Mennyi adóelőleget fizessünk?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A családi kedvezménnyel kapcsolatos változások és az új családi járulékkedvezmény szabályai jelentős változásokat hoztak az adóelőleg-fizetésben. Az Adó szaklap írásában áttekinti az adóelőleg meghatározásának szabályait, illetve a témához kapcsolódóan – a teljesség igénye nélkül – bemutatja a családi kedvezmény, valamint a családi járulékkedvezmény rendelkezéseit.


A magánszemély adóköteles jövedelmét terhelő személyi jövedelemadót naptári évenként kell bevallani. Az Szja-törvény rendelkezései szerint adót vagy év végén, a bevallás benyújtásakor, vagy év közben adóelőlegként kell megfizetni. Az összevont adóalapba tartózó – önálló tevékenységből, nem önálló tevékenységből, valamint egyéb jövedelemből származó – jövedelmeket adóelőleg-fizetési kötelezettség terheli. Az adóelőleg megállapításáról, bevallásáról és megfizetéséről az Szja-törvény IX. fejezete (46–49. §) rendelkezik. Az adóelőlegre vonatkozó szabályok célja az, hogy a magánszemély jövedelméből levont és megfizetett adóelőleg összege minél pontosabban közelítse meg a magánszemély éves adójának összegét.

A könnyebb érthetőség érdekében először ismerkedjünk meg a családi kedvezmény (a példákban rövidítve: csk) és változásainak, valamint az új családi járulékkedvezmény (a példákban rövidítve: csjk) adóelőleget érintő szabályaival, valamint e változásokra tekintettel bemutatjuk az Szja-törvény adóelőlegre vonatkozó szabályait.

A családi kedvezmény

Röviden fogalmazva: a családi kedvezményt a jogosult – jogosultsági hónaponként – az eltartottak létszámától függően a kedvezményezett eltartottak után érvényesítheti. E kedvezmény összegével az összevont adóalap csökkenthető, akár év közben is, például a magánszemély által a munkáltatónak adott adóelőleg-nyilatkozat alapján.

Röviden tekintsük át az alapszabályokat:
A családi kedvezmény – az eltartottak lélekszámától függően – kedvezményezett eltartottanként és jogosultsági hónaponként
– egy és kettő eltartott esetén 62 500 forint,
– három és minden további eltartott esetén 206 250 forint.

A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult:
– az a magánszemély, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint gyermekre tekintettel családi pótlékra jogosult, kivéve azt a magánszemélyt, aki a családi pótlékot
= vagyonkezelői joggal felruházott gyámként vagy vagyonkezelő eseti gondnokként a gyermekotthonban, a javítóintézetben nevelt vagy a büntetés-végrehajtási intézetben lévő, gyermekvédelmi gondoskodás alatt álló gyermekre (személyre) tekintettel,
= szociális intézmény vezetőjeként, az intézményben elhelyezett gyermekre (személyre) tekintettel
kapja;
– a várandós nő és vele közös háztartásban élő házastársa;
– a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek (személy);
– a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.

Az utóbbi két esetben a jogosult és a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül egy – a döntésük szerinti – minősül jogosultnak.

A családi kedvezmény szabálya továbbra is megkülönbözteti a kedvezményezett eltartotti és az eltartotti kört.

Kedvezményezett eltartottnak minősül:
– az, akire tekintettel a magánszemély a családok támogatásáról szóló törvény szerint családi pótlékra jogosult,
– a magzat a várandósság időszakában (fogantatásának 91. napjától megszületéséig),
– az, aki a családi pótlékra saját jogán jogosult,
– a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély.

Eltartottként kell figyelembe venni:
– a kedvezményezett eltartottat,
– azt, aki a családok támogatásáról szóló törvény szerint a családi pótlék összegének megállapítása szempontjából figyelembe vehető.

A családi kedvezmény szempontjából jogosultsági hónap az a hónap,
– amelyre tekintettel a családi pótlékra való jogosultság fennáll,
– amelyre tekintettel a rokkantsági járadékot folyósítják,
– amelyben a várandósság orvosi igazolás alapján legalább egy napig fennáll, kivéve azt a hónapot, amikor a megszületett gyermek után a családi pótlékra való jogosultság megnyílik.

