Mit hozhat a 9 százalékos szja-kulcs?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az szja-kulcs további csökkentése helyett a szociális hozzájárulási adó mértékét csökkentenék az Adó Online által megkérdezett adószakértők. Tőlünk nyugatra a szolidaritás fontos szempont az adórendszerben, ezért ott magasabb és progresszív a személyi jövedelemadó, amelynek megszűnése 45 százalékos áfakulcsot eredményezne – nyilatkozták a szakértők Orbán Viktor korábbi felvetésére, amely 9 százalékos szja-kulcsot helyezett kilátásba.

 

 

 

 


Csak akkor érdemes gondolkodni ilyen jellegű adócsökkentésen, ha a 7 százalékpontnyi adócsökkentés nyomán kieső, nagyjából 700 milliárd forintot a költségvetésben máshonnan biztosítani tudják – mondta el az Adó Online-nak Vámosi Nagy Szabolcs, az Ernst&Young adószakértője, aki úgy véli: ha már a kormány a közteher csökkentésében gondolkodik, érdemesebb lenne a munkabért terhelő 27 százalékos szociális hozzájárulási adót mérsékelni. A munkahelymegtartó képességet ezzel ugyanis jobban lehetne javítani.

Bár nem lényegtelen, hogy az szja 9 vagy 16 százalékos, de ha azt is figyelembe vesszük, hogy ezen felül a jövedelemre rakódik a 18,5 százalékos egyéni járulék, valamint a munkáltatónak 27 százalékos szociális, és 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást is kell fizetnie, akkor látszik, hogy az élőmunkára tett teherben az szja a legkisebb tényező. Ennek megfelelően az adószakértő nem sok értelmét látná, ha pont ezt csökkentenék. Ugyanebből a 700 milliárd forint költségvetési megtakarításból a szochót közel 10 százalékponttal lehetne leszállítani.  Nálunk ugyanis az eddigi szja-csökkenés ellenére is el lehet mondani, hogy viszonylag magas az élőmunka közterhe. Ha ezt lehetne tovább csökkenteni, az a vállalkozásokat komolyan segítené – mondta Vámosi Nagy Szabolcs.

Adótechnikai szempontból azonban mindenképpen jobb a fogyasztást terhelő adókra helyezni a hangsúlyt, mert az átlátható, könnyebben beszedhető. Az eddig bejelentett különadók olcsók és ellenőrizhetők, valamint a fehérítésben is lehet szerepük, hiszen akárhogy is kereste valaki a pénzét, amikor elkölti, akkor adóznia kell – vélte az adószakértő.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

Felmerült az a kérdés is, hogy esetleg a megtakarítandó összeget a jelenlegi adóátstrukturálás keretében kívánnák kigazdálkodni. Az utóbbi időkben ugyanis megfigyelhető, hogy a súlypont a jövedelmeket terhelő adók irányából áttevődik a fogyasztást terhelő adók felé. Vámosi szerint azonban ez meglehetősen torz adórendszert eredményezne, hiszen a jövedelmek adóztatásában nem csak az állam bevételi szempontjai játszanak szerepet, hanem a közteherviselés elosztási funkciója révén egyfajta jövedelemkiegyenlítő hatás is. Ez a progresszív adóra fokozottabban igaz, míg a lineárisra kevésbé. A tőlünk nyugatra lévő adórendszerek a mi jelenlegi szja-kulcsunknál is magasabbat alkalmaznak. Igaz, ott a társadalombiztosítási járulék sokkal kisebb – mondta. Az adószakértő szerint a jövedelemadókról nem szabadna lemondani: ha ugyanis megszűnne az szja, akkor durván 45 százalékos áfát kellene az ellensúlyozására bevezetni.

Miközben a kormány a jövedelemadót tekintve a szolidaritási elemet kiiktatva a lineáris rendszert tartja igazságosnak, az áfa esetében már bevezette volna a progresszív áfát. Volt ugyanis kísérlet a 35 százalékos áfakulcs alkalmazására bizonyos luxustermékek esetében, de ehhez nem járult hozzá az EU. Mindemellett a világon a modern adórendszerekben nincs olyan, ahol ennyire lecsökkentenék a jövedelemadót, és az árakarat terhelő adók ilyen magasak lennének. Tőlünk nyugatra – Izland kivételével – nincs is olyan hely, ahol ne progresszív lenne az szja-kulcs. Tőlünk keletebbre lehet ugyan olyan országot  találni ahol hasonlóan alacsony szintű egykulcsos szja lenne, de Bulgáriában egészen más a közteherviseléshez való hozzáállás és a civilizációs fok is – nyilatkozta az Ernst&Young adószakértője.

