Költségvetés: 4 százalékos növekedéssel és 1 százalékos hiánnyal számol a kormány


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2020-as költségvetési törvényjavaslatban a kormány 4 százalékos gazdasági növekedéssel, 1 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal, a GDP-arányos államadósság további csökkenésével – év végére 66,7 százalékra -, valamint 2,8 százalékos inflációval számol. A családok támogatására 1261 milliárddal, a nyugdíjakra 840 milliárddal több jut – ismertette Varga Mihály pénzügyminiszter kedden a parlamentben, mielőtt Kövér Lászlónak, az Országgyűlés elnökének átnyújtotta a törvény tervezetét.

A jövő évi költségvetés a családok támogatásának költségvetése, a gyermeket nevelő családoknak segítséget és biztonságot nyújt – jelentette ki Varga Mihály a törvényjavaslat parlamenti benyújtásakor. A pénzügyminiszter kiemelte: a büdzsé másik hangsúlyos eleme a gazdaságvédelmi akcióterv forrásainak biztosítása, amelynek révén megvédhetők a magyar gazdaság elmúlt időszakban elért eredményei.

A kormány jövőre is szigorú és fegyelmezett költségvetési politikát folytat, miközben közel 224 milliárddal többet, 2.228 milliárd forintot fordít a családok támogatására, valamint a gazdaságvédelmi akcióterv révén mintegy 500 milliárd forinttal segíti a gazdaság szereplőit – hangsúlyozta Varga Mihály. Mint mondta, ez már az ötödik olyan esztendő, amikor a kormány fél évvel korábban, tavasszal nyújtja be a büdzsé tervezetét, erősítve ezzel a kiszámíthatóságot és tervezhetőséget. A kormány 2020-ban 4%-os gazdasági növekedéssel, valamint a GDP 1%-ában kitűzött költségvetési hiánnyal számol az államadósság arányának további, érdemi csökkentése mellett. Az Európai Unió és a világgazdaságban tapasztalható folyamatokra tekintettel a biztonsági tartalék mértékét a kormány minden korábbinál nagyobb mértékben, a GDP 1%-ában határozta meg.

A 2020-as költségvetésben minden kiemelt terület több forrással gazdálkodhat, mint az idei évben. 2010-hez képest a családok támogatására 1.261 milliárddal, a nyugdíjakra 840 milliárddal, az államháztartásban dolgozók bérére 1.455 milliárddal, a védelmi és rendvédelmi kiadásokra pedig 723 milliárd forinttal több jut. További bérrendezésekkel folytatódnak az életpályaprogramok, valamint az egészségügyi ágazatban újabb többlépcsős bérfejlesztés kezdődik, illetve az otthonápolási díj is tovább fog emelkedni.

A költségvetés 2,8%-os inflációval számol, biztosítva a nyugdíjak vásárlóerejének megőrzését, miközben a nyugdíjasok ismét prémiumra is számíthatnak. Magyarországon már most a legmagasabb a családtámogatások GDP-hez mért aránya, 2020-tól pedig életbe lép a családvédelmi akcióterv összes intézkedése. Az otthonteremtés támogatására az ideinél is több, összesen 296 milliárd forint jut, míg a Magyar Falu Programra szánt 150 milliárdos forrás a vidéki lakosság életminőségének javítását teszi lehetővé.


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Megszületett a bérmegállapodás, jövőre 9 százalékkal nő a minimálbér

Megszületett a hároméves bérmegállapodás: jövőre kilenc, két év múlva tizenhárom, három év múlva pedig tizennégy százalékkal nő a minimálbér – jelentette be a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Miskolcon.

2024. november 21.

Elkezdték a mesterséges intelligenciát beépíteni a cégek az adózási folyamatokba

Közel 300 pénzügyi- és adóvezető körében készített felmérést az EY Magyarország. A vállalat éves adókonferenciáján bemutatott kutatásának eredményeiből kiderül, hogy a cégek jelentős többsége már elkezdett foglalkozni azzal, hogy beépítse a mesterséges intelligenciát az adózási folyamataiba. A válaszadók azt is megosztották, hogy üzleti oldalról mi jelenti számukra a legnagyobb kihívást.

2024. november 21.

Több, mint 11 ezer babát vállaltak a CSOK Plusz igénylők

A Magyar Nemzeti Bank publikációjából kiderül, hogy a CSOK Pluszt igénylő házaspárok mekkora családot szeretnének. A tanulmányban ugyanis a vállalt gyermekek mellett a meglévő babák száma is fel lett tüntetve. Augusztus végéig 7400 szerződést kötöttek a támogatott hitelre, melyben 11 026 baba születését vállalták, ez a 2023-as születésszám mintegy 12,9 százalékának felel meg – olvasható a Bankmonitor közleményében.