Környezetkímélő autók adómentessége


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gépjárműadóról szóló 1991. évi LXXXII. törvény 5.§-ának g) pontja szerint mentes a gépjárműadó alól a környezetkímélő gépkocsi. Tehát nem kell fizetni az autó teljesítménye, illetve súlya alapján meghatározott adót.


Környezetkímélő gépkocsi az a gépjármű, amely a KöHÉM rendelet 2015. július 1-jén hatályos 2. § (6) bekezdése szerint környezetkímélő gépkocsinak minősül. A közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről szóló 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet 2.§-ának (6-7) bekezdése értelmében, környezetkímélő gépkocsi: az elektromos gépkocsi, továbbá a nulla emissziós gépkocsi.

Elektromos gépkocsi:

  • a) a tisztán elektromos gépkocsi, amelynek a hajtáslánca legalább egy elektromos energiatároló eszközt, elektromos áram átalakító egységet, és olyan elektromos gépet tartalmaz, amely a gépkocsi meghajtására szolgáló tárolt elektromos energiát mechanikai energiává alakítja és a gépkocsi meghajtásához más erőforrással nem rendelkezik (5E környezetvédelmi osztály);
  • b) a külső töltésű hibrid elektromos gépkocsi (plug-in hibrid gépkocsi), amely gyári kialakítása szerint rendelkezik olyan csatlakozóval és áramátalakítóval, ami lehetővé teszi az elektromos energiatárolójának külső elektromos energiaforrásból történő feltöltését, elektromos üzemben a hatótávolsága – az ENSZ-EGB 101. számú előírás szerint mérve – legalább 25 km (5P környezetvédelmi osztály);
  • c) a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi, amely a b) pontban foglaltaknak megfelel és hatótávolsága tisztán elektromos hajtással legalább 50 km (5N környezetvédelmi osztály).

Nulla emissziós gépkocsi: 

  • az a gépkocsi, amely rendeltetésszerű használata során nem bocsát ki a KÖHÉM rendeletben szabályozott légszennyező anyagot (5Z környezetvédelmi osztály).

A gépjárműadóról szóló törvény 17/A. §. (1) bekezdése értelmében nem kell cégautó-adót fizetni a környezetkímélő gépkocsik után.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

Ezek a környezetkímélő gépkocsira vonatkozó mentességek csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősülnek. Ennek az a következménye, hogy minden évben ki kell számolnunk a mentesség összegét annak érdekében, hogy a támogatási keretbe beleszámítsuk.

A regisztrációs adóról szóló 2003. évi CX. törvény értelmében regisztrációs adót kell fizetni a Magyarország területén forgalomba helyezendő személygépkocsi és lakóautó, valamint motorkerékpár után, továbbá a gépjárműflotta-üzemeltető személygépkocsijának belföldi illetőségű személy részére történő bérbeadása esetén.

Ugyanezen törvény mellékletének I/8. pontja szerint a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendelet szerinti környezetkímélő gépkocsi (környezetvédelmi osztályba sorolása: 5E, 5P, 5N, 5Z) regisztrációs adótétele nulla forint.

Mindezek a szabályok 2016. január 1-től léptek hatályba.

Nagyon időszerű volt már, hogy a környezetet nem szennyező járművek használói, tulajdonosai jelentősebb kedvezményt élvezzenek. A környezetkímélő gépkocsik számára zöld rendszámot hoztak létre. 2015 őszén hírt adtak egy BMW i3 elektromos meghajtású személygépkocsiról, mely zöld rendszámot kapott. Ilyennel közlekedhetnek a nulla emissziójú autók, az elektromos járművek, illetve a hibrid autók.

A zöld rendszámhoz a jármű forgalomba helyezéskor, illetve időszakos vizsgán, vagy külön szemle alapján műszaki adatlapot kell kérni a közlekedési hatóságtól, majd a környezetkímélő gépkocsi-kategóriát igazoló dokumentumot be kell mutatni az okmányirodában. 

A zöld rendszámos elektromos és hibridautók Budapest teljes területén ingyenesen parkolhatnak a Fővárosi Közgyűlés december eleji döntése értelmében


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.