KIVA-ba átlépett társaságok TAO előlege?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Miért is kellene társaságiadó-előleget fizetnie egy olyan szervezetnek, amely már nem alanya a társasági adónak?


Mint ismeretes, a kisvállalati adó (KIVA) szabályai 2017-től a korábbi évekhez képest rendkívül vonzóvá váltak, így nagyon sok társaság döntött úgy, hogy 2017-től inkább kisvállalati adót fizetne a társasági adó, szocho és szakképzési hozzájárulás helyett. Ezeknek a január 1-jétől áttérő társaságoknak a 2016-os évre szóló záró társasági adó bevallásukat (a 1671-es bevallást) legkésőbb 2017. május 31-ig kell beküldeniük. Abban az esetben azonban, ha ezek a cégek a határidő előtt még nem adták be a záró társaságiadó-bevallásukat, érdemes átnézniük a cég adófolyószámláját, ugyanis a még 2015-re beadott 1529-es társaságiadó-bevallás alapján továbbra is elő van írva a havi, illetve negyedéves társasági adóelőleg számukra. Ez annak ellenére van így, hogy a társasági adóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény 5. számú mellékletének 15. pontja alapján a társasági adóalanynak nem minősülő szervezet az az adózó, amely az adóévben a kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya vagy a kisvállalati adó alanya.

Akkor viszont miért is kellene társaságiadó-előleget fizetnie egy olyan szervezetnek, amely már nem alanya a társasági adónak?

Azok a cégek, amelyek figyelmen kívül hagyták a KIVA-s időszakban is előírt, fizetendő társasági adóelőleget, azoknak az adófolyószámlája jelenleg adóhiányt mutat.

Az adóhatóságnál jelezve ezt a problémát először azt a megoldást javasolták, hogy legyen jóval határidő előtt benyújtva a 2016-os évet lezáró 1671-es bevallás, amely majd törli az előírt előleget. Ennek viszont semmi jogszabályi alapja nincs, hiszen a záró társasági adóbevallás benyújtására a 2017. január 1-től KIVA-ra áttért adóalanyok esetében 2017. május 31-ig van határidő.

Amennyiben viszont nem szeretnénk, hogy az adófolyószámlánkon a 1671-es bevallás benyújtásáig adóhiány mutatkozzon, érdemes jelzéssel élni a NAV folyószámla-kezelési osztálya felé, hogy KIVA-s adóalanyként töröljék a 2017-re előírt társasági adóelőlegeket. Ezt a legegyszerűbben a NAV telefonos Ügyintéző Contact Center-én (ÜCC) keresztül tudjuk megtenni, de lehet akár írásban is kérni a korrekciót. Tapasztalatok alapján van olyan igazgatóság, amely ezt a jelzést követően napokon belül megteszi a szükséges intézkedést, viszont problémát jelent, hogy vannak olyan igazgatóságok amelyek nem tudták kezelni ezt a helyzetet az elmúlt időszakban. Fontos, hogy amennyiben a jelzésünk ellenére sem törlik az előírt társasági adóelőleget, úgy emiatt nem érheti hátrány az adózót, vagyis az emiatti adóhiány ellenére nem rendelhető el végrehajtás ellene, nem kerülhet ki a köztartozásmentes adatbázisból és amennyiben adóigazolást kér, úgy azt is „nullás” igazolásként kell a részére kibocsátani. Jó lehet tehát, ha kellő gonddal járunk el ebben az ügyben (is).

 

A cikk szerzője S. Csizmazia György okl. könyvvizsgáló, okl. adószakértő (SK AUDIT Gazdasági Tanácsadó Kft.), a Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ oktatója. Magyar Könyvvizsgálói Kamara Oktatási Központ az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

Svédország – kis nép, nagy teljesítmény

A svédek büszkék hazájukra és erre minden okuk megvan. Az ország versenyképes, a gazdaság nemcsak a hagyományos ágazatokban, hanem a high-tech szektorban is nagyon jó teljesítményt nyújt, a jóléti társadalom stabilitást, biztonságérzetet ad minden polgárnak. Svédország közismerten magas adózású országnak számít, a magas színvonalú jóléti szolgáltatások és biztonsági háló alapja a magas adójövedelem.