Mennyi táppénz jár a katásoknak?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A katáról szóló törvény érinti a kisadózóknak járó egészségbiztosítási pénzbeli ellátások összegét. Az Adó szaklap írása az ezzel kapcsolatos tudnivalókat foglalja össze.


A kisadózói jogállás

A kisadózó vállalkozások tételes adójának alanya (továbbiakban: katás) az az egyéni vállalkozó, egyéni cég, valamint a kizárólag magánszemély taggal rendelkező betéti társaság (bt.), illetve közkereseti társaság (kkt.) tagja lehet, aki/amely a NAV részére az erre a célra rendszeresített nyomtatványon bejelenti, hogy adókötelezettségeit a törvényben előírtak szerint teljesíti. Az adóalanyiság választása bármikor bejelenthető az adóhatósághoz. Az adóalanyiság a bejelentést követő hónaptól jön létre, és bármikor megszüntethető.

A törvény nevesíti az adóalanyiság megszűnésének egyes eseteit, valamint meghatározza az adóalanyiság megszűnésének időpontját, és kimondja, hogy az adóalanyiság megszűnésétől számított 24 hónapig a katás státusz ismételten nem választható. Előírja továbbá, hogy a vezető tisztségviselői feladatokat nem munkaviszony keretében ellátó, a kisadózó vállalkozással megbízási jogviszonyban álló és a személyes közreműködésre köteles tagokat a kisadózó vállalkozás köteles bejelenteni kisadózóként. A kisadózó vállalkozás tevékenységében a betéti társaság, közkereseti társaság kisadózóként be nem jelentett tagja kizárólag munkaviszony keretében működhet közre.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

A kisadózó biztosítási kötelezettsége

A kisadózó biztosítási kötelezettsége és pénzbeli ellátásokra való jogosultsága szempontjából fontos, hogy kit nevezünk főállású és nem főállású katásnak.

A főállású katás e jogállásának időtartama alatt biztosítottnak minősül és a Tbj.-ben és a foglalkoztatás elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról szóló 1991. évi IV. törvényben meghatározott valamennyi ellátásra jogosultságot szerezhet. Tehát jogosult lehet táppénzre, terhességi-gyermekágyi segélyre, gyermekgondozási díjra, a nyugdíjhoz szolgálati időt szerez stb.

Ezzel ellentétben a nem főállású katás e jogviszonya alapján biztosítottnak nem minősül, így társadalombiztosítási ellátásra és álláskeresési ellátásra jogosultságot nem szerez.

Nem biztosított az a katás, aki e jogviszonya mellett, egyidejűleg olyan munkaviszonyban áll, amely – a tárgyhó bármely napján – legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony. A heti 36 órás munkaviszonyt egy foglalkoztatással kapcsolatos jogviszonyban kell vizsgálni, azaz az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt nem lehet összeszámítani.

Ugyanakkor, ha a katás jogviszonnyal egyidejűleg fennálló munkaviszony a heti 36 órát nem éri el, vagy megbízási jogviszony, vagy választott tisztségviselői jogviszony stb., akkor a katás, ebben a jogviszonyában is biztosítottnak minősül, és mindegyik biztosítási jogviszonyában jogosult lehet ellátásokra (táppénzre vagy terhességi-gyermekágyi segélyre, illetve gyermekgondozási díjra). Az ellátásokat mindegyik jogviszonyban külön-külön kell igényelni, és az ellátásokra való jogosultság időtartamát és összegét mindegyik jogviszonyában külön-külön kell elbírálni.

Példa

Ha a bt. katásként bejelentett tagja e jogviszonya mellett, egyidejűleg 4 órás munkaviszonyban áll az X. munkáltatónál és szintén 4 órás munkaviszonyban áll az Y. munkáltatónál, akkor a bt. katás tagja főfoglalkozású tagnak minősül. Tehát az illetőnek három egyidejűleg fennálló biztosítási jogviszonya van, és mind a három biztosítási jogviszonyából külön-külön jogosult lehet táppénzre (vagy terhességi-gyermekágyi segélyre, illetve gyermekgondozási díjra).

Ha a katás vállalkozó saját jogú nyugellátásban részesül (azaz kiegészítő tevékenységet folytatónak minősül), a katás jogviszonyában nem minősül biztosítottnak, ellátásokra nem jogosult. E tekintetben ez nem jelent változást, mert a kiegészítő tevékenységet végzők eleve nem minősülnek biztosítottnak. Változás azonban, hogy a kiegészítő tevékenységet végző vállalkozó üzemi baleset esetén baleseti ellátásra (baleseti egészségügyi ellátásra és baleseti táppénzre) jogosult, a nyugdíjas katás vállalkozó pedig nem jogosult baleseti ellátásra. [A Tbj. 4. § e) pontja értelmében az az egyéni, illetve társas vállalkozó minősül kiegészítő tevékenységet folytatónak, aki a vállalkozói tevékenységet saját jogú nyugdíjasként folytatja, továbbá az az özvegyi nyugdíjban részesülő személy, aki a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.]

Példa

A 2012. december 25-étől egyéni vállalkozói tevékenységet folytató nő részére 40 év jogosultsági idő alapján állapítottak meg nyugdíjat. 2013. február 1-jétől katásként fizeti a közterheket. Vállalkozói tevékenysége közben üzemi baleset éri. Mivel katásként nem biztosított, és nem jogosult a Tbj.-ben meghatározott társadalombiztosítási ellátásokra, ezért nem jár részére baleseti táppénz.

