Közösen lépne az adócsalás ellen az EU


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Többek között az adózási bűncselekmények esetén alkalmazandó közös minimumszankciókkal és határokon átnyúló adóazonosító számmal szorítaná vissza az Európai Bizottság a feketegazdaságot, amelynek becsült értéke 2000 milliárd euró.


Újabb intézkedéseket javasolt az Európai Bizottság az adócsalás és adókikerülés ellen: ezek között szerepelnek az adózási bűncselekmények esetén alkalmazandó közös minimumszankciók, határokon átnyúló adóazonosító szám, az uniós adófizetők chartája, az eddigieknél határozottabb közös intézkedések az adóparadicsomok felszámolására.

Algirdas Semeta, az adóügyért és a vámunióért, valamint az ellenőrzésért és a csalás elleni küzdelemért felelős biztos a döntéseket bejelentve úgy nyilatkozott: az EU-tagországok és intézmények csak közös stratégiával, csapatként együttműködve tudnak „valóban rajtaütni” a csalókon és adókikerülőkön, és csak így tudnak hozzájutni azokhoz a jelentős összegekhez, amelyek jog szerint megilletik őket.

A bizottság közleménye emlékeztet arra, hogy az európai szürkegazdaság mérete a becslések szerint a tagállamok átlagában a bruttó össztermék (GDP) mintegy ötöde, összesen közel 2000 milliárd euró.

A tagállamok legfontosabb feladata Semeta szerint, hogy a bizottság által készített, úgynevezett országspecifikus ajánlásokban foglaltaknak megfelelően javítsák adminisztratív kapacitásukat az adóbeszedés területén.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.