KSH – Javulást mutatnak a végleges kereskedelmi adatok


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idei év első két hónapjában az export 27 százalékkal, az import 28 százalékkal csökkent éves szinten, ennek megfelelően a külkereskedelmi mérleg 46 milliárd forint (117 millió euró) aktívumot mutatott, ami 24 milliárd forint (49 millió euró) javulást jelent a tavalyi évihez képest – olvasható a KSH jelentésében. (ProfitLine.hu)

A most publikált végleges adat javulást mutat az előzetes adatokban szereplő 37 milliárd forintos (85 millió eurós) aktívumhoz képest. A tavalyi év első két hónapjában 22 milliárd forintos (68 millió eurós) aktívumot mértek.

A 2009. január–februári forgalom forintban mért árszínvonala az előző év azonos időszakához képest exportban 6, importban 6,4 százalékkal emelkedett; a cserearány kismértékben romlott. A forint az euróhoz viszonyítva 12, míg a dollárhoz képest közel 27 százalékkal gyengült, ez összességében 14 százalékos leértékelődést, és mintegy 7 százalékos irányonkénti átlagos devizaárszint-csökkenést jelent.

2009 első két hónapjában a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene az átlagot meghaladó mértékben csökkent: az export 33, az import 34%-kal volt kevesebb, mint az előző évben, de februárban a visszaesés mérsékeltebb volt, mint januárban. Az árufőcsoporton belül a legnagyobb mértékű volumencsökkenés a közútijármű-, valamint a gépjárműmotor-kivitelben és -behozatalban mutatkozott. A híradás-technikai termékeken belül a mobiltelefon-kivitel visszaesése teljes egészében az unión kívüli forgalomban jelentkezett, az EU-országokba történt kiszállítások értéke 10%-kal emelkedett az elmúlt év azonos időszakához képest.

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2009. január–februárban 19, illetve 21%-kal volt kevesebb, mint 2008-ban, elsősorban a vas és acél, a szakmai, tudományos ellenőrző műszerek, valamint a vegyipari termékek forgalmának átlagot meghaladó mértékű visszaesése miatt. A gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek exportja és importja továbbra is kétszámjegyű növekedést mutat, az importvolumen 14, az exporté 10%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

Az energiahordozók behozatalának volumene – a decemberi 14%-os növekedés után – 2009 első két hónapjában 28%-kal volt kevesebb, mint 2008 azonos időszakában. Az import csökkenése döntően a januári gázszállítások elmaradásának következménye, de kőolajból is kisebb mennyiséget vásároltunk az elmúlt évinél. Ezek együttes hatásaként az energiaforgalom 40 milliárd forinttal járult hozzá az egyenlegjavuláshoz.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene – a szeptembertől tartó bővülést követően – 2009. január–februárban is nőtt, 6%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, miközben az importvolumen 9%-kal esett vissza. Az export növekedésének legfőbb tényezője a februári gabonakivitel 50%-os volumenbővülése volt, a gabona és gabonakészítmények árszintjének mintegy 24%-os csökkenése mellett. Importoldalon a zöldség- és gyümölcsforgalom az átlagnál nagyobb mértékben esett vissza, miközben a hús és húskészítmények behozatala továbbra is bővülést mutat.

Az Európai Unióba irányuló kivitel és az onnan származó behozatal volumene 2009. január–februárban 23, illetve 27%-kal volt kevesebb, mint az előző évben. A régi tagállamok esetében az export 24, az import 28%-kal csökkent. Az új tagállamokba irányuló forgalmunk esetében a volumencsökkenés szintén kétszámjegyű volt: kivitelünk 21, behozatalunk 20%-kal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez viszonyítva. Külkereskedelmi mérlegünk aktívuma az unió egészét nézve 26 milliárd forinttal nőtt: ezen belül a régi tagállamok esetében 66 milliárd forinttal javult, míg az új tagállamok vonatkozásában 40 milliárd forinttal romlott az egyenleg.

Az EU-n kívüli országokba irányuló export és az onnan származó import volumene 2009. január– februárban 40, illetve 30%-kal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest. Külkereskedelmi forgalmunk hiánya 320 milliárd forint volt, alig változott az elmúlt év azonos időszakához képest. Az ázsiai országok vonatkozásában egyenlegünk – nagyrészt a gépipari import értékének jelentős visszaesése következtében – kissé javult, passzívumunk mértéke 68 milliárd forinttal, 322 milliárd forintra csökkent.

Ezzel szemben az EU-n kívüli európai országokkal folytatott kereskedelmünk egyenlege – elsősorban a gépforgalomban realizálódott aktívum 89 milliárd forintos csökkenése következtében – 25 milliárd forinttal romlott.

Forrás: ProfitLine


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 6.

A legsikeresebb főszezont zárta a BAHART

Augusztus végén lezárult a balatoni hajózás főszezonja. Nyár végéig a Balatoni Hajózási Zrt. (BAHART) kompjai 1 millió 229 ezer, a személyhajók pedig 791 ezer utast szállítottak. Így idén a BAHART tavalyhoz képest már 2 hónappal korábban, augusztus végére elérte a 2 milliós utasszámot – közölte a hajótársaság csütörtökön.