Messze az uniós átlagjóléttől – infogarfika


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy átlagos magyar polgár tényleges egyéni fogyasztása a kétharmadát sem éri el az uniós átlagszintnek. A 28 tagállamból 24 előttünk jár e téren. Az InfoTandem infografikája.


Az országok jóléti szintjének összehasonlítására az egyik leggyakrabban használatos mutató az egy főre jutó bruttó hazai termék (GDP). Az uniós mezőny 2014-re vonatkozó végleges adatait nemrégiben publikálta az Eurostat. A vásárlóerő-paritáson számolt rangsorban Magyarország továbbra is a sereghajtók között található, az EU-átlag 68 százalékának megfelelő – Lengyelországéval azonos – mutatójával. Ennél gyengébben csupán négy tagország teljesített: a 64 százalékos lettek, az 59 százalékos horvátok, az 55 százalékos románok, illetve (a hátsó traktustól is jócskán lemaradva) a 47 százalékos bolgárok. Mindazonáltal a magyar érték emelkedő trendet mutat, két évvel korábban még 65 százalékot, 2013-ban pedig 67 százalékot tudtunk felmutatni. A lista elején – az alig félmilliós lakosságú, 266 százalékos mutatójú Luxemburg után – az írek, a hollandok és az osztrákok találhatók, 130 százalék körüli értékekkel; Németország 124 százalékkal dicsekedhet. Az uniós átlag fölött összesen 11 tagállam teljesített.

A háztartások életszínvonalának kifejezésére a fajlagos GDP-nél pontosabb és valósághűbb indikátor a jóval ritkábban emlegetett egy főre jutó tényleges egyéni fogyasztás (Actual Individual Consumption – AIC). Az ennek alapján képzett rangsor többé-kevésbé szinkronban mozog a másikkal, ám azért akadnak eltérések.

Ugyan itt is Luxemburg vezet, de mutatója már korántsem olyan extrém magas, „csupán” 141 százalékos, közvetlenül utána pedig – mindössze 18 százalékponttal lemaradva – a németek következnek. A sor végén álló Bulgária lemaradása itt valamelyest kisebb, de azért az ottani egyéni fogyasztás így is alig több mint fele az uniós átlagnak. Magyarország pozíciója viszont e tekintetben még gyengébbnek számít: 63 százalékos rátánkkal (amely a 2013-as stagnálás után 2014-ben egy százalékpontot javult) a bolgárokon kívül csak a románokat és a horvátokat előzzük meg.

E téren 10 ország nyújtott átlag felettit (az euró-övezet átlaga 105 százalék), s további 12 tartozott az átlagnál legfeljebb 30 százalékponttal gyengébb sávba; mi nem vagyunk köztük. Önmagához képest a legnagyobb mértékű, 3 százalékpontos javulást egyedül Románia volt képes produkálni, de ez sem volt elég ahhoz, hogy elmozduljon az utolsó előtti pozícióról.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.