Megúszható az adókedvezmény visszafizetése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Nem minden esetben kell a feltört életbiztosítások után korábban igénybe vett adókedvezményt – büntetéssel is megfejelve – visszafizetni.

Óvatosan a feltöréssel!

Mint ismeretes, a legalább 10 éves időtartamú élet-, vagy nyugdíjbiztosítással kapcsolatban megfizetett biztosítási díj 20 százaléka az SZJA-bevallásban – figyelemmel a törvényben meghatározott jövedelmi és egyéb korlátokra – adókedvezményként igénybe vehető.

Az adókedvezményként levont összeget 20 százalékkal növelten kell az adóhatóságnak bevallani és visszafizetni, ha az azt igénybe vevő rendelkezési jogát a szerződéskötést követő 10 éven belül gyakorolja. A törvény értelmében rendelkezési jog gyakorlásának minősül többek közt a biztosítási szerződés megszüntetése, a visszavásárlás, a rendszeres pénzkivonás, illetve az értékesítés, illetve bizonyos esetekben a kötvénykölcsön felvétele is.

A fentiek szerint kiszámított összeget nem kell azonban megfizetni, ha az adókedvezmény levonását megalapozó befizetés évének utolsó napjától számítva a rendelkezési jog gyakorlásáig 3 év már eltelt.

Forrás: PrivátBankár


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.