Magyarország és adórendszer? Ugyan már!


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Javult Magyarországon az üzleti környezet a Világbank szerint, ám az adórendszerünket tekintve nincs okunk a büszkeségre. Számos jogcímen fizetünk adót, ráadásul a korábban is magas terhek tovább emelkedtek – írja a Magyar Hírlap

Az üzleti környezet szempontjából Magyarország huszonegy hellyel a negyvenötödik helyre lépett előre a Világbank által készített rangsorban, míg az adórendszerek alapján összeállított listán fejlődő ázsiai országokkal együtt a sor végén kullogunk – 178 ország közül a 127. helyen.

Simeon Djankov, a Világbank Doing Business projektjének igazgatója szerint Magyarországon korábban is nagy volt az adóterhelés, és az elmúlt évben tovább nőtt. Emellett nem történt változás az adórendszer egyszerűsítésében. Az igazgató ugyanakkor örvendetesnek tarja az üzleti környezet egyszerűsítésére tett lépéseket. Itt az előrelépés főként a csődeljárási szabályok változásának, a tulajdonjog bejegyzés és a cégalapítás felgyorsításának köszönhető – olvasható a Magyar Hírlapban.

˝Nem véletlenül kifogásoljuk az összevonást, mert az nem egyszerűsödéssel, hanem a terhek növekedésével jár˝ – mondta Vadász György, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara alelnöke. Ráadásul a kormányzat hiába könnyítette meg a cégalapítást, ez a működő vállalkozásokon nem segít. Hozzátette, sokat lendítene a helyzeten, ha az adminisztrációs terheket a felére csökkentenék.

A Világbank üzleti környezetet rangsoroló listáját némi kritikával illeti Török Ádám közgazdász, a Magyar Tudományos Akadémia tagja. Szerinte a jelentés elsősorban a változást méri, és nem a színvonalat, ráadásul túlságosan előtérbe helyezi a szabályozást. Azt már nem vizsgálja, hogy a szabályokat mennyire tartják be. Magyarországon javult az üzleti környezet egy-egy eleme, ám szerinte az állam és a vállalkozások viszonya semmit sem változott Mária Terézia óta. A hivatalok még mindig nem viselnek felelősséget a hibáikért, de a cégekre bírságokat szabnak ki, ha vétenek valamit – írja a Magyar Hírlap.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.