Mégis lesz reklámadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bár az EU megszüntette a hazánk ellen folyó túlzottdeficit-eljárást, mégis lesz reklámadó – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón. Lázár János tárgyal majd az ügyíben az érintettekkel.


A reklámadó ügye még nem volt a kormány előtt, de a jelenlegi állapot szerint lesz reklámadó – mondta kérdésre válaszolva Giró-Szász András kormányszóvivő a kormányülés szünetében tartott szóvivői tájékoztatón. A miniszterelnök Lázár Jánost, a miniszterelnökséget vezető államtitkárt bízta meg azzal, hogy tárgyalásokat folytasson ez ügyben a reklámszövetséggel – tette hozzá Giró-Szász András.

A szektorális különadókról és a tranzakciós illetékről a kormány szerdai ülésén nem tárgyal – mondta a sajtótájékoztatón Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter.

Az Európai Bizottság szerdán délután jelentette be a Magyarország elleni túlzottdeficit-eljárás megszüntetését. Az EU vezető testületének javaslata nyomán az európai pénzügyminiszterek tanácsa (Ecofin) hoz végső döntést az ügyben. Korábban Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és több kormánypárti politikus úgy nyilatkozott, hogy a reklámadóra azért van szükség, hogy az EU biztosan kiengedje Magyarországot a túlzottdeficit-eljárás alól. Arra a kérdésre, hogy az EU pozitív döntése után miért van szükség reklámadóra, a kormányszóvivő úgy válaszolt: a kormány a közteherviselés elve alapján vezetné be az adót.

A reklámadó piaci és költségvetési hatásairól szóló elemzésünket itt olvashatja.

 

Hazánk a hiánycél állandó túllépése okán 2004-es EU-csatlakozása óta állt túlzottdeficit-eljárás alatt. Az Európai Bizottság szerdai döntése gazdaságpolitikai szempontból jelentős, mert ezek szerint az EU fenntarthatónak ítéli a magyar államháztartás 3 százalék alatti hiányát. (Erre a testület szerint eddig 7 ország volt képes a közösség 27 tagállamából, most Magyarország mellett Lettország, Litvánia, Olaszország és Románia szabadulhat a túlzottdeficit-eljárást alól.) A döntés nyomán Magyarország nem számíthat a hiánycél átlépése miatt semmiféle uniós szankcióra, és az államadósság finanszírozása is olcsóbbá válik.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.