Leváltották a román adóhatóság elnökét


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Viorica Dancila román miniszterelnök csütörtökön leváltotta Ionut Misát, az adóhatóság elnökét a pénzügyminiszter javaslatára.

A leváltásról szóló rendelet csütörtökön délután jelent meg a hivatalos közlönyben azt követően, hogy Eugen Teodorovici pénzügyminiszter találkozott a kormányfővel, akinek javasolta Misa felmentését. Teodorovici azzal magyarázta a döntést, hogy az adóhatóságnak alaposan meg kell reformálnia tevékenységét, hiszen elavult informatikai rendszerekkel dolgozik és ezért túl kevés pénzt hajt be az államkasszába. A pénzügyminiszter Mihaela Triculescut javasolta Misa helyére, akinek a kinevezését elfogadta a kormányfő.

A pénzügyminiszter és az adóhatóság elnöke közötti viszony már korábban feszültté vált, Teodorovici a nyáron és ősszel is megfenyegette Misát, hogy leváltja, amennyiben az általa vezetett intézmény nem teljesíti a tervezett államháztartási bevételeket.

Az első 11 hónapban 14,6 százalékkal nőttek az államháztartási bevételek a tavalyi év azonos időszakához képest, ami abszolút értékben a legnagyobbnak számít az adóhatóság történetében, de Teodorovici szerint a bevételek mértéke ennél nagyobb is lehetne.

A román államháztartásra nagy nyomás nehezedik, hiszen a pénzügyminisztérium december végi közlése szerint az államháztartási hiány elérte GDP-arányosan a 2,7 százalékot az idei első tizenegy hónapban úgy, hogy a kormány vállalta: az egész éves deficit nem fogja meghaladni a 3 százalékot.

Darius Valcov, a kormányfő legfontosabb gazdasági tanácsadója a hét elején kijelentette: a kormány birtokában levő előzetes adatok szerint az év végén sikerült 3 százalék alatt tartani a deficitet, de ezt hivatalosan még nem erősítették meg. Az ellenzék fő erejét képező liberálisok azzal vádolták meg a kormányt, hogy kozmetikázza a statisztikákat és szerinte a kabinetnek csak így sikerül 3 százalék alatt tartania a deficitet.

A kormány január 1-től úgynevezett kapzsisági adót vetett ki a bankokra és növelte az energia és telekommunikációs cégeket terhelő adókat, hogy nagyobb költségvetési bevételre tegyen szert. Ez azért szükséges, hogy fedezni tudják az elmúlt években végrehajtott és a következő években tervezett jelentős bér- és nyugdíjemeléseket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

Könnyebben jutnak hitelhez a speciálisan adózók

A kormány döntése alapján könnyebben juthatnak államilag támogatott, elsősorban lakáscélú hitelhez a speciális adózási formát választók és a mezőgazdasági őstermelők – jelentette be a kormányszóvivő.

2024. július 26.

Szigorúbb online számla- és transzferár-bírságok jönnek

A nyári adócsomag egyik legfontosabb változása, hogy 2024. augusztus 1-jétől megduplázódnak a mulasztási bírságtételek. A szigorodás egyrészt az általános bírságszabályt érinti (ideértve az online számla és transzferár adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó bírságtételt), másrészt egyes kiemelt mulasztásokra (alkalmazotti bejelentés; számla – nyugtakibocsátás, iratmegőrzési kötelezettség elmulasztása, nem megfelelő teljesítése) vonatkozik – olvasható a VGD Hungary hírlevelében.

2024. július 26.

A közvetett adózás rendszere Nigériában (2. rész)

Nigéria Afrika legnépesebb országa, több mint 250 etnikai népcsoporttal; hivatalos nyelve az angol. A legtöbben a mezőgazdaságból élnek, a gazdaság motorja a kőolaj-kitermelés. A kormány az elmúlt időszakban a közvetett adóztatásra fókuszált, így az áfa kulcsa 5%-ról 7,5%-ra nőtt. Következnek az érdekes részletek.