Milliárdos áfacsalások nyomában: az össznépi játék végnapjai?
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Fordított áfafizetéssel szeretne gátat vetni az agráriumban elburjánzó áfacsalásra szakosodott vállalkozások tevékenységének a kormány. Az adócsalók csak a gabonaágazatban évente legalább 21-27 milliárd forint áfát csalhatnak el. Ennek talán vége lesz, ám a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban lassan elviselhetetlen méreteket öltő feketegazdaságot a fordított áfafizetéssel sem lehet felszámolni – írja a pénzcentrum.hu.
Fordított adózást vezetünk be a mezőgazdasági termékek esetén – jelentette be hétfőn Orbán Viktor miniszterelnök. Bár a részletekről keveset tudni, az biztos, hogy ezzel a lépéssel egy komoly nemzetgazdasági probléma megoldását kezdi meg a kabinet. A mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban ugyanis mára alig elviselhető mértékűre nőtt az áfacsalás. Az ettől szenvedők közül többen már új olajügyként jellemzik a helyzetet, mert bár élelmes vállalkozók súlyos milliárdokat csalnak el és erről jóformán mindenki tud az ágazatban, a hatóságok mégsem tudják felszámolni a jelenséget.
Mint arról nemrégiben a pénzcentrum.hu beszámolt, többféle eset létezik az áfacsalásra. Az egyikben csak papíron mozog az áru, fiktív menetlevéllel. Az is előfordul, hogy akár még egy uniós országbeli vevő által kiállított dokumentummal is igazolják, hogy az élelmiszer vagy az agrártermék megérkezett a vevőhöz, miközben az meg sem mozdult, hanem egy raktárban pihen. Más esetekben ténylegesen elhagyja az országot a termény, majd akár 15-30 cég is adja-veszi egymás között papíron, majd sok állomás után visszajön az országba. Az utolsó kereskedő – a 25 százalékos elcsalt áfából zsebre tett nyereségből – nyomott áron tudja értékesíteni az árut.
A fenti bűnözői módszerek ellen a kormányfő által beígért fordított adóztatás jó módszer, hiszen bevezetése esetén nem az eladónak, hanem a vevőnek kellene bevallania és megfizetnie a forgalmi adót, és ha jogosult rá, akkor vissza is igényelhetné. Ebben az esetben a láncban középen lévő cégek nem tudnának manipulálni az áfával. Romániában idén június elsejétől vezették be a fordított áfafizetést a gabonakereskedelemben. Ennek hatására felmérések szerint 70 százalékkal csökkent az adócsalás – tudósított az Erdély FM rádió.
Kemény Gábor, az Agrárgazdasági Kutató Intézet (AKI) gazdaságelemzési igazgatója az MTI-nek azt mondta: amennyiben bevezetik a fordított áfa-fizetést a mezőgazdaságban, úgy az alapanyag-termelők nem fizetnek majd áfát termékeik után, azt nettó áron értékesíthetik, de áfa-visszaigénylők maradnak az input anyagok (az általuk vásárolt termékek) – például a műtrágya – után.
A kereskedők nettó áron veszik majd meg a termelők áruját, és ezután a beszerzés után nem kell áfát fizetniük. Ez pedig azt jelenti, hogy jelentősebb anyagi forrásaik maradnak a felvásárlás finanszírozására. Továbbá nem lehet a visszaigénylésnél csalni sem, mert nem lesz mivel. Így a feketegazdaság mozgástere is szűkülni fog a szakember szerint ezen a területen.
Folytatás a pénzcentrum.hu-n.
Forrás: pénzcentrum.hu