Minden ötödik fiatal munkanélküli
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Tovább romlott a hazai foglalkoztatási helyzet, a munkanélküliség viszont nem emelkedett a 15-24 évesek 20,2 százaléka munkanélküli – derül ki a KSH hétfőn közzétett jelentéséből.
Az első negyedévben a foglalkoztatottak száma 3 millió 844 ezer, a munkanélkülieké 333 ezer fő volt, ami 8,0 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A 15–74 éves népesség 54,1 százaléka jelent meg a munkaerőpiacon, ami az előző havi, többéves mélypontot elérő adatnál is alacsonyabb. Január és március között a 15–74 éves foglalkoztatottak létszáma átlagosan 3 millió 844 ezer volt, ami 61 ezer fővel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A nemzetközi összehasonlításban használt 15–64 éves korcsoportra számított foglalkoztatási ráta 56,1 százaléknak felelt meg, ami 0,8 százalékponttal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. A kiugróan alacsony értékek a decemberi nyugdíjba vonulási hullám miatt alakultak ki, amit a nyugdíjszámítási szabályok átalakítása váltott ki.
A munkanélküliek száma a 2008. január–márciusi időszakban 333 ezer volt. Ez 8,0 százalékos munkanélküliségi rátát jelentett, amely fél százalékponttal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, és megegyezik a december-februári adattal. A magas munkanélküliségért nagyrészt a lassú gazdasági növekedés felelős, a kedvezőtlen gazdálkodási feltételek miatt főleg a kisebb vállalatok kényszerültek elbocsátásokra. Ugyanebbe az irányba hat a magas bérköltség is, amit az árakban nem tud mindegyik szektor alkalmazni.
Az Eurostat által publikált a regisztrációs munkanélküliségi adatok dinamikája alapján továbbvezetett harmonizált munkanélküliségi ráta az időszak középső hónapját jelentő februárban az EU-15-ben 7,0 százalék, az EU-27-ben 7,1 százalék, Magyarországon 8,1 százalék volt.
A munkanélküliek 18,3 százaléka a munkaerőpiacon csak kis létszámban jelenlévő 15–24 éves korosztályból került ki. Az e korcsoportot jellemző munkanélküliségi ráta 20,2 százalékra nőtt. A munkanélküliek 45,4 százaléka egy éve vagy annál régebben keresett állást. A munkanélküliség átlagos időtartama 16,4 hónap.
Forrás: Világgazdaság