Leváltották a román adóhatóság elnökét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Viorica Dancila román miniszterelnök csütörtökön leváltotta Ionut Misát, az adóhatóság elnökét a pénzügyminiszter javaslatára.

A leváltásról szóló rendelet csütörtökön délután jelent meg a hivatalos közlönyben azt követően, hogy Eugen Teodorovici pénzügyminiszter találkozott a kormányfővel, akinek javasolta Misa felmentését. Teodorovici azzal magyarázta a döntést, hogy az adóhatóságnak alaposan meg kell reformálnia tevékenységét, hiszen elavult informatikai rendszerekkel dolgozik és ezért túl kevés pénzt hajt be az államkasszába. A pénzügyminiszter Mihaela Triculescut javasolta Misa helyére, akinek a kinevezését elfogadta a kormányfő.

A pénzügyminiszter és az adóhatóság elnöke közötti viszony már korábban feszültté vált, Teodorovici a nyáron és ősszel is megfenyegette Misát, hogy leváltja, amennyiben az általa vezetett intézmény nem teljesíti a tervezett államháztartási bevételeket.

Az első 11 hónapban 14,6 százalékkal nőttek az államháztartási bevételek a tavalyi év azonos időszakához képest, ami abszolút értékben a legnagyobbnak számít az adóhatóság történetében, de Teodorovici szerint a bevételek mértéke ennél nagyobb is lehetne.

A román államháztartásra nagy nyomás nehezedik, hiszen a pénzügyminisztérium december végi közlése szerint az államháztartási hiány elérte GDP-arányosan a 2,7 százalékot az idei első tizenegy hónapban úgy, hogy a kormány vállalta: az egész éves deficit nem fogja meghaladni a 3 százalékot.

Darius Valcov, a kormányfő legfontosabb gazdasági tanácsadója a hét elején kijelentette: a kormány birtokában levő előzetes adatok szerint az év végén sikerült 3 százalék alatt tartani a deficitet, de ezt hivatalosan még nem erősítették meg. Az ellenzék fő erejét képező liberálisok azzal vádolták meg a kormányt, hogy kozmetikázza a statisztikákat és szerinte a kabinetnek csak így sikerül 3 százalék alatt tartania a deficitet.

A kormány január 1-től úgynevezett kapzsisági adót vetett ki a bankokra és növelte az energia és telekommunikációs cégeket terhelő adókat, hogy nagyobb költségvetési bevételre tegyen szert. Ez azért szükséges, hogy fedezni tudják az elmúlt években végrehajtott és a következő években tervezett jelentős bér- és nyugdíjemeléseket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. március 28.

A vélelmezett értékesítőkre vonatkozó szabályok alkalmazása – forgatókönyvek (6. rész)

A vélelmezett értékesítők minősége szinte kimeríthetetlen tárházát jelenti a témával foglalkozó cikkeknek. A következőkben olyan konkrét forgatókönyvekkel fogunk foglalkozni, amelyek a vélelmezett értékesítőkre vonatkozó rendelkezések alkalmazására vonatkoznak. Ezek a forgatókönyvek sematikusan mutatják be, hogy a vélelmezett értékesítővé váló elektronikus felületekre az áfa, és adott esetben a vám tekintetében milyen feladatok hárulnak.

2024. március 27.

15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak Budapesten

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) és az OECD közös budapesti Versenyügyi Regionális Oktatási Központjának (ROK) idei első rendezvényén 15 ország versenyhatósági vezetői találkoztak kedden, hogy megvitassák a mindennapi gyakorlatukban felmerülő közös kihívásokat – tájékoztatott szerdai közleményében a hivatal.

2024. március 27.

Jogosulatlanul segítette elő kötvények jegyzését a Timberland Finance International fióktelepe

Az MNB 30 millió forint piacfelügyeleti bírságot szabott ki a Timberland Finance International GmbH & Co. KG magyarországi fióktelepére jogosulatlan függő ügynöki tevékenység miatt. A társaság fióktelepe kötvények jegyzését segítette elő hazai ügyfelek részére anélkül, hogy tevékenységét a jegybank előzetesen nyilvántartásba vette volna – jelentette be szerdai közleményében a Magyar Nemzeti Bank (MNB).