Magán-nyugdíjpénztári változások 2012-től


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2012. január 1-jétől megszűnt az állami nyugdíjrendszerhez kötelezően kapcsolódó, második pillérként működő magán-nyugdíjpénztári rendszer. A magánnyugdíjrendszer a továbbiakban úgynevezett kiegészítő nyugdíjrendszerként működik. Az Adó szaklap 2012/3. számában megjelent cikk összefoglalja a változásokat.

A kormány a 1281/2010. (XII. 15.) határozatában döntött a nyugdíjreform végrehajtásának koncepcionális irányairól és a szabad nyugdíjpénztár-választással összefüggő feladatokról. Ennek keretében a magyar nyugdíjrendszer átalakításával kapcsolatban – többek között – eldőlt, hogy a hárompilléres rendszerből visszatérünk a munkafedezeti (szolidaritási) és önkéntes tőkefedezeti alapú kétpilléres rendszerbe.

A 2011. évi visszalépési lehetőség során mintegy 100 ezer pénztártag döntött úgy, hogy a magán-nyugdíjpénztári rendszer tagja kíván maradni. A magánnyugdíjpénztárak száma a nyugdíjreform hatására jelentősen csökkent, részben jogutód nélküli megszűnések, részben beolvadások következtében. Jelenleg 13 aktívan működő magánnyugdíjpénztár van (a végelszámolás és a beolvadás alatt álló intézmények nélkül).

A Magyarország gazdasági stabilitásáról szóló 2011. évi CXCIV. törvény 48. és 49. §-a módosította a Tbj., valamint Mpt. magán-nyugdíjpénztári rendszert érintő rendelkezéseit. További módosító rendelkezéseket tartalmaznak a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény, a befektetési alapkezelőkről és a kollektív befektetési formákról szóló 2011. évi CXCIII. törvény, a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény és az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény vonatkozó rendelkezései is.

Mindenki nyugdíjjárulékot fizet

2012. január 1-jét követően minden biztosított (a magánnyugdíjpénztár tagja is) teljes mértékű (10 százalékos) nyugdíjjárulék fizetésére kötelezett. Megszűnt a pénztártagsággal együtt járó és a nyugdíjjárulék alapjához kötött kötelező tagdíjfizetés rendszere, és a jogalkotó megteremtette a „maradó” pénztártagok számára is a visszalépés lehetőségét a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe.

A magánnyugdíj-rendszer kiegészítő elem

A nyugdíjreform további lépéseként 2012. január 1-jétől a 2011. évi CXCI. törvény 104. §-ával módosult az Mpt. preambuluma, ezzel megszűnt az állami nyugdíjrendszerhez kötelezően kapcsolódó, ún. második pillérként működő magán-nyugdíjpénztári rendszer. A magánnyugdíjrendszer a továbbiakban önállóan, az Mpt.-ben szabályozott módon, a tagok önkéntes részvételével, ún. kiegészítő nyugdíjrendszerként működik.

Tagdíj

A kötelező tagdíjfizetés megszüntetésével összhangban változott a magán-nyugdíjpénztári tagdíj fogalma. Az Mpt.-nek a 2011. évi CXCIV. törvény 49. §-ával módosított és 2011. december 31-től hatályos 4. § (2) bekezdés d) pontja alapján tagdíj az az összeg, amelyet a pénztár tagja a pénztár számára megfizet. Újraszabályozták a tagdíjfizetés meghatározását is. Az Mpt.-nek a 2011. évi CXCIV. törvény 49. §-ával módosított és 2011. december 31-től hatályos 26. §-a új rendelkezése szerint a tagdíj a pénztár szolgáltatásainak fedezetére, valamint a pénztárszervezet működtetésére a pénztártagok által önkéntesen vállalt, rendszeresen fizetett pénzbeli hozzájárulás. A tagdíj minden pénztártagra kötelező, legkisebb mértékét ( egységes tagdíj) a pénztár alapszabálya határozza meg. Ezzel megszűnt az a szabályozás, mely a tagdíjfizetés alapjául a Tbj.-ben meghatározott nyugdíjjárulék alapot képező jövedelem figyelembevételét határozta meg, valamint megszűnt a tagdíj-kiegészítés intézményrendszere is. Egyidejűleg hatályon kívül került az Mpt. 24. § (4)–(6) bekezdése is, mely a tagdíjfizetésre kötött (köthető) megállapodás szabályait tartalmazta.

Vissza lehet lépni a társadalombiztosítási rendszerbe

2011. december 31-től változtak a pénztári tagság megszűnésére vonatkozó jogszabályok is. Az új törvényi rendelkezések megteremtik a visszalépés lehetőségét a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe, és előírják annak eljárási szabályait is. Az a társadalombiztosítási nyugellátásban nem részesülő, e törvény hatálybalépését követően pénztártaggá vált természetes személy, aki teljes összegű társadalombiztosítási nyugellátásban kíván részesülni, 2012. március 31. napjáig kezdeményezheti tagsági jogviszonyának megszüntetését és egyéni számlaegyenlege Mpt. 4. § (2) bekezdés zsk) pontja szerinti visszalépő tagi kifizetéssel csökkentett összegének a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap részére történő átutalását. A pénztár a tag tagsági jogviszonyát 2012. május 31-ével szünteti meg (ez a tagsági jogviszony megszüntetés napja).

Magánpénztári tagoknak is jár szolgálati idő

A magán-nyugdíjpénztári jogszabályváltozásokkal összhangban – tekintettel arra, hogy 2011. december 31-től minden biztosított ismét nyugdíjjárulékot fizet, ezzel minden biztosított kötelezően a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer tagja (is) – 2011. december 31-től hatályon kívül került a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (Tny.) 2. § (6) bekezdése, azaz az a rendelkezés, amely előírta, hogy a magánnyugdíjpénztári tag 2011. december 1-jétől kezdődően a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerben további szolgálati időt nem szerez, és az ezt követően szerzett keresete, jövedelme a társadalombiztosítási nyugellátások megállapítása során nem vehető figyelembe.

Varga Éva cikke teljes terjedelemben az Adó szaklap 2012/3. számában olvasható.

Forrás: Adó szaklap 2012/3. szám


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.

2024. június 27.

Leleplezték a számlagyárat

Építőipari tevékenységről és munkaerő-kölcsönzésről fiktív számlákat kiállító bűnszervezetet számolt fel a NAV.