A katás továbbá akkor sem minősül biztosítottnak, ha a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek alapján külföldön biztosított, vagy a kétoldalú szociálpolitikai, szociális biztonsági egyezmény alapján más államban biztosított (például, aki A1-es igazolással rendelkezik arról, hogy az EU-ban biztosított).

Nem biztosított az a katás sem, aki 2011. december 31-én I., II., vagy III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra volt jogosult, és a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXCI. törvény 32–33. §-a alapján rokkantsági ellátásban vagy rehabilitációs ellátásban részesül. Szintén nem biztosított a katás, ha rokkantsági ellátásban részesül, és egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb mértékű.

Kisadózói jogviszonnyal egyidejűleg fennálló biztosítási jogviszonyban állók járulékfizetése és táppénzre jogosultsága

Ha a katás vállalkozó, a katás jogviszonyával egyidejűleg más társas vállalkozásban is személyesen közreműködő tag, vagy egyéni vállalkozóként biztosított, akkor egyéni vállalkozóként, vagy társas vállalkozóként a járulékfizetési kötelezettségét legalább a járulékfizetési alsó határ után teljesítenie kell. Ez azt jelenti, hogy az illető a nem katás vállalkozásában a 10 százalékos mértékű nyugdíjjárulékot legalább a minimálbér után, a 8,5 százalékos egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékot legalább a minimálbér másfélszerese (147 ezer forint, vagy 171 ezer forint) után fizeti meg. A 27 százalékos szociális hozzájárulási adót is legalább a minimálbér 112,5 százaléka után kell megfizetni. A katás vállalkozásában – mivel főállású kisadózónak minősül – biztosított és havi 50 ezer forintos tételes adót fizet. Pénzbeli ellátásra mindegyik biztosítási jogviszonyban jogosult lehet. Az ellátásokra való jogosultságot és az ellátások összegét mindegyik biztosítási jogviszonyban külön-külön kell megállapítani.

A főfoglalkozású kisadózó táppénzének megállapítása

A biztosított katás vállalkozó pénzbeli ellátásának alapja a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvényben meghatározott fix összeg (81 300 forint).

Ha a biztosított katás keresőképtelen és táppénzt igényel, akkor a táppénz naptári napi átlagát a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvényben (Eb-tv.) foglaltakra is figyelemmel, a kisadózókra vonatkozó szabályok szerint, a 81 300 forint alapulvételével kell megállapítani.

A jogszabályi előírásokra figyelemmel, ha a katás vállalkozónak az Eb-tv. 48. § (2) és (3) bekezdésében meghatározott irányadó időszakon belül (a táppénzre való jogosultságot megelőző évben, illetve a táppénzre való jogosultságot közvetlenül megelőzően) van legalább 180 napi ellátási alapként figyelembe vehető jövedelme, abban az esetben a táppénz összegét ennek alapján kell megállapítani. A katás vállalkozó esetében, ha az irányadó időszakban nincs 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékalapot képező jövedelem, akkor „jövedelemként” a 81 300 forintot kell alapul venni.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

Ha a kisadózó az Eb-tv. 48. § (2)–(3) bekezdésben meghatározott irányadó időszak egy részében kisadózóként teljesítette a közterheket – azaz nem a 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot, hanem az 50 ezer forint kisadót fizeti – a táppénz naptári napi átlagának megállapításánál a „katás időszak jövedelmeként” havi 81 300 forintot kell alapul venni.

A táppénz osztószámának megállapításánál az irányadó időszak biztosítási napjainak számát csökkenteni kell azon napokkal, amelyekben a biztosított táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben vagy gyermeknevelési támogatásban részesült (kivéve, ha a gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt a vállalkozói tevékenységét folytatta). E szabály alkalmazásánál az irányadó időszakban figyelembe vehető havi 81 300 forint ellátási alapot is arányosan csökkenteni kell azon időszak figyelembevételével, amely alatt a kisadózó táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban, gyermekgondozási segélyben vagy gyermeknevelési támogatásban részesült (kivéve, ha a gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás folyósítása alatt a vállalkozói tevékenységét folytatta). Ha az előzőekben meghatározott körülmények nem álltak fent a naptári hónap teljes tartamán át, egy napra a 81 300 forint harmincad részét kell figyelembe venni.

Amennyiben a katás vállalkozó sem a táppénzre jogosultságot megelőző évben, sem a táppénzre jogosultságot közvetlenül megelőzően nem rendelkezik legalább 180 napi táppénzalapot képező jövedelemmel, a táppénz naptári napi átlagát a 81 300 forint alapulvételével kell megállapítani.

Előfordulhat, hogy a katás biztosítottnak azért nem volt az Eb-tv. 48. § (2)–(3) bekezdés szerinti irányadó időszakban figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült. Ilyen esetben alkalmazható a kedvezményszabály. E szerint a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a 81 300 forint alapulvételével megállapított összegnél kedvezőbb.

Soltész Lászlóné az Adó szaklap 2013/7-8. számában megjelent cikke a fenti eseteket bőségesen illusztrálja példákkal. Ezen túl az írásból megtudhatja, hogy miként állapítják meg a katásnak járó terhességi-gyermekágyi segélyt, gyermekgondozási díjat, és a katás bt., kkt., nem katás tagjának táppénzét. Az Adó szaklap 2013/7-8. száma a Complex Kiadó webshopjában megvásárolható.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.