatt a drasztikus adócsökkentést elutasítja a tanulmány, ezért első lépésben a jövedelemadók és tb-járulékok csökkentését, a vagyoni, illetve forgalmi adók emelését javasolják – egy későbbi ütemben kerülhet sor a vállalkozói adók jelentősebb mérséklésére. A Fidesz stratégái szerint meg kell teremteni annak lehetőségét, hogy az adófizetők közvetlenül befolyásolhassák az általuk befizetett adók felhasználását – ezért az adócsökkentés csak egy új társadalmi szerződés mentén épülhet. Ezen új társadalmi szerződés része lehet az állam újrafogalmazása, ez a kicsi, de erős államot tartja kívánatosnak, amely megtartja a szabályozó szerepet, de akár tulajdont is szerez – így már Orbán Viktor fogalmazott. Az új államfelfogásban a kistérségek, megyék és a régiók szerepe megerősödne a decentralizáció jegyében, úgy, hogy a jogok mellé a helyi szerveződések adóbevételeket is kapnának.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.