Mi lesz az elvárt adó helyett?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A pénzügyi tárcának már kész javaslata van az elvárt adó pótlására – értesült a Napi Gazdaság.

Elképzelhető, hogy a bevételtől független, előre meghatározott összegben vetnék ki az új adót, amelyet így a jövedelem eltitkolásával, illetve a fiktív költségek elszámolásával sem kerülhetnének meg a vállalkozások, illetve az egyéni vállalkozók. A fix összegű, tételes adót az érintettek levonhatnák a társasági adóból, illetve a személyi jövedelemadóból, így a nyereséges cégeket nem terhelnék. Nem kerülhetnék el viszont az adófizetést azok a vállalkozások, amelyek beruházások vagy fejlesztések miatt ideiglenesen veszteségesek. A pénzügyi tárca 200 ezer veszteséges céggel számol, az APEH adatai szerint pedig 2005-ben 107 ezer egyéni vállalkozó eredménye lett negatív. Tőlük az év második felében átlagosan 98 ezer forintot kellene beszedni ahhoz, hogy a tervezett 30 milliárd forintos bevétel teljesüljön. Ha a nullás eredményű vállalkozókat is számításba vesszük, az átlagos terhelés 83 ezer forint körül mozoghat, de lehet, hogy az adótételeket a vállalkozás méretétől vagy bevételeitől függően sávosan határozzák meg. Hack Péter alkotmányjogász szinte biztosra veszi, hogy az új adónemet is megtámadják majd az Alkotmánybíróságon, szerinte azonban a júliusi bevezetés nem ütközik az alaptörvénybe, mivel nincs olyan jogszabály, amely kizárná az évközi adómódosítást vagy egy új adónem kivetését.

Forrás: Napi Gazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 11.

Lazít a kormány a lakás-takarékpénztári megtakarítások szabályozásán

Egy éjszaka megjelent jogszabálytervezet értelmében módosítanának több, a pénzügyi közvetítőrendszert érintő törvényt. A jórészt technikai jellegű módosítások mellett a lakástakarékpénztárakról szóló 1996. évi CXIII. törvény három lényeges ponton változna – írja a Portfolio.

2024. szeptember 11.

Kisokos az ekhóról (1. rész)

Az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás (ekho) olyan adózási forma, amit egyes meghatározott foglalkozások művelői választhatnak – főként a művészet, média és sport területén –, ha van olyan bevételük is, ami után az általános szabályok szerint fizetik meg a közterheket.