Mezőgazdasági vállalkozások támogatása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A 114/2008. (IX. 5.) FVM rendelet rendelkezik a mezőgazdasági üzemek korszerűsítéséhez, fejlesztéséhez nyújtott kedvezményes hitel- és lízingdíj-támogatás igénybevételének feltételeiről. A támogatás akkor igényelhető, ha az olyan beruházáshoz kapcsolódik, mellyel például csökkenthetők a termelési költségek, vagy javítható a termékek minősége.

A 114/2008. FVM rendelet értelmében a mezőgazdasági vállalkozások a mezőgazdasági gépek és technológiai berendezések beszerzéséhez, az állattartó telepek korszerűsítéséhez, mezőgazdasági termékfeldolgozást szolgáló beruházáshoz, valamint mezőgazdasági gépek és berendezések lízingbe vételéhez támogatást igényelhetnek. A támogatás beruházási hitel esetén kamattámogatást, új gép és technológiai berendezés lízingbe vétele esetén lízingdíj kamattámogatást jelent. Az egy beruházáshoz igénybe vett támogatás együttes támogatási intenzitása nem haladhatja meg a 40 százalékot.

A támogatás igénybevételének feltétele, hogy a beruházás a termelési költségek csökkentésére, az előállított termékek minőségének javítására, a higiéniai körülmények és az állatjólét javítására, vagy a mezőgazdasági vállalkozás tevékenységének diverzifikálására irányuljon. Nem jogosult erre a támogatásra egyebek mellett az a vállalkozó, aki csőd-, vagy felszámolási eljárás alatt áll, vagy 60 napot meghaladó köztartozása van.

Kamattámogatás és kezességvállalás

A mezőgazdasági vállalkozás a kamattámogatást a gépek beszerzéséhez, az állattartó telepek korszerűsítéséhez, valamint a termékfeldolgozást szolgáló beruházásokhoz kapcsolódó, a támogatás szempontjából elszámolható költségeihez igénybe vett hitel kamatai után igényelheti. A kamattámogatásban részesülő hitel összege mezőgazdasági termelő esetében legalább 2 millió forint, de legfeljebb 400 millió forint, míg termelői szervezet és termelői csoport esetében legfeljebb 750 millió forint lehet (a keretösszeg több hitelkérelem alapján is felhasználható). A hitel futamideje a szerződéskötéstől számított legalább 5 év, de legfeljebb 7 év, ezen belül legfeljebb 1 év türelmi idő biztosításával. A futamidő alatti előtörlesztés esetén az addig igénybe vett kamattámogatás nem számít jogosulatlan igénybevételnek. A támogatás összege a kamatmegállapítás időpontjában érvényes háromhavi BUBOR-ral számított kamat 50 százaléka, amennyiben a hitelhez legfeljebb a kamatmegállapítás időpontjában érvényes háromhavi BUBOR+ 2,0 százalékpontnak megfelelő kamat kapcsolódik.

A pénzügyi intézmény kezdeményezése alapján a mezőgazdasági vállalkozás kezességvállaló intézmény által nyújtott kezességvállalást is igénybe vehet. A kezességvállalás a hitelszerződés szerinti hitelösszegre és egyéves ügyleti kamatára, illetve az ezt követő években a mindenkor fennálló tőketartozásra és egyéves ügyleti kamatára vehető igénybe.

Pénzügyi lízing kamattámogatása

Mezőgazdasági gépek és berendezések lízingeléséhez egyrészt lízingdíj kamattámogatást, másrészt (a lízingelést végző pénzügyi intézmény kezdeményezésére) kezességvállaló intézmény által nyújtott kezességet lehet igényelni. Lízingdíj kamattámogatás akkor igényelhető, ha a lízing futamideje legalább 36 hónap és a lízingbevevő a futamidő végén megszerzi a tulajdonjogot; ha a lízing kamatmértéke nem haladja meg a kamatmegállapítás időpontjában érvényes háromhavi BUBOR+ 2,0 százalékpontot; továbbá ha a lízingtartozás tőkeösszege, valamint a lízingdíj tőke és kamattörlesztő része, és a kamattörlesztő részlethez kapcsolódó kamattámogatás a szerződésben éves bontásban is rögzítésre kerül. A lízingdíj kamattámogatás mértéke a lízingdíj kamat-tartalmának 50 százaléka.

A kezességvállaló intézmény által nyújtott készfizető kezességvállalás a lízingszerződés szerinti tőkeösszegre és egyéves ügyleti kamatára, illetve az ezt követő években a mindenkor fennálló tőke összegére és annak egyéves ügyleti kamatára terjed ki. Mértéke legfeljebb 80 százalék lehet.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 9.

Illegális cigarettagyárat számoltak fel a vámnyomozók

Közép-európai viszonylatban is kiemelkedő kapacitásúnak számító illegális cigarettagyárat, valamint a hozzá tartozó alapanyagok és késztermékek raktárhálózatát számolták fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) budapesti nyomozói – közölte a szervezet közleményben.