Minden a kiterjesztett családi adókedvezményről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Ki jogosult a családi járulékkedvezményre? Milyen a viszonya a családi járulékkedvezménynek a többi családi kedvezményhez? Milyen speciális szabályai vannak  a kiterjesztett adókedvezménynek? Vállalkozók miként érvényesíthetik azt? Az Adó szaklap írása valamennyi kérdésre választ ad.


Családi járulékkedvezmény az egyéni járulékok terhére

Az Adómód. törvénnyel bevezetett, a Tbj.-t 2014. január 1-jei hatállyal módosító rendelkezések nem csupán terjedelmében, hanem jelentőségében, kihatásában is a legnagyobb részét teszik ki a családi járulékkedvezmény jogintézményét megteremtő előírások. (A Tbj. 2014. január 1-jétől hatályos 24/A-24/C. §-ai „Családi járulékkedvezmény” alcím alatt az új jogintézmény alapvető előírásait, 51., 51/A. és 51/B. §-ai pedig a családi járulékkedvezmény érvényesítésére vonatkozó szabályokat rögzítik.)

Alapvető előírások

A családi járulékkedvezmény lényege az alábbi két pontban foglalható össze:
a) Az új szabályozás lehetővé teszi az alacsonyabb keresetű, a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban: Szja-tv.) szerinti családi kedvezményre jogosult, biztosított személyek számára az általuk igénybe nem vett családi kedvezmény személyi jövedelemadó tartalmának megfelelő összeg levonását az általuk fizetendő egyéni járulékokból.
b) A családi járulékkedvezmény érvényesítése nem érinti a biztosított társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságát, és a biztosítottnak járó társadalombiztosítási ellátások összegét.
(Tbj. 2014. január 1-jétől hatályos 24/B. §.)

Ki jogosult a családi járulékkedvezményre?

Családi járulékkedvezmény igénybevételére – amely a biztosított által fizetendő 4 százalékos mértékű természetbeni egészségbiztosítási járulék, 3 százalékos mértékű pénzbeli egészségbiztosítási járulék és 10 százalékos mértékű nyugdíjjárulék együttes összegét csökkenti – az Szja-tv. szerinti családi kedvezmény érvényesítésére jogosult biztosított és biztosított házastársa, illetve élettársa jogosult [Tbj. 2014. január 1-jétől hatályos 24/A. § (1)–(3) bekezdései].

A biztosítottat terhelő egyéni járulékok fenti felsorolása egyben azt a levonási sorrendet is megadja, amelyre a családi járulékkedvezmény érvényesítése során [Tbj. 2014. január 1-jétől hatályos 51. § (3) bekezdése] figyelemmel kell lenni. Tehát a személyi jövedelemadóban nem érvényesített családi kedvezmény

  • elsődlegesen: a természetbeni egészségbiztosítási járulék,
  • másodlagosan: a pénzbeli egészségbiztosítási járulék, és
  • végezetül a nyugdíjjárulék

terhére számolható el.

A családi járulékkedvezmény havi összege a biztosítottat megillető, az Szja-tv. szerinti családi kedvezményből a biztosított és biztosított házastársa, illetve élettársa által érvényesített családi kedvezménnyel csökkentett összeg 16 százaléka. (A családi járulékkedvezmény havi összege érvényesítésének joga nem illeti meg azt, aki nem minősül az Szja-tv. szerinti családi kedvezményre jogosultnak.)

A biztosított és biztosított házastársa, illetve élettársa dönthet úgy, hogy a családi járulékkedvezményt közösen veszik igénybe. Természetesen ez a közös igénybevétel is csak egyszeres mértékű lehet. A közös igénybevétel feltétele akkor teljesül, ha az érintett jogosultak az adóbevallásban, munkáltatói adómegállapításban közösen – egymás adóazonosító jelét is feltüntetve – nyilatkoznak, és e nyilatkozat tartalmazza a kedvezmény felosztására vonatkozó döntésüket is.

Számviteli változások 2014
  • Először alkalmazzuk a mikrogazdálkodói beszámolót
  • A hibajavításokkal kapcsolatos gyakorlati tudnivalók
  • Milyen változásokat kell figyelembe vennünk a 2014-es üzleti évben?
  • Milyen hatása van  az új Ptk. hatályba lépésének  a számvitelre?

Értesüljön az újdonságokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak dr. Andor Ágnesnek és Tomcsányi Erzsébetnek, jöjjön el 2014. február 25-én szakmai konferenciánkra!

A továbbképzésen való részvétel mérlegképes könyvelőknek, vállalkozási szakterületen, számviteli témakörben 8 kreditpontot ér.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Speciális szabályok

Nem csökkenthető a családi járulékkedvezménnyel az a járulékkötelezettség, amelyet az Szja-tv. szerint adómentes vagy bevételnek nem minősülő járulékalap után kell megfizetni. Előbbi tilalom alól kivételt képez a munkavállalói érdekképviseletet ellátó szervezet részére az adóévben levont, befizetett tagdíj összege.
Egyéni és társas vállalkozók esetében a családi járulékkedvezményt

  • a kivétet,
  • az átalányban megállapított jövedelmet, vagy
  • a személyes közreműködői díjat

terhelő járulékok erejéig lehet érvényesíteni.