ADÓMOZAIK 2014
  • Többet szeretne tudni a 2014-re vonatkozó adó-tb-számviteli változásokról?
  • Kérdései vannak?

Értesüljön az újdonságokról a nemzetgazdasági tárca, a NAV és az OEP szakembereitől, jöjjön el 2014. január 21-22-én kétnapos szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Lurdy Konferencia és Rendezvényközpont, 1097 Budapest Könyves Kálmán Krt.12-14.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Elvált szülők esetében előfordulhat, hogy jogerős bírósági döntés, egyezség alapján a szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák gyermeküket és a családi pótlékra 50–50 százalékos arányban jogosultak. A korábbi években az Szja-törvény nem szabályozta, hogy a felváltva gondozott gyermek után hogyan kell a családi kedvezményt igénybe venni. Azonban az Szja-törvény 2014. január 1-jétől hatályos 29/B. § (1e) bekezdése alapján már ez a probléma is megoldottá vált. Ha jogerős bírósági döntés, egyezség alapján a szülők egyenlő időszakokban felváltva gondozzák gyermeküket, és ezért a családi pótlékra 50–50 százalékos arányban mindkét szülő jogosult, a gyermek mindkét szülő – valamint a szülő házastársa – vonatkozásában kedvezményezett eltartottnak minősül.

A felváltva gondozott gyermek mindkét szülőnél – valamint a szülők házastársainál – kedvezményezett eltartottnak minősül, azonban a szülők (volt házastársak) a közös gyermekre tekintettel megállapított családi kedvezmény összegét 50 százalékban érvényesíthetik.

Ezen rendelkezéshez kapcsolódó új szabály, hogy a gyermeket felváltva gondozó szülők a családi kedvezmény közös érvényesítésére egymás között nem jogosultak.

Fontos megjegyezni, hogy az eltartottak számát mindig jogosultanként és nem családonként kell figyelembe venni.

A családi kedvezmény év közbeni érvényesítésének feltétele, hogy a magánszemély az adóelőleg megállapításáig írásban nyilatkozzon a kedvezmény igénybevételéről.

Amennyiben a családi kedvezményre ugyanazon kedvezményezett eltartott után több magánszemély is jogosult, akkor a jogosultak a nyilatkozatot – a változás bejelentésének kötelezettsége mellett – közösen teszik meg. A családi kedvezmény közös igénybevétele esetén a jogosultakat jogosultsági hónaponként együttesen megillető családi kedvezményt az adóelőleget megállapító munkáltató – az összeg vagy a kedvezményezett eltartottak megosztásával – a nyilatkozat szerint veszi figyelembe. Megjegyezzük, hogy év közben kizárólag a jogosultak vehetik – akár közösen – igénybe a családi kedvezményt. A jogosult év végén tudja megosztani a családi kedvezményt a jogosultnak nem minősülő házastársával, élettársával.

Számlázási szabályok 2014-ben

Szakmai fórum és képzés: 2014. január 30.

Előadó: Sike Olga, fősztályvezető-helyettes NAV

Jelentkezzen most!

A családi kedvezményre vonatkozó adóelőleg-nyilatkozatnak legalább a következő adatokat tartalmaznia kell:
– a nyilatkozó magánszemély(ek) nevét és adóazonosító jelét (ennek hiányában természetes azonosító adatait);
– minden eltartott (kedvezményezett eltartott) nevét és adóazonosító jelét (ennek hiányában természetes azonosító adatait), magzat (ikermagzat) esetében a várandósság tényére vonatkozó kijelentést;
– a nyilatkozó magánszemély(ek) adóelőleget megállapító munkáltatójának nevét (elnevezését) és adószámát, valamint a nyilatkozatban foglaltak tudomásulvételét igazoló kijelentését, míg e munkáltató hiányában az erre vonatkozó kijelentést.

Ha a magzat (ikermagzat) felismerése az adóévi adó megállapítását követően történik, a várandósság időszakának a bevallott jövedelem adóévére eső jogosultsági hónapjai alapján járó családi kedvezmény az elévülési időn belül önellenőrzéssel érvényesíthető.

A várandósság tényéről kiadott orvosi igazolást az adóbevallás elévüléséig meg kell őrizni, mert az adóhatóság egy esetleges ellenőrzés során kérheti.

A magánszemély a családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozó nyilatkozatot csak az – Szja-törvény 46. § (6) bekezdése szerinti – adóelőleget megállapító munkáltató számára adhat.

Azok a magánszemélyek sincsenek kizárva a családi kedvezmény érvényesítéséből, akik nem munkáltatónak minősülő kifizetőtől szereztek jövedelmet. Ilyen lehet például, ha a magánszemély megbízási szerződés keretében szerez rendszeresen jövedelmet. Ebben az esetben a kifizető figyelembe veheti a családi kedvezmény érvényesítését kérő, jogszerűen megtett nyilatkozatot az adóelőleg megállapítása során.

Abban az esetben is érvényesítheti a magánszemély a családi kedvezményt, ha az adóelőleg fizetésére ő maga a kötelezett.

Például, ha egy magánszemély ingatlant ad bérbe egy másik magánszemélynek, akkor önálló tevékenységből származó jövedelme keletkezik, és negyedévente kell az adóelőleget megfizetnie. Ekkor – ha az egyéb törvényi feltételek fennállnak – az adóelőleg alapja csökkenthető a családi kedvezmény összegével.

A családi járulékkedvezmény adóelőleggel kapcsolatos szabályai

A társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 2014. január 1-jétől hatályos új rendelkezése értelmében az, aki az Szja-törvény szerinti családi kedvezményre jogosult biztosított és az ő biztosított házastársa, élettársa családi járulékkedvezményre jogosult. Tehát a családi járulékkedvezményt kizárólag a Tbj. szerinti biztosított érvényesítheti – akár közösen is –, illetve kizárólag biztosítottal lehet megosztani.

A családi járulékkedvezmény havi összegét nem érvényesítheti az, aki az Szja-törvény szerint nem minősül családi kedvezményre jogosultnak.

Bérszámfejtés 2014-ben szakmai fórum

Ízelítő a témákból:

  • Családi kedvezmény
  • Személyi jövedelemadót érintő változások
  • Táppénz naptári napi átlagkeresetének meghatározásának változásai 
  • Gyed extra
  • A szociális hozzájárulási adóból érvényesíthető kedvezmény rendszer változása

Időpont:

2014.  01. 14.    10.00 – 15.00 óráig

Előadók:

  • Széll Zoltánné szakmai főtanácsadó, NAV
  • Farkasné Gondos Krisztina osztályvezető, OEP
  • Dr. Andrási Jánosné osztályvezető, NAV

Helyszín:
Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

További információk és jelentkezés itt

A családi járulékkedvezmény csökkenti a biztosított által fizetendő 4 százalékos természetbeni és 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulék, valamint 10 százalékos nyugdíjjárulék együttes összegét.

A családi járulékkedvezmény összege a biztosítottat megillető Szja-törvény szerinti családi kedvezmény összegéből
– a biztosított által, vagy
– az Szja-törvény szerinti családi kedvezmény közös igénybevételére jogosult biztosítottak által közösen, és/vagy
– a biztosított és a családi kedvezményt megosztással érvényesítő biztosított házastársa, élettársa által együttesen
ténylegesen érvényesített családi kedvezménnyel csökkentett összeg 16 százaléka, de legfeljebb a biztosított által fizetendő 7 százalék egészségbiztosítási járulék, valamint 10 százalék nyugdíjjárulék együttes összege.

A családi járulékkedvezményt a társas vállalkozás tagja a megszerzett jövedelem – a személyes közreműködés díjazása – után fizetendő járulékokból tudja igénybe venni.

A családi járulékkedvezményt a biztosított egyéni vállalkozó és a mezőgazdasági őstermelő is igénybe veheti.

A kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vállalkozó a Tbj. szerint nem minősül biztosítottnak, ezért esetében – a vállalkozó tevékenységgel kapcsolatban realizált kivét és átalányban megállapított jövedelem után megfizetett 10 százalékos nyugdíjjárulékra tekintettel – a családi járulékkedvezmény igénybevételére nincs mód.

Fontos szabály, hogy a járulékkedvezmény nem érvényesíthető azzal a járulékkötelezettséggel szemben, amely az Szja-törvény szerint adómentes, vagy bevételnek nem minősülő járulékalap után kell megfizetni (ide nem értve a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére az adóévben levont, befizetett tagdíj összegét).

Egyéni és társas vállalkozó esetén a családi járulékkedvezményt a kivétet, az átalányban megállapított jövedelmet vagy a személyes közreműködői díjat terhelő járulékok erejéig lehet érvényesíteni.

A Tbj. 29. § (3) bekezdése értelmében a biztosított egyéni vállalkozó a nyugdíjjárulékot, valamint az egészségbiztosítási járulékot vállalkozói jövedelem szerinti adózás esetén a vállalkozói kivét, átalányadózás esetén az átalányban megállapított jövedelem után fizeti meg. Azonban a nyugdíjjárulék alapja havonta legalább a minimálbér (2014-ben 101 500 forint), az egészségbiztosítási járulék alapja havonta legalább a minimálbér másfélszerese.

Tehát, ha a vállalkozói jövedelem szerinti adózást választó egyéni vállalkozó a járulékfizetési alsó határ után fizeti meg a járulékait, akkor a családi járulékkedvezményt csak a kivétre eső járulék összegére érvényesítheti.

A családi kedvezmény és a családi járulékkedvezmény érvényesítése

Amennyiben a foglalkoztató az Szja-törvény szerint adóelőleget megállapító munkáltatónak minősül, akkor köteles a családi járulékkedvezmény havi összegének megállapítására. Tehát, ha a magánszemély a munkáltatójának adott adóelőleg-nyilatkozatában kéri a családi kedvezmény érvényesítését, akkor a munkáltató kötelezettsége a feltételek fennállása esetén a családi járulékkedvezmény érvényesítése.

Amennyiben a magánszemély csak az Szja-törvény szerinti családi kedvezményt kívánja érvényesíteni és a családi járulékkedvezményt nem, akkor nyilatkozatában rendelkeznie kell erről a döntéséről.

A családi járulékkedvezmény havi összege az Szja-törvény szerinti családi kedvezmény adóelőleg-nyilatkozat szerinti havi összege és a tárgyhavi személyi jövedelemadó adóelőleg-alap különbözetének – ha az pozitív – 16 százaléka, de legfeljebb a biztosítottat a tárgyhónapban terhelő
a) természetbeni egészségbiztosítási járulék és pénzbeli egészségbiztosítási járulék, és
b) nyugdíjjárulék összege.

Abban az esetben, ha a magánszemélynek a jövedelme több, mint az igénybe ehető családi kedvezmény összege – például 126 ezer forint –, akkor a családi kedvezmény összegét az Szja-törvény szerint maradéktalanul érvényesíteni tudja, így nincs mód a járulékkedvezmény érvényesítésére.

A járulékkedvezmény összegét a biztosított egyéni vállalkozó havonta, a biztosított mezőgazdasági őstermelő negyedévente állapítja meg és vallja be.

A biztosított egyéni vállalkozó a havi, a mezőgazdasági őstermelő a negyedéves családi járulékkedvezményét úgy érvényesíti, hogy az annak megfelelő összeget
a) természetbeni egészségbiztosítási járulékként, vagy
b) ha a természetbeni egészségbiztosítási járulék nem nyújt teljes fedezetet a járulékkedvezményre pénzbeli egészségbiztosítási járulékként, vagy
c) ha a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék sem nyújt teljes fedezetet a járulékkedvezményre nyugdíjjárulékként
nem fizeti meg az állami adóhatóságnak. A biztosított egyéni vállalkozó és mezőgazdasági őstermelő a családi járulékkedvezmény havi, illetve negyedéves összegét a járulékokról szóló – ’58-as – bevallásában vallja be.

