Kiterjesztik a fordított adózást
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az élősertésre és a félsertésre is kiterjeszti a kormány a fordított adózást. Három hete a Vidékfejlesztési tárca még elfogadta a sertéstartók ellenérveit és azt ígérte, nem lesz fordított áfázás az ágazatban.
A kormány keddi ülésén úgy döntött, hogy kérelmezi az Európai Bizottságtól a fordított áfafizetés bevezetését az élősertés és a félsertés tekintetében – közölte az Adó Online-nal a Vidékfejlesztési Minisztérium. A tárca a fordított áfa bevezetése kapcsán a sertéstartóknál esetlegesen felmerülő, átmeneti jellegű likviditási problémák kezelésére megoldást keres – olvasható a közleményben.
A gabona-, olajos- és fehérjenövény szektorban bevezetett fordított adózás az első tapasztalatok alapján komoly tisztulást hoz a magyar mezőgazdaságban, javítja a tisztességes vállalkozások helyzetét és növeli az adóbevételeket. Ennek nyomán a kormány megítélése szerint a fordított áfafizetés bevezetése érdemben segíthet a sertéságazatot sújtó feketegazdaság visszaszorításában is – indokolja a döntést a minisztérium.
Augusztus közepe óta nagyot változott a minisztérium álláspontja: mint arról lapunk is beszámolt, akkor a Vidékfejlesztési Minisztérium a szakmai szervezetekkel folytatott konzultáció után azt közölte, hogy nem vezetik be a fordított áfázást a sertéságazatban.
A Magyar Sertéstartók Szövetsége korábban az ágazatnak adott kegyelemdöfésként értékelte a fordított adózás kiterjesztését az ágazatra. Érvelésük szerint azoknak a sertéstartóknak, akik keverék takarmányt vásárolnak, a számlák után keletkező 27 százalékos forgalmi adót meg kell fizetniük az eladónak, ahogy a gyógyszer, az áram és egyéb számlák után. Ugyanakkor nettó áron kellene értékesíteni a sertéseket, ezért forráshiányosakká és állandó áfa-visszaigénylőkké válnának. A sertéstartók akkor felhívták a figyelmet arra is, hogy ha az élő állatokat nettó áron kell számlázni a húsiparnak, az számla nélküli eladásokhoz, így a feketegazdaság erősödéséhez vezethet.