Mi jöhet a tömeges bedőlések után?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Allianz Csoporthoz tartozó Euler Hermes (EH) legújabb helyzetértékelése szerint számos cég bedőlésére számíthatunk az elkövetkező hónapok során Magyarországon. Az EH előrejelzését a Coface szerdán közzétételre kerülő 2008-as évértékelése is alátámasztja.

Az EH szerint felszámolási eljárások száma több mint ötödével megugorhat 2009 első felében. Idén tovább élesedhet az elmúlt években már megtapasztalt tendencia, miszerint az alacsony tőkéjű, jelentős fizetési kötelezettséggel bíró, illetve kevésbé nyereséges cégek versenyképessége tovább romlik. Az EH elemzése mindezért a jelenlegi pénzpiaci válságot teszi felelőssé, mondván a likviditáshiány miatt átalakuló banki szabályrendszer a vállalkozások egy része számára ellehetetleníti a hitelfelvételen keresztüli forrásbevonást.

Évekig tarthat még a csődhullám

A világ legnagyobb hitelbiztosítója figyelmeztet arra is, hogy a válság átgyűrűzése a reálszférába várhatóan a vásárlóerő látványos csökkenését idézi majd elő. A fogyasztói magatartás ehhez mért átalakulását, azaz a kereslet visszaesését az alapvető fogyasztási cikkek kivételével minden téren nyilvánvalóan a vállalkozások bevételei is megérzik majd.

A Coface szerint a hazánkban regisztrált, több mint egymillió gazdasági szervezet töredéke, mintegy 40 ezer vállalat számít jelenleg hitelképesnek, ám ez az arány tovább csökkenhet a bevételek növekedésének elmaradásával. Az EH szerint az érintett cégek a túlélés érdekében kénytelenek lesznek költségeiket tovább csökkenteni, azaz a versenyképesség javítására irányuló fejlesztéseket elhalasztani, ami hosszabb távon tovább ronthatja túlélési esélyeiket.

A hitelbiztosító arra számít, hogy a nemfizetési események azt követően is tovább szaporodhatnak, hogy a pénzpiaci válság lecseng, hiszen a reálgazdaság érintettsége ezzel nem szűnik meg automatikusan. A kockázatok növekedése már most jól érzékelhető a hitelbiztosítások piacán, figyelmeztetett az Euler Hermes elemzése, ahol idén a tavalyi, romló tendencia folytatására számítanak (2007 és 2008 között a cégbedőlések aránya 21 százalékkal emelkedett).

Zárda Olivér, az EH igazgatósági tagja a Napi Online kérdésére elmondta: a fizetésképtelenségi helyzet április-május környékén válhat a legsúlyosabbá, a hitelbiztosítók számára azonban csak az év vége felé jön el a feketeleves, hiszen a kárkifizetési igényeket átlag 5 hónappal a nemfizetési esemény után nyújtják be az érintettek. Ezzel párhuzamosan a felszámolási eljárások is gyakoribbá válhatnak, hiszen a tartalékok felemésztését követően a forráshiányban szenvedő cégek hajlandósága is megnőhet, hogy a kintlévőségeiket minden eszközzel megpróbálják behajtani.

Cégalapítási kiskapuk: út a felszámoláson át

A leginkább veszélyeztetett kis- és középvállalkozások (kkv-k) likviditási problémáit csak tovább súlyosbítják az elébük tornyosuló nehézségek. Az EH azt várja, hogy a leginkább érintett építőipari és autóipari beszállító cégek, valamint a háztartási elektronikai cikkek kereskedelmével foglalkozó társaságok körében meghosszabbodik majd a szállítói tartozások határideje. A társaság arra figyelmeztet, hogy ez már rövid távon is a felszámolási eljárások számának ugrásszerű növekedését idézheti elő.

Ezzel párhuzamosan a Coface elemzése kiemeli, hogy a cégalapítások kiugróan magas száma csalóka képet mutat a vállalkozások hazai helyzetéről. A leegyszerűsített cégalapítási eljárás számos fizetésképtelenné vált, vagy fizetni nem akaró társaság számára lehetővé tette, hogy új cégbe mentse át eszközeit, tovább folytatva korábbi tevékenységét, de a kényszervállalkozók tömegei is torzítják a felmérés eredményét.

Az elemzések egyértelmű tanúsága, hogy a felszámolás alá került, de az újonnan megjelenő társaságok jelentős hányadát is az építőipari projektcégek adják, amelyek megszűntetése és újraalapítása évek óta tartó tendencia Magyarországon. Ezzel kapcsolatban Zárda megjegyezte, hogy bár az egyszerűsített cégalapítás számos szempontból kedvező hatással volt a gazdasági környezetre, a 2008-as változtatások nagyban sértik a hitelezői jogok érvényesítési lehetőségét.

Szinte minden ágazatban romlanak a kilátások

Dercze Zoltán, a Coface országigazgatója az ágazati kilátásokról szólva elmondta: az építőipari körbetartozások rendszere az ágazat várhatóan gyengébb teljesítményét csak tovább ronthatják, míg az autóiparban tapasztalt leállások által beindított dominóhatás átgyűrűzhet más szektorokba is. Jól érzékelhető veszélynek vannak kitéve a kis- és nagykereskedelmi szektoron belül a szórakoztató elektronikával foglalkozó cégek, csakúgy mint a kulturális és turisztikai szolgáltatók is, hiszen a fogyasztói költségcsökkentés itt érvényesül leghamarabb.

Az Euler Hermes szakértője szerint azonban továbbra is ellenálló maradhat a gyógyszeripar és a dohányipar, valamint az élelmiszeripari kereskedőcégek is, bár az ezen a terén átalakulás várható az olcsóbb, hipermarket jellegű cégek irányába.

Forrás: Napi Online


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Fontos transzferár-kötelezettségek és határidők | A pénz beszél

Május 31-ig kell elkészíteniük a társasági adóbevallásukat a naptári éves adózóknak. Azon cégek esetében, amelyek kapcsolt ügyleteket is bonyolítottak az adóévben, transzferár-nyilvántartás készítési, valamint transzferár-adatszolgáltatási kötelezettség is felmerülhet. Összefoglaljuk a legfontosabb teendőket.

2024. május 17.

Törvényi kötelezettség lett a fenntarthatóság: új jelentéstételi és beszámolási követelmények (2. rész)

Az Országgyűlés 2023. decemberében elfogadta a fenntarthatósági jelentéstételi kötelezettségről és fenntarthatósági átvilágítási kötelezettségről szóló törvényt, amelynek az érintett vállalkozásokra irányadó fenntarthatósági célú átvilágítási, valamint jelentéstételi és beszámolási kötelezettségeket megállapító rendelkezései már január 1-jétől hatályosak. A törvényt feldolgozó cikksorozatunk második részében a fenntarthatósági jelentéssel és az ESG beszámolóval foglalkozunk.

2024. május 16.

A transzferárazás rejtett csapdái

A NAV ellenőrzési gyakorlatában egyre komolyabb szerepet kap a transzferárazás auditja. Ráadásul a vonatkozó szabályok is évről-évre egyre összetettebbek. A transzferár-dokumentációs határidők közeledtével érdemes végigtekinteni, hogy mik azok a rejtett csapdák, amelyeket kerüljünk el a dokumentáció és az adatszolgáltatás elkészítésekor. Ebben van segítségünkre a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője.