Korábban szűnhet meg a bankadó


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Orbán Viktor miniszterelnök Bécsben egy kamarai rendezvényen a Raiffeisen Bank képviselőjének kérdésére válaszolva úgy fogalmazott: könnyen lehet, hogy 2013. január 1-jével a bankadót nemcsak a megállapodás szerinti mértékig, hanem teljesen kivezetik az adórendszerből.


A bankadó helyett ugyanis megjelenik a pénzügyi tranzakciós illeték, amelynek részleteiről még tárgyalnak – mondta a miniszterelnök. A bankadót érintő kritikai észrevételre a kormányfő úgy reagált: egyetért vele, brutális, európai méretekben is kiemelkedően magas a bankadó mértéke.

A kormány korábban úgy döntött, 2013 elejétől a bankadó fele marad a rendszerben, 2014-től pedig ez az adó megszűnik.

A tranzakciós illetékből várhatóan hatalmas lesz a bevétel, amit, ha valóban realizálódik, kizárólag a jövedelemadók és a szociális adók csökkentésére, vagyis a versenyképesség javítására fognak fordítani – mondta Orbán Viktor, aki az illetékről azt is megjegyezte, hogy az nem válságkezelési eszköz, hanem a jövendőbeli magyar gazdasági rendszer állandó eleme lesz.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője a miniszterelnök kijelentése kapcsán az MTI megkeresésére kifejtette: az eredeti tervek szerint a bankadó felét vezette volna ki a kormány a jövő évtől, de miután a végtörlesztés és az árfolyamrögzítés költségeinek egy részét le lehetne írni ebből az adóból, így már nem lenne olyan brutális, mint az előző három évben volt. Még kérdéses, hogy a tranzakciós illetékből mennyi terheli majd a bankokat, és mennyit háríthatnak át az ügyfelekre, de az biztos, hogy a kétféle adó együtt már meghaladná a teherviselő képességüket.

Más szakértők arra hívták fel a figyelmet, hogy amíg a pénzügyi tranzakciós illeték részletei – például az abból várt költségvetési bevétel – nem ismertek, addig nem lehet megítélni a bankadó kivezetésének reálgazdasági hatásait. Ha például csak a tranzakciós illeték marad, és abból – a jelenlegi terveknek megfelelően – 130 milliárd forintos bevétellel számol a kormány jövőre, akkor pozitív hatása lehet a hitelezésre a bankadó kivezetésének.

Ez a hatás ugyanakkor nem érvényesülne, ha magasabb bevételre lenne szükség a tranzakciós illetékből a bankadó kiesése miatt – mondták elemzők. A bankadó esetleges kivezetése miatt keletkező költségvetési lyukat egyébként is be kell tömni.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter május elején beszélt arról, hogy várakozásaik szerint 2013-ra olyan együttműködést tudnak kialakítani a magyarországi bankrendszerrel, amellyel elkerülheti a szektor a bankadó megfizetését. Amennyiben ugyanis a bankok bővítik a hitelezést, azt leírhatják a bankadóból, így a hitelezés megfelelő növelésével akár el is tűnhet jövőre az idei 120 milliárd felét kitevő bankadó.

(forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Enyhe zsugorodás júniusban: 50 pont alá esett a júniusi BMI

A beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 49,4. Júniusban a válaszadók az előző hónaphoz képest mérsékelt visszaesésről számoltak be. Az elmúlt időszak mérsékelt bővülését követően ebben a hónapban fordulat következett be a feldolgozóiparban, a BMI index 50,0 pont alatt áll – közölte hétfőn a Magyar Logisztikai Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).

2024. július 1.

Árfolyam az áfában (XXIV. rész)

A cikksorozat záró része az IOSS rendszer árfolyamkérdéseivel kapcsolatos példákat mutat be, valamint kitér arra, hogy milyen árfolyamra vonatkozó előírások irányadóak, ha az ügyletről nem számla, hanem nyugta készül.

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.