Kockázatosabbá válik az agresszív adótervezés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Júliusban életbe lép a Multilaterális Egyezmény – hívta  fel a figyelmet közleményében a Deloitte.


2017. júliusában 68 ország képviselője vett részt a Multilaterális Egyezmény (MLI) ünnepélyes aláírási ceremóniáján, ahol nyomatékosították elkötelezettségüket arra, hogy világszerte átültessék az Adóalap-erózió és Nyereség-átcsoportosítás elleni projekt (BEPS) eredményeit kétoldalú adóegyezményeikbe.

A Magyarország által is aláírt Egyezmény különlegessége, hogy egyszerre módosítja a kettős adóztatás elkerülésére megkötött több, mint ezer kétoldalú adóegyezményt. A visszaélések és az agresszív adótervezés kiküszöbölése érdekében az MLI rendelkezései megszabnak bizonyos kötelező módosításokat is, amelyeknek be kell kerülniük a frissülő megállapodásokba. Ilyen minimumszabály például az új bevezető szöveg alkalmazása vagy az ügyletek célját vizsgáló teszt, de a vitarendezési mechanizmusok is kötelező jelleggel egyszerűsödnek majd az új kettős adós egyezményekben.

“Fontos kiemelni, hogy ahhoz, hogy egy kétoldalú egyezményt módosítson az MLI, nemcsak mindkét ország aláírása és ratifikációja szükséges, hanem az is, hogy az országok megjelöljék egymást a megváltoztatni kívánt egyezmények listáján” – mondta el Póczak Ferenc, a Deloitte adó- és jogi osztályának igazgatója és nemzetközi adócsoportjának vezetője.

[htmlbox art_tukor]

Az MLI az ötödik ország ratifikációját követő 4. hónap első napján lép életbe. Elsőként Ausztria iktatta törvénybe az Egyezményt tavaly szeptemberben, majd a Man-szigetet, Jerseyt és Lengyelországot követően Szlovénia 2018. március 22-én ratifikálta azt. Ennek eredményeképpen a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) nemrég bejelentette, hogy az MLI 2018. július 1-jével életbe lép a fenti országok között.

Érdekesség, hogy az öt ország összesen három kettős adós egyezményt jelölt meg változtatásra, ezáltal egyelőre csak az osztrák-lengyel, az osztrák-szlovén és a lengyel-szlovén egyezmény változik majd az MLI hatására. Feltételezve, hogy Magyarország lenne a következő, amely törvénybe iktatja az Egyezményt, akkor a ratifikációt követő 3 hónapon belül Ausztriával, Lengyelországgal és Szlovéniával frissülnének kettős adós egyezményeink.

Az MLI rendelkezéseinek megfelelően, a frissített egyezmények 2019-től lesznek hatályosak. 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.