A családi járulékkedvezmény viszonya az Szja-tv. szerinti családi kedvezményhez

Előfordulhat, hogy valamely jogosult úgy él a családi járulékkedvezménnyel, hogy az Szja-tv. értelmében őt megillető családi kedvezményt nem vette teljes egészében igénybe. „Amennyiben a biztosított a családi járulékkedvezményt havonta vagy negyedévente érvényesítette, és az éves bevallásában az összevont adóalapja után személyi jövedelemadó-kötelezettséget állapít meg, a biztosított a családi járulékkedvezmény összegét nem állapítja meg újra, nem fizeti vissza.”

A Tbj. idézett 24/C. §-ához fűzött részletes indokolás értelmében „ha a magánszemély már év közben érvényesített családi járulékkedvezményt, de év végén a bevallásban megállapítja, hogy személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettsége is fennmaradt, akkor e rendelkezés biztosítja, hogy a magánszemélynek ne kelljen visszafizetnie a családi járulékkedvezményt, hanem a személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettséget kelljen teljesítenie. A rendelkezés célja, hogy a jellemzően kis összegű személyi jövedelemadó-fizetési kötelezettségre tekintettel a magánszemélynek a családi kedvezmény és családi járulékkedvezmény összegét ne kelljen újraszámolnia három adónemre vonatkozóan.”

Ugyanakkor a Tbj. 24/C. §-ában biztosított megoldás nem befolyásolja a családi járulékkedvezmény jogosulatlan igénybevétele esetére a Tbj. 2014. január 1-jétől hatályos 51/B. § (3) bekezdése szerinti visszafizetési és különbözeti bírságfizetési kötelezettséget.

Már 2013-ban év közben is sokszor módosult a környezetvédelmi termékdíjra vonatkozó szabályozás – ha többet szeretne tudni a tavalyi és a 2014-ben hatályba lépő változásokról, fel szeretne készülni azok alkalmazására, jöjjön el 2014. február 13-án szakmai rendezvényünkre!

Bővebb információk és jelentkezés itt

A foglalkoztató eljárása

A családi járulékkedvezmény érvényesítésére az adóelőleg-nyilatkozat alapján köteles a foglalkoztató abban az esetben, ha az Szja-tv. szerint adóelőleget megállapító munkáltatónak minősül.

A foglalkoztató a családi járulékkedvezmény havi összegét úgy érvényesíti, hogy az annak megfelelő összeget a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulékként és – ha a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék nem nyújt teljes fedezetet a járulékkedvezményre – nyugdíjjárulékként nem vonja le, és nem fizeti meg az állami adóhatóságnak. A családi járulékkedvezmény havi összegét a foglalkoztatónak az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 31. § (2) bekezdés szerinti bevallásában kell bevallania.

A biztosított az adóelőleg-nyilatkozatban rendelkezhet arról is, hogy nem kéri a családi járulékkedvezmény havi összegének érvényesítését.

A foglalkoztató által

  • tárgyhavi jövedelme kifizetésével kapcsolatosan a levont járulékokról a Tbj. 50. § (6) bekezdése alapján a foglalkoztatottnak adott írásos tájékoztatóban, valamint
  • a jövedelemigazoláshoz csatoltan, a tárgyévet követő év január 31-ig a Tbj. 47. § (3) bekezdése alapján adott igazolásban

egyaránt szerepeltetni kell az egyes járulékokból érvényesített családi járulékkedvezményre vonatkozó adatokat is.

Vállalkozók lehetősége a kedvezmény érvényesítésére

Amennyiben az egyéni vállalkozó kivétje, átalányban megállapított jövedelme vagy a társas vállalkozó személyes közreműködői díja nem éri el a Tbj. 29. § (3) bekezdése vagy a Tbj. 27. § (2) bekezdése szerint elvárt járulékalapot, akkor a családi járulékkedvezményt a kivétet, az átalányban meghatározott jövedelmet vagy a személyes közreműködői díjat terhelő járulékok erejéig lehet érvényesíteni. Mivel nem minősülnek biztosítottnak, nem érvényesíthető családi járulékkedvezmény a kiegészítő tevékenységet folytató egyéni vagy társas vállalkozók esetében.

A biztosított egyéni vállalkozó által érvényesíthető családi járulékkedvezmény havi összege a családi kedvezmény havi összege (közös igénybevétel esetén a biztosított egyéni vállalkozóra jutó összege) és a vállalkozói kivét vagy az átalányban megállapított jövedelem havi összege után megállapított személyi jövedelemadóelőleg-alap különbözetének – ha az pozitív – 16 százaléka, de legfeljebb a biztosítottat a tárgyhónapban terhelő természetbeni egészségbiztosítási járulék és pénzbeli egészségbiztosítási járulék és nyugdíjjárulék összege.

