Kölcsönügyletek transzferár-kockázatai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A kölcsönügyletek, valamint a cash-pool szolgáltatások nem a szállítók, vevők közt szerepelnek a könyvelésben, ezért gyakran előfordul, hogy ezeknek az ügyleteknek a dokumentálásáról végül elfeledkezünk, és ezt a hibát az adóhatóság bizony mulasztási bírsággal is „jutalmazhatja” – írja blogbejegyzésében az RSM DTM.


Egy másik gyakran előforduló hiba az összehasonlító adatok körének nem körültekintő megválasztása. Két kölcsönügylet összehasonlításakor ugyanis nem elegendő pusztán a kamatlábak összevetése. A kölcsönök devizanemének és futamidejének vizsgálata mellett éppoly fontos a finanszírozási cél, a finanszírozási kockázat, a forrásköltség (ehhez kapcsolódóan a földrajzi elhelyezkedés), valamint a biztosítéki háttér elemzése is, mivel ezek mind közvetlenül befolyásolhatják a kamatláb árazásának módját, és így magát az összehasonlíthatóságot is.

Például eltérő kockázatról beszélhetünk egy szabad felhasználású forgóeszközhitelnél, amelynél a hitelkeret megnyílása után az összeg felett az ügyfél kvázi szabadon rendelkezhet, valamint egy zárt beruházási hitelnél, amelynél a kölcsönfolyósítás közvetlenül a beruházás szállítóival szemben történik a finanszírozó pénzintézet szigorú kontrollja mellett. Definíció szerint pedig az ügyletek kockázatkülönbségének meg kell jelennie a kockázati felár, és így a kamatláb mértékében is. Emiatt a két ügylet kamatlába sem hasonlítható össze egymással a megfelelő korrekciók elvégzése nélkül.

2014. május 14.: Közösségi ügyletek áfája

A külföldi vonatkozású ügyletek számlázását, áfarendszerbeli kezelését érintő szabályozás könnyebb értelmezése, az azok között történő hatékonyabb eligazodás érdekében 2014. május 14-én szakmai konferenciát és konzultációt szervezünk.

Tegye fel kérdéseit szakértő előadónknak, dr. Sike Olgának,  a NAV főosztályvezető-helyettesének, jöjjön el  szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Bár ebben a bejegyzésben egyetlen példát említettem, de számos olyan eset lehetséges még, amikor az összehasonlító adatok kiválasztása nem megfelelően történik, mivel a vállalat nem vesz figyelembe olyan funkcionális különbségeket, amelyek a független ügylet árazását közvetlenül befolyásolták, és emiatt az elemzésünk következtetése is viszonylag könnyen támadható lesz.

A bejegyzés szerzője Hegedűs Sándor, az RSM DTM Hungary Zrt. adóüzletág vezetője. Az RSM DTM blog az Adó Online szakmai partnere.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.