Minden munkavállalónak jó lenne

Egy egykulcsos, egyszámjegyű személyijövedelemadó-rendszer jelenleg példa nélküli az Európai Unióban , de a világ egyéb tájain sem jellemző – mondta el az Adó Online-nak Lőcsei Tamás, a PwC Magyarország adótanácsadási üzletágának vezetője. Van néhány ország ahol egyáltalán nem fizetnek személyi jövedelemadót, mint például: Bahrein, Bahamák, Bermuda, Kuvait. Továbbá olyan is van, ahol progresszív adózás a jellemző, de az úgynevezett kisjövedelműeket nem terheli adó. Az egykulcsos országokat tekintve Európán belül Bulgária a legkedvezőbb, ahol 10 százalék a személyi jövedelemadó mértéke. Szerbiában is 10 százalék adót fizet a többség, míg pl. Oroszországban 13 százalék adót fizet az ott adóilletőséggel rendelkező személy.

Az adótanácsadó szerint amennyiben a személyi jövedelemadó kulcsa a jelenlegi 16-ról 10 százalék alá csökkenne, kijelenthető, hogy az az összes munkavállalót egyformán pozitívan érintené. Minél kisebb a munkavállalókat terhelő adók és járulékok mértéke, annál nagyobb a nettó jövedelem, amit részben, vagy egészben fogyasztásra lehet költeni.

Magyarországon a személyijövedelemadó-kulcs igen kedvező, viszont a tb-terhek magasak regionális összehasonlításban. Ezért versenyképességünk növelése érdekében érdemes megfontolni a tb-járulékok csökkentését – mondta Lőcsei Tamás.

Forgalmat terelnek az adók

A fogyasztást terhelő adók növelése a fogyasztási szokások változásán keresztül befolyásolhatja az adott terméket/szolgáltatást értékesítő vállalat üzleti eredményét, jövedelmezőségét. Példa erre a népegészségügyi termékadó, aminek bevezetése következtében az egyes édesség- és snackgyártók értékesítési és jövedelmezőségi számai az elmúlt években a vásárlási szokások változásainak megfelelően módosultak. Érdemes kiemelni, hogy a fogyasztást terhelő adókulcsok emelésének vagy új fogyasztási típusú adók bevezetésének forgalomterelő hatása nyilvánvalóan eltérő mértékű lehet egy recesszióban lévő vagy egy fejlett, növekvő gazdasági környezetben – vélte. 

Lőcsei Tamás szerint az adórendszer ilyen irányú átalakításánál azt is figyelembe kell venni, hogy amikor a személyijövedelemadó-kulcs emelésével növekszik a feketén foglalkoztatottak száma, addig a fogyasztási típusú adók körének és mértékének növelése a feketekereskedelem, a számla nélküli értékesítések malmára hajthatja a vizet. A személyi jövedelmet és a fogyasztást terhelő adóztatás egyensúlyi pontjának megtalálása kényes feladat, az adóbevételeket számos, változó tényező is befolyásolja, ezért a mindenkori adópolitikát alkotók számára komoly kihívást jelent egy, az igazságoshoz közelítő adórendszer kialakítása.

Mindenesetre ha be is vezetik valamikor a 9 százalékos jövedelemadót, az minden bizonnyal nem ebben a ciklusban lesz. Miután ugyanis a kormányfő a Fókuszban a nemzeti érdek című konferencián bejelentette, hogy nem tartja elképzelhetetlennek az egyszámjegyű szja bevezetését, később az Inforádió Aréna című műsorának elmondta, a 9 százalékos kulcsot egy óvatos, konzervatív kormány fogja majd bevezetni. Mint kifejtette, az ország ugyanis még nem elég erős ahhoz, hogy a jövedelemadót érzékelhetően csökkentse.

Ezt megerősítve később Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter is, aki ugyancsak az Inforádiónak elmondta, hogy az egy számjegyű szja-kulcs hosszú távú cél, 600 milliárd forint pótlását nem tudnák most hirtelen megoldani. Szerinte a miniszterelnök azt fogalmazta meg, milyen kívánatos irányba kell elmozdulnia az adórendszernek.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Távirányítóval manipulálták a tachográfot

A NAV pénzügyőrei néhány óra alatt két olyan teherautót is ellenőriztek, amelyekben a sofőrök távirányítóval manipulálták a menetíró készülékek adatait.

2024. június 28.

Ingatlan áfa újratöltve

Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az ingatlanokkal kapcsolatos áfaszabályok, melyek ismerete nemcsak az építőipari cégeknek, illetve az ingatlant értékesítőknek, hanem az ilyen számlát befogadóknak is kulcsfontosságú. Az Áfa kalauz legfrissebb számában áttekinti az ingatlanokkal kapcsolatos áfa szabályokat.