Megelőző bűnüldözést vet be a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az adott cég még be sem adta hamis adóbevallását, mi már tudjuk, hogy adócsalásra készülnek – mondta a Népszabadságnak Sors László. A NAV bűnügyi elnökhelyettese elmondta, mi akadályozza leginkább nyomozóik munkáját.


A megelőző bűnüldözés lényege, hogy nem évekkel a gazdasági események megtörténte után kezdünk vizsgálódni, nyomozni az elcsalt milliók, milliárdok után, hanem gyakorlatilag a bűncselekmény elkövetése közben. Az új gyakorlat szerint a bűncselekmények elkövetéséhez használt módszereket, technikákat figyeljük, igyekszünk mielőbb megtalálni azokat, akik törvénytelenül akarják csökkenteni az adófizetési kötelezettségüket. Ha tudjuk például, hogy valaki rendelt egy tucat fiktív számlát egy számlagyártól, csak figyelni kell, mikor nyújtja be az azokra alapozott adóbevallást az adóhatóságnak – nyilatkozta Sors László, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal bűnügyi elnökhelyettese a Népszabadságnak.

Olykor elegendő ok a gyanúra már az is, ha valaki olyan céggel kerül kapcsolatba, amely korábban már felhívta magára az adóhatóság és/vagy a pénzügyi nyomozók figyelmét. Sőt, az is, ha egy cégben olyan tisztségviselő vagy tulajdonos neve bukkan fel, aki korábban már érintett volt valamilyen pénzügyi bűncselekményben, vagy adóhiány-megállapítással végződött adóigazgatási eljárás alanya volt – mondta az adóhatósági vezető.

Sors László szerint a nyomozók munkáját leginkább az akadályozza, hogy sok, 10-20 ügy jut egy nyomozóra, ráadásul nem tehetik meg, hogy az eleve reménytelen ügyeket egyszerűen félreteszik, energiájukat pedig a sikeresen megoldható ügyekre koncentrálják.

Nem tudom, de szerintem más se tudja pontosan megmondani, de még csak megbecsülni sem a feketegazdaság nagyságát – válaszolta a hazai feketegazdaság méretét firtató kérdésre Sors László.

Tavaly a feltárt összes bűncselekmény elkövetési értékének, azaz 127 milliárd forintnak a 14 és fél százalékát sikerült „visszaszereznünk” a büntetőeljárások keretében, azaz lefoglalni, biztosítani, zár alá venni – közölte a NAV bűnügyi elnökhelyettese.

Sors László az interjúban sok minden másról, többek között a cégtemetők elleni fellépés lehetőségeiről is beszél.


Kapcsolódó cikkek

2024. október 14.

A figyelem középpontjában az ÁFA

A Niveus Consulting Group a NAV elmúlt 4 évének aktivitását vizsgálta meg. Az adatokból kiolvasható, hogy 2020-2023 között fokozatosan egyre több adót szedtek be, a legtöbbet vizsgált adónem minden egyes évben az ÁFA, valamint megállapították azt, hogy a feltárt jogsértések közül a legnagyobb arányban az iparjogvédelmi csalások fordultak elő – összegzi a Niveus Consulting Group a NAV adatai alapján.

2024. október 14.

Sokan még mindig nem ajánlják fel adójuk 1 százalékát

A NAV adatai szerint az elmúlt évhez képest az idén 60 ezerrel kevesebb adózó ajánlotta fel személyi jövedelemadója (SZJA) 1%-át valamely civil szervezet számára. Bár a korábbi évekhez képest még mindig viszonylag magas az adakozási kedv, a felmérések azt mutatják, hogy bőven van tartalék a rendszerben, de sokakhoz nem jut el az információ a lehetőségről.

2024. október 14.

Így szigorított a NAV 2024-ben: könnyebben minősíthetnek kockázatos adózónak

Idén sem tétlenkedett a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, ami a szabálymódosításokat illeti. Több olyan módosítás is életbe lépett 2024-ben, melyek szigorúbb feltételeket szabnak bizonyos vállalkozások működésére, ugyanakkor megnyíltak az adóoptimalizálást lehetővé tevő legális kiskapuk is. Csongár Gábor okleveles forgalmiadó-szakértő szerint egy cégnek mindig naprakésznek kell lennie az őt körülvevő adókörnyezettel, másként kellemetlen meglepetések is érhetik.