A biztosított őstermelő által érvényesíthető családi járulékkedvezmény negyedéves összege a családi kedvezmény negyedévre eső összege (közös igénybevétel esetén a biztosított mezőgazdasági őstermelőre jutó összege) és a mezőgazdasági őstermelésből származó jövedelem vagy az átalányban megállapított jövedelem negyedéves összege után megállapított személyi jövedelemadóelőleg-alap különbözetének – ha az pozitív – 16 százaléka, de legfeljebb a biztosítottat a tárgyhónapban terhelő természetbeni egészségbiztosítási járulék és pénzbeli egészségbiztosítási járulék és nyugdíjjárulék összege.

A biztosított egyéni vállalkozó a havi, a biztosított mezőgazdasági őstermelő a negyedéves családi járulékkedvezményét úgy érvényesíti, hogy az annak megfelelő összeget

  • természetbeni egészségbiztosítási járulékként, vagy
  • ha a természetbeni egészségbiztosítási járulék nem nyújt teljes fedezetet a járulékkedvezményre pénzbeli egészségbiztosítási járulékként, vagy
  • ha a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék sem nyújt teljes fedezetet a járulékkedvezményre nyugdíjjárulékként

nem fizeti meg az állami adóhatóságnak.

A biztosított egyéni vállalkozónak és mezőgazdasági őstermelőnek az általa megállapított családi járulékkedvezmény havi, illetve negyedéves összegét a járulékokról szóló – Art. szerinti – bevallásában kell bevallania.

 

Jog a teljes körű ellátáshoz

Mint azt a családi járulékkedvezmény lényegét bemutató „Alapvető előírások” címnél már hangsúlyoztuk, a családi járulékkedvezmény érvényesítése nem érinti a biztosított társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságát, és a biztosítottnak járó társadalombiztosítási ellátások összegét. Tehát annak ellenére, hogy a családi járulékkedvezménynek megfelelő összeg a biztosítottat terhelő természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulékként és – ha a természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék nem nyújt teljes fedezetet a járulékkedvezményre – nyugdíjjárulékként nem kerül levonásra, és nem kerül megfizetésre az állami adóhatóság részére, a biztosított az általános szabályok szerint lesz jogosult a társadalombiztosítás valamennyi ellátására. [Szolgálati időt, nyugdíjalapot képező jövedelmet szerez, jogot szerez nyugdíjbiztosítási ellátásokra, egészségügyi szolgáltatásra (természetbeni ellátásra), pénzbeli ellátásra, baleseti ellátásra, továbbá a megváltozott munkaképességű személyek ellátásaira.]

A jogalkotó annak ellenére csorbítatlan összegben garantálja a nyugdíjbiztosítási és egészségbiztosítási ellátásokat, hogy a családi járulékkedvezmény érvényesítése miatt a biztosítottat terhelő egyéni járulékok nem, vagy nem teljes körűen kerülnek az Egészségbiztosítási Alapba és a Nyugdíjbiztosítási Alapba.

Az állami adóhatóság részére az Art. 31. § (2) bekezdés szerinti bevallásban a munkáltatók, kifizetők által bevallott adatok közül a társadalombiztosítási ellátások megállapítása és jogszerű igénybevételének ellenőrzése érdekében az Art. 52. § (7) bekezdésében foglaltak szerint szolgáltat adatot a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv, a rehabilitációs hatóság és az egészségbiztosítási szerv részére. [Tbj. 41. § (3) bekezdése]

Az adatszolgáltatással érintett adatok körét, az adatátadás részletes szabályait (határidők, gyakoriság), „a Nyugdíjbiztosítási Alap kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási szerv, az egészségbiztosítási szerv, a rehabilitációs hatóság, az állami foglalkoztatási szerv és a munkaügyi hatóság részére az állami adóhatóság által teljesített adatátadás részletes szabályairól” szóló 424/2012. (XII. 29.) kormányrendelet adja meg.

Ezen adatszolgáltatások – és az adatszolgáltatások alapján vezetett társadalombiztosítási nyilvántartások – a családi adókedvezmény érvényesítése esetén is az általános szabályok szerinti társadalombiztosítási ellátásokra való jogosultságot, és a biztosítottnak járó csorbítatlan összegű társadalombiztosítási ellátásokat támasztják alá.

Felelősség a családi járulékkedvezmény jogosulatlan igénybevételéért

Ha a biztosított a családi járulékkedvezmény havi vagy negyedéves összegét úgy érvényesítette, hogy arra nem volt jogosult, az igénybe vett családi járulékkedvezményt az adóbevallás benyújtására előírt határidőig vissza kell fizetnie.

A biztosítottat a visszafizetési kötelezettség mellett a befizetési kötelezettség 12 százalékának megfelelő különbözeti bírság is terheli. Nem kell e rendelkezést alkalmazni, ha a befizetési kötelezettség a 10 ezer forintot nem haladja meg.

Dr. Kiss Sándor írásából, amely az Adó szaklap 2014/3. számában jelent meg, a fentieken kívül megtudhatja, miként változtak a biztosítási kötelezettségek, a külföldiek mentességére vonatkozó szabályok, a hallgatói munkaszerződés alapján foglalkoztatottak biztosítás alóli mentessége, és az egészségügyi szolgáltatási járulék szabályai. Az Adó szaklap 2014/3. száma a Wolters Kluwer webáruházában is megrendelhető.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.