Kiket fojtogat a válságadó?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sarkosan fogalmazva a magas olajár fűtötte az A kategóriás tőzsdei társaságok összesített profitját, a Mol eredményét kiszűrve ugyanis már jelentős visszaesést mutatna éves összehasonlításban a nyereség. Igaz, ebben egyes társaságok esetében a különadókon kívül egyéb, egyszeri tételek is szerepet játszottak.

Első ránézésre éves összehasonlításban 60 százalékkal, 152,9 milliárd forintra javult a jelentéseiket eddig közzétevő A kategóriás tőzsdei társaságok első negyedéves összesített nyeresége. (Az E-Star lengyel akvizíciója miatt halasztotta május 31-re beszámolóját.) Ezzel gyakorlatilag a 2008-as válság előtti esztendő magasságába tornázták volna vissza magukat a tőzsdei cégek, ám a kép igencsak csalóka, írja a Napi.

A Mol eredményét kiszűrve ugyanis ötödével esett vissza a tavalyi azonos időszakhoz képest az összprofit. Azaz gyakorlatilag − sarkosan fogalmazva − az időszak magas olajárának köszönhető a szép teljesítmény, ám a szomorú valóság az, hogy a banki, illetve ágazati különadók folytán érezhetően csökkent az érintett társaságok eredménye.

A két bank közül az OTP-nél még aránylag enyhe, 12 százalékos csökkenéssel szemben az FHB-nál közel 89 százalékos eredményromlás volt tapasztalható. Igaz, ebben több tényező is szerepet játszott. A bankadó, a tovább csökkenő kamatmarzs és a lakosság hitelfelvételi kedvének visszaesése mellett az Allianz Bank konszolidálásának költségei is rányomták bélyegüket az adózott eredményre. Ráadásul utóbbinak csak első fázisa zárult le, a következő lépések még a második és harmadik negyedévben is éreztetik majd hatásukat.

A legnagyobb tétel viszont tagadhatatlanul a bankadó volt az FHB esetében, hisz azt kiszűrve 22 százalékkal csökkent volna profitja a tavalyi első negyedévhez képest. A nagyobb szektortárs OTP-nél a pénzügyi szervezetek által fizetendő különadótól megtisztítva pont akkora, 12 százalékos javulást ért volna el a társaság éves összehasonlításban, mint amekkora elmaradást annak figyelembevételével mutat a profit.

A gyógyszergyártók aránylag sértetlenül úszták meg az időszakot, bár a válságadó egyelőre még nem is terhelte a szektort, az elvonások csak később lépnek életbe. A Telekom esetében viszont közel 39 százalékos visszaesés volt tapasztalható az átfogó eredményben. A 17,9 milliárdos adózott nyereség viszont (részben egy 1,4 milliárdos ingatlaneladás következtében) a hatmilliárdos telekomadót is figyelembe már 7,3 százalékos csökkenést takar éves összehasonlításban.

Az igazi húzóerőt így egyértelműen a Mol képviselte, amely közel ötszörözte nyereségét, a kitermelés mellett jórészt a készlet- és vevőkövetelések átértékelésén, illetve a táguló Brent/Ural árkülönbözetén.

A leglátványosabb javulást mégis a PannErgy könyvelhette el, bár a fő tevékenységnek számító geotermikus projektekből eddig üzemelő beruházások még alig hoztak valamit a konyhára. A 185 millió forintos nyereség oroszlánrészét az éppen értékesíteni tervezett műanyag csomagolóanyagokat gyártó PannUnion adta.

Forrás: Index.hu


Kapcsolódó cikkek

2024. május 15.

Akkor is tud róla a NAV, ha külföldről származik a bevétel

Sokan azt hiszik, hogy a tőkepiaci ügyletekből és kriptovalutákból származó jövedelem, különösen, ha külföldről származik, könnyen elrejthető az adóhatóság elől. Érdemes azonban tudni, hogy a külföldi bankoknál és befektetési szolgáltatóknál vezetett értékpapírszámláról és pénzforgalmi számláról több mint 100 országból kap a NAV tájékoztatást információcsere keretében. Szintén érdemes mérlegelni, hogy az ellenőrzött tőkepiaci ügyletekből, és kriptovalutából jövedelmet szerzők a NAV ellenőrzések célkeresztjében vannak a NAV 2024-es ellenőrzési terve szerint – foglalja össze a Niveus Consulting Group.

2024. május 15.

Speciális szakkérdések adóeljárásnál

Az adóigazgatási eljárásról szóló törvény szerint szakvéleményt kell kérni, ha az ügyben jelentős tény vagy egyéb körülmény megállapításához különleges szakértelem szükséges. Ismertetjük a szabályozást és bemutatunk egy érdekes példát a transzferárazás világából.