Amennyiben a biztosított a családi járulékkedvezményt úgy érvényesítette, hogy arra nem volt jogosult, az igénybe vett családi járulékkedvezményt az adóbevallás benyújtására előírt határidőig vissza kell fizetnie. A biztosított a befizetési kötelezettség 12 százalékának megfelelő különbözeti bírság fizetésére köteles, kivéve ha a befizetési kötelezettség a 10 ezer forintot nem haladja meg.

Az adóelőleg megállapításának szabályai

Kifizetőtől származó jövedelem

A magánszemély adóköteles jövedelmét terhelő személyi jövedelemadót naptári évenként kell bevallani. Az Szja-törvény rendelkezései szerint adót vagy év végén, a bevallás benyújtásakor, vagy év közben adóelőlegként kell megfizetni. Az összevont adóalapba tartózó – önálló tevékenységből, nem önálló tevékenységből, valamint egyéb jövedelemből származó – jövedelmeket adóelőleg-fizetési kötelezettség terheli.

Az egyéni vállalkozónak, őstermelőnek nem minősülő magánszemély esetében, ha az összevont adóalapba tartozó bevételt kifizető juttatja, akkor a kifizető köteles megállapítani és levonni az adóelőleget, abban az esetben is, ha a kifizetés – adószámos magánszemélynek – számla alapján történik. Az egyéni vállalkozó és a mezőgazdasági őstermelő saját maga köteles az adóelőleget megállapítani és megfizetni.

Amennyiben a magánszemély nem kifizetőtől (például más magánszemélytől, vagy külföldi társaságtól) szerez az összevont adóalap részét képező jövedelmet, akkor az adóelőleg-fizetési kötelezettség őt terheli.

Főszabály szerint az összevont adóalap adóját, valamint a vállalkozói személyi jövedelemadót – az adóbevallásban/munkáltatói adómegállapításban történő utólagos elszámolással – adóelőlegként kell megfizetni. Ugyanakkor bizonyos jövedelmeket nem terhel adóelőleg-fizetési kötelezettség.
Nem terheli adóelőleg:
– az Szja-törvény 1. számú mellékletében felsorolt adómentes jövedelmeket;
– az Szja-törvény 7. § (1) bekezdésében szereplő azon bevételeket, amelyeket a bevétel megállapításánál nem kell figyelembe venni;
– azon bevételeket, amelyeket éves szinten nem terhel adófizetési kötelezettség (például a mezőgazdasági őstermelőnek – ideértve az átalányadózást alkalmazó mezőgazdasági kistermelőt is –, a 4 millió forint alatti, e tevékenységéből származó bevételéig), ezért e juttatások után nincs értelme az adóelőleg-fizetési kötelezettségnek sem.
– a nyugdíj-előtakarékossági számla terhére teljesített nem-nyugdíj szolgáltatás esetében megállapított adóalapot;
– az önkéntes kölcsönös biztosítópénztár által a magánszemély egyéni számláján jóváírt adóköteles összeget, ha az egyéb jövedelemnek minősül;
– a jövedelemszerzés helye szerint olyan államból származó jövedelmet, amellyel nincs Magyarországnak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezménye.

A felsorolás utolsó három pontját az Szja-törvény méltányossági okokból vette ki az adóelőleg fizetési kötelezettség alól. Ezen jövedelmek adóját a magánszemély az adóbevallásban állapítja meg és az adóbevallás benyújtására nyitva álló határidőig fizeti meg.

Amennyiben a bevétel, amelyből az összevont adóalapba tartozó jövedelmet kell megállapítani, kifizetőtől származik, akkor – a kivételek figyelembevételével – az adóelőleget a kifizetőnek kell megállapítania (a továbbiakban: adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizető).

A kifizetőnek nem kell adóelőleget megállapítania:
– az őstermelői tevékenységből származó bevételből, ha a magánszemély legkésőbb a kifizetéskor (a juttatáskor) bemutatja az adóévre hitelesített értékesítési betétlapját;
– a családi gazdálkodónak (gazdálkodó családtagjának) juttatott bevételből, ha az e jogállását igazoló okiratát bemutatja;
– a vállalkozói bevételből, ha az egyéni vállalkozó az e bevételéről kiállított bizonylatán feltünteti az egyéni vállalkozói jogállását bizonyító közokirat számát.

