Kiemelt célpontok az APEH-nál – Érdemes figyelni!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az APEH- nek 2007-ben kiemelt feladata a társadalombiztosítási alapok bevételeit különösen veszélyeztető adózói jogsértések felderítése, a járulékfizetésre kötelezettek jogkövetésének ellenőrzése, valamint a jogszerű állapot helyreállítása érdekében a magánszemélyek jövedelmei és vagyongyarapodása összhangjának vizsgálata.

2007. évben az APEH 60 000 olyan ellenőrzés végzését irányozta elő, amely a járulék és az egészségügyi hozzájárulás kötelezettségek teljesítését vizsgálja.

2007. első negyedévének végéig 14 700 ellenőrzést végeztek el a hivatal munkatársai, melynek során mintegy 2,8 milliárd Ft nettó járulék-különbözetet állapítottak meg, amely 46 % százalékkal haladja meg a 2006. évi ugyanazon időszakban feltárt nettó járulékkülönbözetet.

2007-ben ellenőrzésre kerül a bejelentések valóságtartalma annál a foglalkoztatónál, egyéni vállalkozónál, társas vállalkozónál, amely bejelentette, hogy a tényleges járulék alap alacsonyabb a vizsgált időszakban meghatározott minimum járulék alapnál, különös tekintettel a vállalkozásból származó jövedelemre.

Ugyancsak kiemelt figyelmet fordít az állami adóhatóság azokra a társas és egyéni vállalkozókra, akik több éve a minimálbér alapulvételével teljesítették a járulékfizetési kötelezettségüket.

Jellemzően a minimum járulékalapot figyelmen kívül hagyó, és a több éve minimálbér alapján járulékot fizető vállalkozóknál indokolt esetben vagyonosodási vizsgálat lefolytatását is kezdeményezi az APEH.

A korábbi évekhez hasonlóan továbbra is nagy hangsúlyt helyez az állami adóhatóság a fekete és a szürke gazdaság felszámolására, különösen a kockázatos tevékenységet végzőknél (pl. építőipar).

Kiemelt figyelmet fordítanak a revizorok a személyi jövedelemadó ellenőrzések során feltárt szabálytalanságok járulék és egészségügyi hozzájárulás vonzatának megállapítására.

Az állami adóhatóság fokozottan ellenőrzés alá vonja a munkaerő kölcsönzéssel foglalkozó vállalkozásokat.

Az ún. színlelt szerződések – a munkaviszonyt kijátszó polgári jogi jogviszonyok – átminősítésének vizsgálata továbbra is kiemelt feladata az ellenőrzési szakterületnek.

Forrás: Pénzcentrum


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.