Kötelező lesz a céges e-mérleg


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 2008-as üzleti évre vonatkozó beszámolóikat a cégeknek már elektronikus úton kell benyújtaniuk. Nem lesz más mód, csak a kötelező e-út – legalábbis ha a parlament elfogadja a módosuló adócsomagot, benne a változó számviteli törvénnyel.

A vállalkozások két megoldás közül választhatnak: vagy közvetlenül a Cégszolgálatnak – minimum fokozott biztonságú e-aláírás használatával, vagy a kormányzati portálon keresztül küldik meg a mérleget.

Utóbbira a bejelentkezéshez szükséges PIN kód kiváltását követően van mód – mondta Győri Enikő, az igazságügyi és rendészeti tárca osztályvezetője. Hozzátette, hogy a szabályozás nem jelent adminisztratív terhet a cégek számára, hiszen az adóbevallás már e-úton történik, és a beszámolót azzal megegyező módon tudják az IRM céginformációs szolgálatához eljuttatni. Beadásra a társaság képviselője, könyvelője, jogi képviselője jogosult.

A kötelező e-utas mérlegbenyújtás kérdése már régen foglalkoztatja a szakembereket. Tavaly ősszel törvénytervezetben is szerepelt, ám utóbb lekerült a napirendről. Az új szabályozás indoka, hogy jóllehet 2005 szeptembere óta mód van a mérlegek elektronikus úton történő letétbe helyezésére és közzétételére, ezzel a lehetőséggel alig-alig élnek: a beszámolók döntő többségét papíron nyújtják be.

A 2006-os üzleti évre vonatkozóan például a Cégszolgálathoz 325 000 mérleg- és eredménykimutatás érkezett, ezek közül alig 300-at küldtek e-úton. A mérlegek feldolgozása jelentős többletmunkát ad a cégbíróságoknak és a Cégszolgálatnak egyaránt. A cégbíróságokon számítógépben regisztrálják a beérkezést, és raktárba helyezik az anyagot.

A Fővárosi Cégbíróságon ennek néhány hét alatt eleget tesznek. A Cégszolgálatnál viszont elektronikus okirattá alakítják át a dokumentumokat, ami hónapokat vesz igénybe, a 2005-ös mérlegadatokhoz például – egy közbeszerzési ˝csúszás˝ miatt is – csak 2007 elején juthattak hozzá érdeklődők. ˝Az új szabályozásnak köszönhetően nem lesz szükség arra, hogy két helyre küldjék el a vállalkozások a mérlegeket, amelyek ezentúl beérkezésükkel egyidejűleg megismerhetővé válnak˝ – hangsúlyozta Győri Enikő.

A benyújtást elmulasztó cégek gyorsan és hatékonyan kiszűrhetők és felelősségre vonhatók lesznek. (Tapasztalatok szerint évente mintegy 60-80 ezer vállalkozás marad adós a beszámolóval.) A törvény szerint a Cégszolgálatnak ma jeleznie kell a mulasztókat a cégbíróságon, amely bírságolással, illetve törvényességi felügyeleti eljárással igyekszik rábírni a hanyag vállalkozást arra, hogy kötelezettségének eleget tegyen. Ilyen jelzés azonban ez idáig nem érkezett a Fővárosi Cégbíróságra – mondta Vágó Imre elnöki bíró.

A kötelező e-út megszabadítja a Cégbíróságot a májusi-júniusi mérlegdömpingtől, a feszített ütemű feldolgozástól és az irattározási gondoktól is. Az azonban még nem világos, miképpen győzik majd a mulasztókkal szembeni fellépéseket, hiszen nélkülük is sok a törvényességi felügyeleti eljárás. Csak októberben kétezer ilyen kezdeményezés érkezett, főleg az adóhivataltól.

Forrás: Origo


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.