Kihirdették az új Polgári Törvénykönyvet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hosszas huzavona és évekig tartó előkészítés után november 9-én elfogadta a parlament az új Polgári Törvénykönyvet (Ptk). A kódex számos tartalmi újdonságot hozott, de jelentősen megváltozott a jogszabály felépítése is. Továbbra is nyitott kérdés ugyanakkor, hogy mikortól kell az új Ptk-t alkalmazni.

November 20-án a Magyar Közlöny 165. számában jelent meg a Polgári Törvénykönyvről szóló 2009. évi CXX. törvény. A kódex hét könyvből áll. Az első könyvben a bevezető rendelkezéseket, alapelveket találjuk. A második könyv a személyeket, a harmadik könyv a családjogi szabályokat tartalmazza. A negyedik könyvben szerepelnek a dologi joggal, az ötödik könyvben a kötelmi joggal, szerződésekkel, kártérítéssel, a hatodik könyvben pedig az örökléssel kapcsolatos előírások. A hetedik könyv a záró rendelkezések címet viseli, ebben az értelmező rendelkezéseket és a határidők számításával kapcsolatos szabályokat helyezték el. Jelentősen megváltozott a törvényi szakaszok számozása is. Minden szakasz megjelölése két részből tevődik össze, az adott könyv számára történő utalás mellett szerepel gyakorlatilag a szakasznak a könyvön belüli, minden esetben egyes számtól induló száma. A kódex hatálybalépésének az időpontja még nem ismert, arról külön törvény rendelkezik majd.

A tartalmi újdonságok között kiemelendő, hogy a jelenleg külön törvényben szereplő családjogi szabályok is integrálódtak az új Ptk-ba, a kötelmi jogi részben több új szerződést is nevesítettek (pl. közvetítői és üzletszerzői szerződés, fogyasztói kölcsönszerződés, lízingszerződés, faktoring szerződés, garanciaszerződés, vételi jog biztosítéki célú kikötése).


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.