Az adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizetőnek a levont adóelőlegről igazolást kell adnia a magánszemély részére, amelyen fel kell tüntetnie az adóelőleg alapját és az abban figyelembe vett családi kedvezményt, valamint az érvényesített adókedvezményt, továbbá az adóévi összesített igazoláson – a jogszabályi feltételek megléte esetén – az adónyilatkozatról előírt tájékoztatást is megadja.

Az adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizetőnek – kivéve, ha az adóelőleg megfizetésére a magánszemély köteles – a megállapított adóelőleget a kifizetés (a juttatás) hónapját követő hónap 12. napjáig kell megfizetnie, továbbá az adózás rendjéről szóló törvény rendelkezése szerint kell bevallania azzal, hogy a rendelkezés alkalmazásában elszámolt adóelőlegként a magánszemély által a befizetésre nyitva álló határidőig megszerzett bevételt terhelő adóelőleg vehető figyelembe. Az államháztartásról szóló törvényben meghatározott kincstári körbe tartozó, adóelőleg-levonásra kötelezett kifizetőnek e kötelezettségeit az államháztartásról szóló törvény és annak felhatalmazása alapján kiadott jogszabály rendelkezéseinek figyelembevételével kell teljesítenie.

Amennyiben a kifizető az őstermelőnek, családi gazdálkodónak juttat olyan bevételt, amely után – a már előzőekben ismertetett feltételek miatt – nem kell adóelőleget megállapítania, akkor az ilyen jogcímen történt kifizetéseket is szerepelteti, a kötelezettséget eredményező kifizetésekről, juttatásokról az adózás rendjéről szóló törvényben meghatározott formában és előírt határidőre teljesítendő bevallásában. (2014-ben a kifizetőnek a kifizetést követő hónap 12-ig kell benyújtania a 1408. számú bevallását, amelyben szerepeltetnie kell az őstermelő részére kifizetett összeget.)

Az adóelőleg-megállapításra kötelezett kifizetőnek az általa juttatott bevételt terhelő adóelőleget akkor is meg kell állapítania, ha a bevételből azt bármely okból nem tudja levonni. A körülményekre tekintettel a kifizetőnek az alábbi két szabály egyike szerint kell eljárnia.
a) Abban az esetben, ha:
– a kifizetővel a magánszemély munkaviszonyban áll (a magánszemély részére bért (is) fizet),
– kifizető társas vállalkozás, polgári jogi társaság, és a magánszemély a tevékenységében személyesen közreműködő tag,
(az adóelőleg-fizetési kötelezettségre vonatkozó rendelkezések alkalmazásában: adóelőleget megállapító munkáltató) a rendszeresen ismétlődő bevételszerzést (különösen havi/heti bért, munkadíjat, tiszteletdíjat, személyes közreműködés ellenértékét, egyéb juttatást) eredményező jogviszonyban álló magánszemély helyett a kifizető a megállapított adóelőleget megfizeti, és a magánszeméllyel szembeni követelésként nyilvántartásba veszi. Ezt a követelését beszámíthatja a magánszeméllyel szemben fennálló bármely kötelezettségébe azzal, hogy a magánszemélyt megillető munkaviszonyból származó rendszeres bevétel esetében a beszámítást követően kifizetendő összeg nem lehet kevesebb a minimálbér havi összegének 50 százalékánál.

Kopányiné Mészáros Edda cikkéből, amely az Adó szaklap 2014/1-2. számában jelent meg, számos példát megismerhet a fenti esetek illusztrációjaként. Ezen túl megtudhatja még többek között, hogy mennyi előleget kell fizetni a nem kifizetőtől származó jövedelem után, mi az adóelőleg alapja, és kiderül, mit kell tudni az  adóelőleg-nyilatkozatról. Az Adó szaklap 2014/1-2. száma a Wolters Kluwer webshopjában is megvásárolható.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.