Mire költenek még a magyarok?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egyre több pénzért egyre kevesebb élelmiszert vásárolunk, a társadalom legszegényebb ötöde gyakorlatilag nem költ oktatásra, kultúrára és vendéglátásra. A KSH a háztartások fogyasztásának színvonaláról közölt adatokat.


A fogyasztási kiadások egy főre jutó havi összege tavaly 63 544 forint volt, amiért 1,2 százalékkal kevesebb árut vásároltak tavaly, mint egy évvel korábban – derül ki a KSH A háztartások fogyasztásának színvonala és szerkezete, 2011 című kiadványából.

Élelmiszerre a háztartások 4,4 százalékkal költöttek többet, mint egy évvel korábban, mennyiségben azonban a több pénz 2,7 százalékkal kevesebb árut jelentett, miután 7,3 százalékkal nőtt átlagosan az élelmiszerek ára. A fogyasztás így az olcsóbb termékek irányába terelődött – értékelte az adatokat a hivatal.

A tavalyi év nyertese a hírközlés területe volt, ilyen célra az átlag magyar 13,1 százalékkal költött többet, mint egy évvel korábban, amiért 12,3 százalékkal kapott több árut és szolgáltatást. A pozitív mutató a KSH értékelése szerint az okostelefonok terjedésének köszönhető, így a növekedést nyilván a társadalom leggazdagabb ötöde generálta.

A tavalyi év nagy vesztese a kultúra az oktatás és a vendéglátás: átlagosan rendre 5,7, 3,7, és 5,9 százalékkal csökkentek az ezeken a területeken fejenként elköltött összegek egy év alatt. A társadalom legszegényebb ötöde havonta fejenként 120 forintot költött oktatásra, 603-at vendéglátásra és 1462-t kultúrára, szórakozásra.

Az egykulcsos, családi adókedvezménnyel bővített szja-rendszer nem növelte a fogyasztást: a „ reálbér-emelkedés és a családi adókedvezmény bevezetésének
pozitív hatása ellenére, a magas törlesztő részletek és a kedvező végtörlesztési lehetőségek miatt a háztartások egy részénél a fogyasztás visszafogását tapasztalhatjuk” – olvasható a statisztikusok értékelésében.

A társadalom alsó ötödébe tartozók összes kiadásuk 60 százalékát költik élelmiszerre, lakásfenntartásra és háztartási energiára; a felső ötödbe tartozó háztartásoknál
ugyanez az arány 41 százalék.

A KSH adataiból kiderül: a háztartások 12,3 százalékában van mosogatógép, 16,6 százalékában LCD-vagy plazmatévé, 35,9 százalékában digitális fényképezőgép, és ötödében laptop.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.