Kiengedi Magyarországot az EU


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Megszűnik a túlzottdeficit-eljárás, elmaradhat a reklámadó és több adóemelés.


Az Európai Bizottság a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárás megszüntetését javasolja szerdai ülésén – közölte Andor László foglalkoztatási és szociális ügyekért felelős európai biztos Twitter oldalán az MTI tudósítása szerint. A végső döntést a kérdésben – a bizottság javaslata alapján – az európai pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) hozza meg június végi ülésén.

A hazánk 2004-es EU-csatlakozása óta érvényben lévő túlzottdeficit-eljárás megszüntetése adózási szempontból is rendkívül fontos: a kormány álláspontja szerint azért lett volna szükség reklámadóra, a pénzügyi tranzakciós illeték-, a banki különadó és az energiaadó emelésére, hogy az EU döntéshozó testülete mindenképpen megszüntesse az eljárást Magyarország ellen. Az EU hivatalos bejelentése nyomán váratóan a kormány szerdai ülésén dönt a reklámadóról szóló előterjesztés sorsáról és a többi adóemelés tervéről is. Ezekről természetesen az Adó Online azonnal beszámol.

Az Európai Bizottság döntése gazdaságpolitikai szempontból is jelentős, mert ezek szerint az EU fenntarthatónak ítéli a magyar államháztartás 3 százalék alatti hiányát. (Erre a testület szerint eddig 7 ország volt képes a közösség 27 tagállamából, most Magyarország mellett Lettország, Litvánia, Olaszország és Románia szabadulhat a túlzottdeficit-eljárást alól.) 

A döntés nyomán Magyarország nem számíthat a hiánycél átlépése miatt semmiféle uniós szankcióra, és az államadósság finanszírozása is olcsóbbá válik.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.